Справа № 560/7650/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Матущак В.В.
Суддя-доповідач - Сторчак В. Ю.
25 лютого 2022 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Полотнянка Ю.П. Граб Л.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з наступними позовними вимогами:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок суми пенсії в розмірі 4250,00 грн. з 25.05.2020 по 01.04.2021 у відповідності до страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області недоплачену суму пенсійних виплат в розмірі 4250,00 грн.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення ОСОБА_1 з 25.05.2020 пенсії по інвалідності, виходячи із страхового стажу 28 років 10 місяців 06 днів.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату (з врахуванням проведених виплат) суми пенсії ОСОБА_1 з 25.05.2020 по 01.04.2021 у відповідності до страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із даним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права. Просить суд, рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Апелянт зазначив, що пенсія позивачу призначена по інвалідності, виходячи із страхового стажу 28 років 10 місяців 06 днів, оскільки при зверненні до управління із заявою про призначення пенсії, позивач не надала трудову книжку. Після повторного звернення із поданням трудової книжки, позивачу з 01.04.2021 проведений перерахунок пенсії з розрахунку страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів.
Позивач на адресу суду надіслав відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначив, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до вимог п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що 16.07.2020 в сервісний центр обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії по інвалідності ІІІ групи.
До поданої заяви позивач надала ряд документів: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; паспорт громадянина України; трудову книжку; виписку з акту МСЕК про встановлення ІІІ групи інвалідності; диплом (свідоцтво) про навчання; довідку з ДПІ про облік як суб'єкт підприємницької діяльності; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб, що підтверджується наявною копією розписки-повідомлення від 16.07.2020 №9735.
Відповідно до Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №222039008071 від 24.07.2020 ОСОБА_1 призначена пенсія: з 25.05.2020 по 30.06.2020 в розмірі 1638,00 грн., з 01.07.2020 по 30.11.2020 в розмірі 1712,00 грн., з 01.12.2020 довічно в розмірі 1769,00 грн.
Не погоджуючись з розміром пенсії, 19.11.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії при цьому надала довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000.
Відповідно до розрахунку, проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькім області від 01.04.2021, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та встановлено з 01.04.2021 та довічно пенсію у розмірі 2200,00 грн.
На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, пенсійний орган повідомив, що позивач звернулася 16.07.2020 до сервісного центру обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення їй пенсії по інвалідності, однак, не надала трудової книжки, тому їй було зараховано страховий стаж 28 років 10 місяців 6 днів, коефіцієнт трудового стажу - 0,28833.
Вважаючи, що саме з вини працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу було неправильно призначено пенсію з 25.05.2020 по 01.04.2021, позивач звернулася до суду з цим позовом за захистом порушеного права.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції врахував, що набутий позивачем за період трудової діяльності страховий стаж підтверджується записами в трудовій книжці, дипломом про навчання, які були надані до пенсійного органу 16.07.2020 разом із заявою про призначення пенсії, а тому у відповідача були всі підстави для призначення пенсії з 25.05.2020, тобто з моменту виникнення права на таку пенсію, з врахуванням страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів.
Таким чином, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не дотрималося вимог Порядку №22-1, призначаючи позивачу пенсію по інвалідності, дії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області суд вважає протиправними.
Крім того, з метою захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок суми пенсії позивача з 25.05.2020 по 01.04.2021 у відповідності до страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів та провести виплату перерахованої пенсії, з врахуванням проведених виплат.
Разом з тим, суд відмовив у задоволенні позовних вимог, щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь позивача недоплачену суму пенсійних виплат в розмірі 4250,00 грн., оскільки вважає, що визначення розміру пенсії належить до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а стягненню підлягають лише нараховані суми виплат.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду, погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вірно зауважив суд першої інстанції, згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №№1058-ІV) особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років.
Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.
Відповідно до статті 45 Закону №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків; 2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним ди 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01.01.2004, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Судом встановлено, що при первинному зверненні ОСОБА_1 16.07.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення їй пенсії по інвалідності ІІІ групи, позивач надала додаткові документи, серед яких трудова книжка серії НОМЕР_1 від 12.10.1984. Зазначене підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою-повідомленням від 16.07.2020 №9735. Зазначене спростовує твердження пенсійного органу, що позивач при зверненні 16.07.2020 не надала трудову книжку.
Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (абзац перший пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).
Згідно з абзацом першим пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Нормою частини 2 стаття 46 вказаного Закону передбачено нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Приписами статей 7, 80, 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" також передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. Заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника. Пенсії призначаються з дня звернення за пенсією.
Згідно Порядку №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію відповідної заяви.
З матеріалів справи вбачається, що право на пенсію по інвалідності у позивача виникло з 25.05.2020.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, при перевірці поданих позивачем документів, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не зафіксувало та не засвідчило виявлені розбіжності (невідповідності) поданих документів. Крім того, відповідач не вимагав від позивача дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта відносно того, що позивач, на дату звернення за призначенням пенсії по інвалідності, трудової книжки не надала, оскільки згідно матеріалів справи, набутий позивачем за період трудової діяльності страховий стаж підтверджується записами в трудовій книжці, дипломом про навчання, які були надані до пенсійного органу 16.07.2020 разом із заявою про призначення пенсії (а.с. 43), а тому у відповідача були всі підстави для призначення пенсії з 25.05.2020, тобто з моменту виникнення права на таку пенсію, з врахуванням страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів.
Отже, враховуючи наведені вище обставини справи та аналізуючи норми законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не дотрималося вимог Порядку №22-1, призначаючи позивачу пенсію по інвалідності. Тобто, дії Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області при здійсненні призначення позивачу пенсії по інвалідності, виходячи із страхового стажу 28 років 10 місяців 06 днів є протиправними.
І, як наслідок, з метою захисту прав позивача, суд першої інстанції обгрунтовано зобов"язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок суми пенсії ОСОБА_1 з 25.05.2020 по 01.04.2021 у відповідності до страхового стажу 39 років 11 місяців 17 днів та провести виплату перерахованої пенсії, з врахуванням проведених виплат.
Щодо доводів апелянта відносно пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом, колегія суддів зазначає, що оскільки про обмеження пенсійних прав позивач дізнався 13.04.2021 з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а звернувся до суду 23.06.2021, позивачем не пропущено строк звернення до суду, встановлений статтею 122 КАС України.
З даного приводу Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а дійшла висновку, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз'яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/ несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону судове рішення в оскаржуваній відповідачем частині відповідає. В іншій частині рішення суду сторонами не оскаржено.
Переглянувши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сторчак В. Ю.
Судді Полотнянко Ю.П. Граб Л.С.