ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
21 лютого 2022 року м. Київ№ 640/5665/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного сервісного центру МВС (04071, м. Київ, вул. Лук'янівська, буд. 62, код ЄДРПОУ 40109173)
про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного сервісного центру МВС, в якому просить суд:
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного сервісного центру МВС № 41-дс від 28.01.2022 «Про застосування дисциплінарного стягнення до державного службовця ОСОБА_1 »;
- визнати незаконним та скасувати наказ Головного сервісного центру МВС № 2/10/22-кп від 01.02.2022 року «Про звільнення ОСОБА_1 »;
- поновити ОСОБА_1 на посаді адміністратора територіального сервісного центру №8046 (на правах відділу) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС);
- стягнути з Головного сервісного центру МВС середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам статей 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстав для залишення позову без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі не встановлено. Перешкод для відкриття провадження в адміністративній справі немає.
Зазначений спір згідно з статтею 19 Кодексу адміністративного судочинства України відноситься до компетенції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Згідно із частиною другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частина друга статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно із частиною третьою статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи характер спірних правовідносин та предмет доказування у даному спорі, приходжу до висновку, що даний спір є незначної складності не вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, а отже підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позивачем в позовній заяві визначено третіх осіб на стороні відповідача, а саме: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) та Територіальний центр №8046 (на правах відділу) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС).
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Разом з позовною заявою позивачем заявлено клопотання про витребування доказів, а саме:
І. Витребувати у ГОЛОВНОГО СЕРВІСНОГО ЦЕНТРУ МВС (04071, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЛУК'ЯНІВСЬКА, будинок 62) засвідчені копії всіх матеріалів дисциплінарної справи у дисциплінарному провадженні, яке було порушено Наказом №561-окп від 29.12.2021 року «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно державного службовця ОСОБА_1 », а саме:
1. Підстави для відкриття дисциплінарного провадження;
2. Характеристика державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця.
3. Відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень.
4. Пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та/або акт про відмову від надання таких пояснень.
5. Пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження.
6. Пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження (за наявності).
7. Належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку.
8. Пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії у державному органі висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.
9. Подання дисциплінарної комісії за результатами розгляду дисциплінарної справи державного службовця ОСОБА_1 адміністратора територіального сервісного центру №8046 (на правах відділу) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС), від 29 січня 2022 року №31/26-93.
10. Опис матеріалів, які містяться в дисциплінарній справі.
11. Протокол засідання дисциплінарної комісії.
II. Витребувати у РЕГІОНАЛЬНОГО СЕРВІСНОГО ЦЕНТРУ ГСЦ МВС В М. КИЄВІ (ФІЛІЯ ГСЦ МВС) (01011, місто Київ, ВУЛИЦЯ АРСЕНАЛЬНА, будинок 9/11) засвідчені копії всіх матеріалів дисциплінарної справи у дисциплінарному провадженні, яке було порушено Наказом №561-окп від 29.12.2021 «Про порушення дисциплінарного провадження стосовно державного службовця ОСОБА_1 », а саме:
1. Підстави для відкриття дисциплінарного провадження;
2. Характеристика державного службовця, складену його безпосереднім керівником, та інші відомості, що характеризують державного службовця.
3. Відомості щодо наявності чи відсутності дисциплінарних стягнень.
4. Пояснення державного службовця щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та/або акт про відмову від надання таких пояснень.
5. Пояснення безпосереднього керівника державного службовця з приводу обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження.
6. Пояснення інших осіб, яким відомі обставини, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження (за наявності).
7. Належним чином завірені копії документів і матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку.
8. Пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії у державному органі висновком про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.
9. Подання дисциплінарної комісії за результатами розгляду дисциплінарної справи державного службовця ОСОБА_1 адміністратора територіального сервісного центру №8046 (на правах відділу) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС), від 29 січня 2022 року №31/26-93.
10. Опис матеріалів, які містяться в дисциплінарній справі.
11. Протокол засідання дисциплінарної комісії.
Частиною першою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Керуючись статями 171, 257, 261, частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
3. В порядку підготовки справи до розгляду: надіслати копії ухвали про відкриття провадження особам, які беруть участь у справі; надіслати відповідачу копію позовної заяви.
4. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (01011, м. Київ, вул. Арсенальна, буд. 9/11, код ЄДРПОУ ВП: 43611844) та Територіальний центр №8046 (на правах відділу) регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) (03131, м. Київ, Столичне шосе, буд. 101).
5. Зобов'язати відповідача подати до суду відзив відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України протягом 20 календарних днів з дня отримання даної ухвали суду.
Попередити відповідача, що копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
6. У разі подання до суду відзиву на позов, запропонувати позивачу надати відповідь на відзив у десятиденний строк з моменту отримання відзиву відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію відповіді на відзив надіслати відповідачу, докази чого надати суду.
7. У разі подання до суду відповіді на відзив, запропонувати відповідачу надати до суду заперечення проти відповіді на відзив протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив.
8. Повідомити треті особи про їх право надати пояснення щодо позову або відзиву протягом п'яти днів з дня їх отримання.
9. Витребувати у Головного сервісного центру МВС та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) належним чином завірені копії документів та матеріалів, які були підставою для прийняття оскаржуваного рішення та зобов'язати надати їх протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.
10. Відповідач може отримати позовну заяву в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва, що знаходиться за адресою: вул. Велика Васильківська, 81а, м. Київ.
11. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/
Суддя Я.І. Добрянська