ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 лютого 2022 року справа №640/2962/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Рішенням від 23 жовтня 2019 року в адміністративній справі №640/2962/19 Окружний адміністративний суд міста Києва повністю задовольнив адміністративний позов ОСОБА_1 , визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування зворотної дії Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у часі в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 80% до 70% відповідних грошового забезпечення, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, виходячи з її максимального розміру 80% грошового забезпечення та стягнув на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Ухвалою від 23 грудня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд повернув апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві особі, яка її подала.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Частиною другою статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні в разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Таким чином, на підставі статей 255, 325 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року в адміністративній справі №640/2962/19 набрало законної сили 23 грудня 2019 року.
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою, в якій просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиконання з 01 жовтня 2021 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виконати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19 і подати звіт про його виконання; 3) притягнути до відповідальності керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за невиконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19.
Заява обґрунтована тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві всупереч рішенню Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19 нарахувало позивачу пенсію у розмірі 70% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинного на дату здійснення перерахунку, оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не зобов'язано проводити перерахунок пенсії позивача, виходячи з 80% сум грошового забезпечення.
Розгляд цього питання суд призначив на 02 лютого 2022 року, в судовому засіданні позивач заяву підтримав, представник відповідача в судове засідання не з'явився, суд ухвалив перейти до розгляду заяви в письмовому провадженні.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для розгляду заяви.
Так, рішенням від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19 Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив повністю адміністративний позов ОСОБА_1 , зокрема, визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування зворотної дії Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у часі в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року, виходячи з її максимального розміру 80% грошового забезпечення.
На виконання зазначеного рішення суду у січні 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку, встановленому судовим рішенням, в розмірі 80% сум грошового забезпечення.
Рішенням від 11 травня 2021 року у справі №640/1976/21 Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволений частково, визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 27 жовтня 2020 року №№222/4/164/239/662 із врахуванням раніше виплачених сум та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за нормами, чинними на 05 березня 2019 року, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 27 жовтня 2020 року №№222/4/164/239/662 із врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах резолютивної частини рішення на підставі довідки, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 27 жовтня 2020 року №№222/4/164/239/662; пенсію перераховано в розмірі 70% сум грошового забезпечення відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинного на дату здійснення перерахунку.
Окружний адміністративний суд міста Києва, розглядаючи заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19, керується такими мотивами.
Статтею 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у перевірці судом належного, точного та своєчасного виконання судового рішення у спосіб отримання звіту про таке виконання або спонукання до виконання судового рішення через визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі; наявність судового контролю за виконанням судового рішення передбачає безпосереднє виконання останнього та виключає можливості подання окремого позову, предметом якого є протиправні дії або бездіяльність суб'єкта, який має виконати таке рішення
Обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтями 129, 1291 Конституції України, статтями 2, 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства Українии та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
Аналогічний правовий висновок викладений в ухвалі Верховного суду від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17.
Зі змісту рішення від 23 жовтня 2019 року Окружного адміністративного суду міста Києва суд вбачає, що під час розгляду справи №640/2962/19, суд встановив, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення.
Окружний адміністративний суд міста Києва в рішенні від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19 дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку, оскільки внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII не зазнала.
Так, Окружний адміністративний суд міста Києва в рішенні від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19 визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування зворотної дії Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у часі в частині зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, право позивача на отримання пенсії в розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення Окружний адміністративний суд міста Києва встановив в рішенні від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19, яке набрало законної сили 23 грудня 2019 року.
Як суд вже зазначив суд, обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення має бути виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).
Отже, під час здійснення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві перерахунку пенсії ОСОБА_1 , в тому числі і на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21, має бути врахована мотивувальна та резолютивна частина рішення Окружного адміністративного суду міста Києва в рішенні від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19.
Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано перерахувати пенсію, виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення.
Суд встановив, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві при виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21 перерахувало пенсію ОСОБА_1 в розмірі 70% сум грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21 в розмірі 70% сум грошового забезпечення та наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не виконання з 01 жовтня 2021 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19.
Оскільки суд встановив протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не виконання з 01 жовтня 2021 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19, з урахуванням того, що вказане рішення вимагає від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинення певних дій, суд вважає за можливе задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити для суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місячний строк для подання звіту про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19 з дня отримання цієї ухвали.
Враховуючи виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19 до здійснення нового перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 травня 2021 року по справі №640/1976/21, на даній стадії суд не вбачає підстав для притягнення до відповідальності керівника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за невиконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року по справі №640/2962/19 та вважає доцільним відмовити у задоволенні заяви позивача в цій частині.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Задовольнити частково заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не виконання з 01 жовтня 2021 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19.
3. Встановити Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві місячний строк з дня отримання даної ухвали для подання звіту про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 жовтня 2019 року у справі №640/2962/19.
4. Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Відмовити в іншій частині заяви.
Згідно з частиною другою статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Кузьменко