22 лютого 2022 року справа №200/7428/21
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., секретар судового засідання Сізонов Є.С., за участю представника відповідача - Забур'янов В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Екологічні переробні технології” на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 р. у справі № 200/7428/21 (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Екологічні переробні технології” до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування наказу,-
15 червня 2021 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю “Екологічні переробні технології” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправними дій посадових осіб щодо складення Акту позапланової перевірки №46/21 від 26.03.2021 року; визнання протиправними дій посадових осіб щодо складення Акту від 26.03.2021 року №46/21-1 про повторне порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами; визнання протиправним та скасування Наказу від 01.04.2021 року №226 “Про анулювання ліцензії” в частині анулювання ліцензії серії АД №075541 на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. В період з листопада 2020 року по березень 2021 року Міністерством захисту довкілля природних ресурсів України було проведено три перевірки додержання ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами. За результатами вказаних перевірок відповідачем було встановлено ряд порушень ліцензійних умов, затверджених постановою КМУ від 13.07.2016 №466, що відображено у відповідних актах перевірок та прийнято наказ №266 від 01.04.2021 “Про анулювання ліцензії”.
Позивач вважає протиправними дії посадових осіб: щодо складення Акту позапланової перевірки №46/21 від 26.03.2021 року; щодо складення Акту від 26.03.2021 року №46/21-1 про повторне порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами. Також вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню наказ від 01.04.2021 року №226 “Про анулювання ліцензії” в частині анулювання ліцензії серії АД №075541 на право провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами. Позов просив задовольнити повному обсязі.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 р. у справі № 200/7428/21 у задоволенні позову - відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню повністю з підстав невідповідності висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, а також неправильного застосування норм матеріального та процесуального права. Суд першої інстанції не врахував під час розгляду справи, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при проведенні перевірок та прийнятті оскаржуваного рішення про анулювання ліцензії діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття обґрунтованого та правомірного рішення, тобто не на підставі і не в межах своїх дискреційних повноважень, встановлених законом, отже, без дотримання принципу верховенства права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судовому засіданні представник відповідача пітримав позицію викладену у відзові.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Екологічні переробні технології”, код ЄДРПОУ 37797799, адреса: 04201, м. Київ, вул. Полярна, буд. 20, оф. 218, місцезнаходження 87525, Донецька область , м. Маріуполь, пр. Нахімова, б. 194 оф.25А-5, види господарської діяльності збирання,оброблення та видалення небезпечних відходів
Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 20.11.2012 №594 ТОВ “Екологічні переробні технології” видано ліцензію на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами (збирання, зберігання, знешкодження) серії АД №075541, від 20.11.2012. /том 1а.с. 12-13/
На виконання наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 17.11.2020 №277 “Про утворення комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки ТОВ “Екологічні переробні технології” Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України з 18 листопада до 19 листопада 2020 року проведено позапланову перевірку ТОВ “Екологічні переробні технології”. /том 2 а.с. 37/
19 листопада 2020 року Міністерством екології та природних ресурсів України складено акт №25/20 складений за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології” за місцем провадження діяльності : м.Львів, вул. Збиральна, 14 /том 1 а.с. 85-113/
Актом №25/20 від 19.11.2020 встановлено ряд порушень ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов, а саме: п. 9 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 3 п. 12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 4 п.12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1 п.13 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; п.14 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 2 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 5 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 9 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 10 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 7 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; ч. 3 ст. 21 ЗУ від 14жовтня 1992 року №2694-ХІІ; дод. 6 до Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 6 п. 16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446, абз. 2 п. 19 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446. (т.1, стор.106-109)
25 листопада 2020 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України прийнято розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов №15/20 за результатами проведення позапланової перевірки додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності ТОВ “Екологічні переробні технології” згідно Акту перевірки від 19.11.2020 № 25/20, яким вирішено: ТОВ “Екологічні переробні технології” у термін до 25.12.2020 усунути виявлені порушення Ліцензійних умов та подати у письмовій формі до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України інформацію про їх усунення. Попереджено ТОВ “Екологічні переробні технології”, що у разі невиконання цього розпорядження або в разі встановлення факту повторного аналогічного порушення дію ліцензії буде зупинено. /том 1 а.с. 82-84/
Рішенням Експертно-апеляційної ради ДРС України з питань ліцензування від 08 грудня 2020 року № 4.1 залишено без задоволення скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрекосервіс” на наказ Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України видано наказ від 19 листопада 2020 року №281, про що позивача повідомлено розпорядженням Державної регуляторної служби України від 10 грудня 2020 року №166.
23 грудня 2020 року ТОВ “Екологічні переробні технології” склало та направило повідомлення про усунення порушень ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, в якому повідомлено, що усі порушення, виявлені за результатами проведення позапланової перевірки 19.11.2020, ТОВ “Екологічні переробні технології” станом на 23.12.2020 усунені повністю. Повідомлення підписано директором Д.О.Агеевим /том 1 а.с. 73-81/
16 березня 2021 року з метою перевірки виконання суб'єктом господарювання розпорядження №15/20 від 25.11.2020 про усунення порушень Ліцензійних умов, виданого за результатами проведення попереднього заходу Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України видано наказ №195 “Про утворення комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки” /том 2 а.с. 43-44/
18 березня 2021 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України складено акт №42/21 складений за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології” /том 1 а.с. 50-77/
Актом №42/21 від 18.03.2021, встановлено ряд порушень ліцензійних умов, а саме: абз. 11 п. 11 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 3 п. 12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 4 п.12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; п.14 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 2 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 5 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 10 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 7 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 6 п. 16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446.
18 березня 2021 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України складено акт про невиконання ТОВ “Екологічні переробні технології” у проведенні позапланової перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами № 42/21-1, відповідно до якого на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 20.08.2020 №33985/16/1-20 із здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо перевірки дотримання ліцензійних умов суб'єктами господарювання, що мають відповідні ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними (медичними) відходами. Зазначено, що 17.03.2021 комісією було здійснено виїзд за місцем провадження господарської діяльності: м. Львів, вул. Збиральна, 14, де представнику за довіреністю Іванишу О.В. було вручено копію наказу Міндовкілля від 16.03.2021, посвідчення-направлення від 16.03.2021, на проведення позапланової перевірки про усунення порушень Ліцензійних умов. Під час проведення позапланової перевірки комісією встановлено факт невиконання (10 з 13 пунктів) ТОВ “Екологічні переробні технології” розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов, а саме пункти 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13. (т.1 ар.с. 145-146)
19.03.2021 вих.№144 ТОВ “Екологічні переробні технології” подало заперечення до Акту №42/21 від 18.03.2021 позапланової перевірки додержання вимог ліцензійних умов з поводження з небезпечними відходами, в яких посилаючись на те, що порушення, викладені в акті №42/21 від 18.03.2021 не відповідають фактичним обставинам справи, зазначивши що нових порушень ліцензійних умов підприємство не здійснювало, то відсутні правові підстави як для зупинення повністю або частково ліцензійної діяльності підприємства через рішення адміністративного суду […], так і анулювання ліцензії повністю або частково на підставі Рішення Міндовкілля […]. /том 2 а.с.55-57/
15.12.2020 №24017/11/20 Громадською організацією “Комітет екологічного порятунку України” подано скаргу, відповідно до якої просила Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України провести невідкладно перевірку викладених в скарзі обставин та вжити відповідні заходи, для усунення порушень, у разі їх виявлення, відповідно до вимог чинного законодавства; провести позапланову перевірку діяльності ТОВ “Екологічні переробні технології” на предмет дотримання ліцензіатом ліцензійних вимог та відповідності документів, які були підставою для видачі ліцензії - фактичному здійсненню діяльності, яку вони проводять; притягнути до відповідальності винних осіб та про результати розгляду скарги та вжиті заходи реагування, повідомити скаржника в порядку та строки, визначені чинним законодавством України. /том 2 а.с. 45-47/
31.12.2020 Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України звернулось до Державної регуляторної служби України за погодженням проведення позапланової перевірки №25/1-23/12904-20, відповідно до якого Міністерство просило включити до порядку денного чергового засідання Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування розгляд цього звернення; за результатами розгляду цього звернення погодити проведення перевірки додержання ліцензіатом ТОВ “Екологічні переробні технології” вимог пунктів 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 21 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №446. /том 2 а.с.150-151/.
Державна регуляторна служба України листом вих.№380/0/20-21 від 02.02.2021 на підставі рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування від 29.01.2021 №23.11, прийнятого за результатом розгляду звернення (листа) Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.12.2020 №25/1-23/12904-20, надало погодження на проведення органом ліцензування позапланової перевірки додержання ТОВ “Екологічні переробні технології” вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №446 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами”, на підставі передбаченій п.4 ч.3 ст. 19 Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності”, зазначених у скарзі ГО “Комітет екологічного порятунку України” б/н, яка надійшла до органу ліцензування 15.12.2020 та була зареєстрована за №24017/11/20. /том 2 а.с. 52-53/
Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 24.03.2021 №215 “Про утворення комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки” утворено Комісію з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки ТОВ “Екологічні переробні технології” вимог пунктів 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18 та 21 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами. /том 2 а.с. 50-51/
24 березня 2021 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України складено посвідчення (направлення) на проведення позапланової перевірки №46/21 ТОВ “Екологічні переробні технології” для проведення з 25 березня 2021 року по 26 березня 2021 року. /том 2 а.с. 48-49/
26 березня 2021 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології”. складено акт №46/21 /том 1 а.с. 16-44/
Актом №46/21 від 26.03.2021, встановлено ряд порушень ліцензійних умов, а саме: абз. 10 п. 11 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 11 п. 11 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 3 п. 12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1, 4 п.12 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; п.14 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; ч. 2 ст. 33 ЗУ від 05 березня 1998 року №187/98-ВР, п. 15 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 1 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 2 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 2 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 3 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 5 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 5 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 9 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 10 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 7 п.16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446; абз. 8 п. 16 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446. абз. 2, 5 п. 17 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446, Наказ Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки України від 17.02.1999 №41, абз. 3 п. 13 Ліцензійних умов, затверджених ПКМУ від 13 липня 2016 року №446.
На підставі наказу Міндовкілля від 24.03.2021 №215 “Про утворення Комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки”, посвідчення (направлення) на право проведення позапланової перевірки від 24.03.2021 №46/21 було проведено позапланову перевірку та складено акт від 26.03.2021 №46/21-1 про повторне порушення ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами. ( т. 2ар.с. 30-36)
В акті 26.03.2021 №46/21-1 зазначено, зокрема наступне, що з аналізу виявлених порушень ліцензійних умов ТОВ “Екологічні переробні технології” під час перевірки з 25-26 березня 2021 року та порівнявши їх з порушеннями, які були виявлені під час попередніх перевірок, за результатами яких видано розпорядження №15/20 від 25.11.2020 встановлено повторне порушення ліцензіатом пунктів 11, 12, 14, 16 Ліцензійних умов, тобто під час перевірки 25-26 березня 2021 року встановлено порушення 4 пунктів Ліцензійних умов, на усунення яких Міндовкілля 25.11.2020 видавало розпорядження №15/20.З моменту видачі розпорядження №15/20 від 25.11.2020 та до моменту виявлення нових порушень аналогічних пунктів Ліцензійних умов річний термін не закінчився. Акт складено на підставі п.6 ч.2 ст.16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов протягом року з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов.
На підставі акта від 26.03.2021 №46/21-1про повторне порушення ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України видано наказ від 01.04.2021 №226 “Про анулювання ліцензії”. /том 1 а.с. 14/
Державна регуляторна служба України листом “Щодо розгляду адвокатського запиту” вих.№6647/0/20-21 від 20.09.2021 повідомила адвоката Т. Цибрій, що на черговому засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, що відбулось 29.01.2021, відповідно до порядку денного (плану) №01-21 такого засідання, затвердженого Головою Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування 26.01.2021, було розглянуто, серед іншого, звернення (лист) Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.12.2020 №25/1-23/12904-20 щодо погодження проведення позапланової перевірки додержання ТОВ “Екологічні переробні технології” вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №446 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами”, а за результатами розгляду прийнято рішення №23.11, яким погоджено проведення позапланової перевірки ТОВ “Екологічні переробні технології”. У свою чергу Державна регуляторна служба України на підставі рішення №23.11 надала погодження на проведення органом ліцензування позапланової перевірки додержання ТОВ “Екологічні переробні технології” вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №446 “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами”, на підставі передбаченій пунктом 4 частини третьої статті 19 Закону України від 02.03.2015№ 222-VIII “Про ліцензування видів господарської діяльності”, та у частині питань зазначених у скарзі ГО “Комітет екологічного порятунку України” б/н, яка надійшла до органу ліцензування 15.12.2020 та була зареєстрована за №24017/11/20. зазначене погодження (лист ДРС від 02.02.2021 №380/0/02-21) після його реєстрації 02.02.2021 було надіслано до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України через Систему електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ). /том 2 а.с.164-166/.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 цього Закону № 877-V нижчезазначені терміни у ньому вживаються в такому значенні: державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з частиною одинадцятою статті 4 Закону № 877-V плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
За загальним правилом, визначеним у частині першій статті 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Відповідно до статті 11 Закону № 877-V суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, зокрема, надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Частиною 3 ст.2 Закону України № 877-V встановлено, що контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України ”Про ліцензування видів господарської діяльності”.
Закон України ”Про ліцензування видів господарської діяльності” від 02.03.2015 року № 222-VIII регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальності за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності (далі - Закон 222-VIII ).
Пунктом 7 частини першої статті 1 Закону № 222-VIII визначено, що орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.
Відповідно до вимог частини 1 статті 19 Закону № 222-VIII державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Спеціально уповноважений орган з питань ліцензування може проводити позапланові перевірки додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування на підставах, зокрема видання розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування з метою перевірки його виконання органом ліцензування.
Відповідно до ч.3 ст.19 Закону: контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснюють у межах своїх повноважень органи ліцензування, крім Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка здійснює контроль відповідно до Закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, шляхом проведення планових і позапланових перевірок відповідно до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Для проведення перевірки органом ліцензування створюється комісія, до складу якої можуть входити виключно працівники такого органу та працівники його територіальних органів.
Позапланові перевірки додержання ліцензіатами ліцензійних умов проводяться на підставах, зокрема, розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, виданого за результатами проведення заходу державного нагляду (контролю), - з метою перевірки його виконання; обґрунтованого звернення фізичної особи, фізичної особи - підприємця, юридичної особи про те, що внаслідок порушення ліцензіатом ліцензійних умов такій особі (особам) було завдано матеріальної шкоди або порушено її (їхні) законні права чи інтереси, - з метою перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов у відповідній частині;
Позапланова перевірка додержання ліцензіатом ліцензійних умов на підставах, передбачених пунктами 2, 4 і 5 частини третьої цієї статті, здійснюється лише за наявності погодження із спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування, що надається на підставі рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування за зверненням органу ліцензування.
Відповідно до ч.7 Закону визначено,що розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов видається органом ліцензування протягом п'яти робочих днів з останнього дня проведення перевірки у разі виявлення за результатами її проведення порушень ліцензіатом ліцензійних умов.
На підставі ст.8 Закону:Ліцензіат, який одержав розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, зобов'язаний в установлений у розпорядженні строк усунути зазначені порушення та подати до органу ліцензування інформацію про виконання вимог такого розпорядження.
На підставі п.4 ч.3 ст. 19 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”, за погодженням Державної регуляторної служби України від 25.06.2020 №4252/0/10-20 відповідачем здійснено позапланову перевірку ТОВ “Екологічні переробні технології” у період з 18 листопада по 19 листопада 2020 щодо додержання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, за результатами якої 19 листопада 2020 року відповідачем складений акт №25/20 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології”. Актом №25/20 від 19.11.2020 встановлено ряд порушень ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов.
28 грудня 2020 року,ТОВ “Екологічні переробні технології” на виконання Розпорядження Міндовкілля від 25.11.2020 №15/20 повідомило, що усі порушення ліцензійних умов, виявлені за результатами проведення позапланової перевірки з 18 листопада по 19 листопада 2020, станом на 23.12.2020 усунені повністю.
16 березня 2021 року з метою перевірки виконання суб'єктом господарювання розпорядження №15/20 від 25.11.2020 про усунення порушень Ліцензійних умов, виданого за результатами проведення попереднього заходу Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України видано наказ №195 “Про утворення комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки”.
18 березня 2021 року Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України складено акт №42/21 за результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології”. Актом №42/21 від 18.03.2021 встановлено ряд порушень ліцензійних умов.
Отже, позапланова перевірка ТОВ “Екологічні переробні технології” з 17 березня по 19 березня 2021 була проведена на підставі повідомлення позивача та з метою перевірки усунення позивачем порушень Ліцензійних умов, встановлених попередньою перевіркою, яка відбувалась з 18 листопада до 19 листопада 2020 року.
З аналізу виявлених порушень ліцензійних умов ТОВ “Екологічні переробні технології” під час перевірки з 25-26 березня 2021 року та порівнявши їх з порушеннями, які були виявлені під час попередніх перевірок, за результатами яких видано розпорядження №15/20 від 25.11.2020 встановлено повторне порушення ліцензіатом пунктів 11, 12, 14, 16 Ліцензійних умов, тобто під час перевірки 25-26 березня 2021 року встановлено порушення 4 пунктів Ліцензійних умов, на усунення яких Міндовкілля 25.11.2020 видавало розпорядження №15/20.
Враховуючи, що акт про невиконання ТОВ “Екологічні переробні технології” у проведенні позапланової перевірки додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами № 42/21-1 складений за результатами перевірки, зокрема з підстав невиконання розпорядження про усунення порушень Ліцензійних умов провадження виду господарської діяльності, суд дійшов висновку, що посадові особи відповідача діяли в межах законодавства.
Вимогами статті 19 Закону № 222-VIII спеціально уповноважений орган з питань ліцензування може проводити позапланові перевірки додержання органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування на підставах, зокрема обґрунтованого звернення фізичної особи, фізичної особи - підприємця, юридичної особи про те, що внаслідок порушення ліцензіатом ліцензійних умов такій особі (особам) було завдано матеріальної шкоди або порушено її (їхні) законні права чи інтереси, - з метою перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов у відповідній частин.
На підставі звернення Громадської організації “Комітет екологічного порятунку України” від 15.12.2020, погодженого Державною регуляторною службою України листом від 02.02.2021 №380/0/20-21 відповідачем 26 березня 2021 року складено акт №42/21 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології”.
Судом встановлено, що позапланова перевірка ТОВ “Екологічні переробні технології” з 25 березня по 26 березня 2021 була проведена на підставі звернення Громадської організації “Комітет екологічного порятунку України”.
Відповідно до пункту 6 частини 12 статті 16 Закону № 222-VIIIпідставою для прийняття органом ліцензування рішення про анулювання ліцензії повністю або частково є акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов. Повторним порушенням ліцензіатом ліцензійних умов вважається вчинення таким ліцензіатом протягом року з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов нового порушення однієї або більше вимог ліцензійних умов, щодо яких видавалося таке розпорядження.
Судом встановлено, і сам позивач не заперечує, про наявність виявлених порушень Ліцензійних умов, проте вважає, що такі порушення є триваючими, і тому їх не можна вважати повторними в розумінні п.6 ч.12 статті 16 № 222-VIII.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону 222-УІІІ ліцензіат зобов'язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності.
Судом встановлено, що порушення, зафіксовані в розпорядження №15/20 від 25.11.2020 при проведенні перевірки ТОВ “Екологічні переробні технології”, а саме в частині порушень: пунктів 11, 12, 14, 16 Ліцензійних умов повторюються та частково відповідають порушенням зафіксованим в актах позапланової перевірки №25/20 від 19.11.2020 та №42/21 від 18.03.2021.
Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши порушення зафіксовані в розпорядженні №15/20 від 25.11.2020 та порушення відображені в актах №25/20 від 19.11.2020, №42/21 від 18.03.2021, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність дій посадових осіб Міндовкілля щодо складання Акту № 46/21 та №46/21-1 26.03.2021 про повторне порушення ТОВ “Екологічні переробні технології” ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.
Судом зазначено, що триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності), увесь час безперервно скоює правопорушення (яке можливо припинити) у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків, які ще можливо виконати.
Суд зазначає, що саме спеціальним Законом № 222-VIII не визначено терміну триваюче порушення.
Враховуючи зазначене, встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що порушення встановлені в актах № 46/21 та №46/21-1 26.03.2021 є повторними в розумінні пункту 6 частини 12 статті 16 Закону № 222-VIII.
Частиною 1 статті 16 Закону 222-VIII встановлено, що анулюванням ліцензії є позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про анулювання його ліцензії.
Ліцензія вважається анульованою з дня, коли ліцензіат дізнався чи повинен був дізнатися про анулювання ліцензії, але у строк, не менший за один тиждень з дня прийняття органом ліцензування рішення про анулювання виданої йому ліцензії.
Відповідно до п. 5 ч. 2 статті 16 Закону 222-VIII підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є: акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, встановлених для виду господарської діяльності.
Щодо тверджень позивача про неправомірність дій відповідача щодо складання актів перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.
Судом встановлено, що при здійсненні позапланового заходу з державного нагляду (контролю) щодо перевірки дотримання вимог ліцензійних умов представниками Мінекології використовувався Акт, форма якого затверджена Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.03.2019 №100 “Про затвердження уніфікованих форм актів, складених за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) Міністерством екології та природних ресурсів щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та поводження з небезпечними відходами”.
Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 226 від 01.04.2021р. “Про анулювання ліцензії” на підставі пункту 6частинидванадцятої статті 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” було вирішено анулювати ліцензію на право провадження господарської діяльності з поводження небезпечними відходами ТОВ “Екологічні переробні технології” (ЄДРПОУ 37797799).
Пунктом 6 частини дванадцятої статті 16 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності” передбачено, що підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії є, зокрема, акт про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов. Повторним порушенням ліцензіатом ліцензійних умов вважається вчинення таким ліцензіатом протягом року з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов нового порушення однієї або більше вимог ліцензійних умов, щодо яких видавалося таке розпорядження.
Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт позапланової перевірки додержання позивачем ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами від 26 березня 2021 року №46/21 та акт № 46/21-1, у якому зазначено, що даний акт є актом про виявлення повторності порушення ліцензіатом ліцензійних умов.
Вимоги передбачені частиною 6 статті 19 зазначеного Закону визначають, що акт перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов складається в останній день проведення перевірки. В акті відображаються питання, що перевірялися, та встановлений стан додержання ліцензіатом ліцензійних умов.
У разів становлення під час перевірки додержання ліцензіатом ліцензійних умов підстав для складання актів, що є підставами для анулювання ліцензії, такі акти складаються як окремі документи в останній день проведення перевірки.
Отже, прямою нормою Закону передбачено складання акту про виявлення недостовірності даних у документах, що подавалися суб'єктом господарювання для отримання ліцензії.
В судовому засіданні суду першої інстанції судом допитана, в якості свідка ОСОБА_1 , яка обіймає посаду начальника відділу ліцензування та транскордонних відносин та є членом комісії з проведення перевірки ТОВ “Екологічні переробні технології”, яка надала пояснення щодо проведення, фіксування результатів перевірок.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішення суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач - Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, при прийнятті наказу від 01.04.2021 №226 “Про анулювання ліцензії, діяв обґрунтовано, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вважає, що відповідачем, у відповідності до приписів частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України підтверджено належними та допустимими, у розумінні статей 73-76 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами, правомірність прийняття ним оскаржуваних наказів.
При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Екологічні переробні технології” на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 р. у справі № 200/7428/21 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2021 р. у справі № 200/7428/21 - залишити без змін. Повне судове рішення складено 24 лютого 2022 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Сіваченко