Постанова від 24.02.2022 по справі 460/11615/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2022 рокуЛьвівСправа № 460/11615/21 пров. № А/857/23794/21

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Сеника Р. П., Судової-Хомюк Н. М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року у справі № 460/11615/21 (головуючий суддя Недашківська К. М., м. Рівне, повний текст судового рішення складено 15 грудня 2021 року) за позовом ОСОБА_1 до 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 серпня 2021 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправними дій відповідача щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 13.03.2019 з врахуванням надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи, а також станом на 01.01.2021 з врахуванням підвищення премії до 80%; зобов'язання відповідача підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 13.03.2019, а також станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, однак 4 Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України надав довідку №34 від 03.08.2020 без врахування надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі та премії в розмірі 80%, чим порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки встановленого зразка щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 13.03.2019 з врахуванням надбавки за безперервний стаж шифрувальної роботи. Зобов'язано 4 Територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 13.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 №178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1995 р. № 1037», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправними дій щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки встановленого зразка щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з врахуванням підвищення премії саме до 80%; зобов'язання підготувати та надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України суму судового збору у розмірі 454 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем - ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що відповідно до довідки №34 від 03.08.2020 до складу грошового забезпечення начальника вузла зв'язку Дон-14 станом на 05.03.2019 входить премія 30%. З 01.01.2021 премія за відповідною посадою зросла до 80%, однак вказана премія не включена до складу грошового забезпечення для обрахунку пенсії ОСОБА_1 , що є дискримінацією позивача з боку 4 Територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. На думку апелянта, начальник 4 ТВУЗ не уповноважений на власний розсуд визначати які саме складові грошового забезпечення включати до довідки для перерахунку пенсії позивача, а які ні. Апелянт вказує, що начальник 4 ТВУЗ зобов'язаний включити всі складові грошового забезпечення в довідку для перерахунку пенсії, зокрема і премію.

Відповідачем в суді апеляційної інстанції подано відзив на апеляційну скаргу, в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Враховуючи, що дана справа відноситься до справ незначної складності в розумінні ст.12 КАС України, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 21).

10.08.2020 ОСОБА_1 звернувся з клопотанням до 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про підготовку та скерування на його адресу та в Головне управління пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (з врахуванням надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі) (а.с. 9).

4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України 19.10.2020 надав ОСОБА_1 лист-відповідь, яким відмовив у наданні нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 10).

ОСОБА_1 звернувся із заявою від 14.05.2021 до 4 територіального вузла урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України з проханням підготувати та скерувати на його адресу та в Головне управління пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення (з врахуванням надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі) станом на 29.01.2021 (а.с. 12-13).

За результатами розгляду вказаної заяви, 4 територіальний вузол урядового зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України листом №55/03-1218 від 14.06.2021 повідомив, що надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (яке не відображена у довідці станом на 05.03.2019) не врахована, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 року № 178 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.1995 року №1037» набула чинності 13.03.2019 року, а тому правових підстав для виготовлення та направлення довідки з надбавкою за безперервний стаж на шифрувальній роботі немає (а.с. 14).

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, апеляційний суд переглядає оскаржуване рішення суду першої інстанції лише в оскарженій частині, тобто в частині відмовлених позовних вимог.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.

Колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 за №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393» затвердив вказаний порядок (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

Отже, зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін та до якої входили наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 та 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Згідно пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Згідно п.10 Інструкції про грошове забезпечення та компенсаційні виплати військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, затвердженої наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 13.03.2018 № 151, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2018 р. за № 404/31856, преміювання військовослужбовців здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення. Пропозиції щодо преміювання кожного військовослужбовця начальникам підрозділів Держспецзв'язку надають начальники у межах щомісячного фонду преміювання. Преміювання військовослужбовців, зарахованих у розпорядження, здійснюється за рішенням начальників, у розпорядження яких вони зараховані. Військовослужбовці можуть позбавлятися премії за невиконання або неналежне виконання ними службових обов'язків, порушення військовослужбовцями військової дисципліни.

Таким чином, премія військовослужбовця залежить від різних чинників, таких як особистий внесок в загальний результат служби, економії фонду грошового забезпечення.

Оскільки пропозиції щодо преміювання кожного військовослужбовця надають начальники, а не в результаті прийняття КМУ рішення, то підстави для підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з врахуванням підвищення премії до 80% - відсутні.

Враховуючи те, що висновок суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо підготовки та надання до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2021 з врахуванням підвищення премії до 80% є правильним, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року у справі №460/11615/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. П. Сеник

Н. М. Судова-Хомюк