ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 лютого 2022 року м. Київ №640/31499/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Титул-С»
до Державної податкової служби України Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
провизнання протиправними дій та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Титул-С» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві та Державної податкової служби України, у якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про відповідність/ невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 205681 від 19.11.2020р. та зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Титул-С» з переліку ризикових платників податків;
- скасувати Рішення Комісії з питань зупинення податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві № 2138896/24381892 від 16.11.2020р. та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 4 від 27.05.2020р. датою її подання;
- скасувати Рішення Комісії з питань зупинення податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві № 2138897/24381892 від 16.11.2020р. та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 1 від 07.07.2020р. датою її подання.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2021 року позовні вимоги задоволені у повному обсязі.
З метою виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2021 року позивачу 01 жовтня 2021 року видано виконавчі листи..
Представник позивач звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Проте, згідно з частиною восьмою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з матеріалів справи судом 01 жовтня 2021 року видано виконавчі листи з метою зобов'язання відповідача виконати належним чином рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2021 року шляхом можливості звернення цього рішення до примусового виконання.
Як вбачається з заяви про встановлення судового контролю, виконавче провадження, яке відкрито на підставі виданих виконавчих листів, станом на дату подання заяви ще триває.
Враховуючи вищенаведене, суд не вбачає підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2021 року в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з тим, що на виконання вищезазначеного рішення 01 жовтня 2021 року вже видано виконавчі листи, тобто захід судового контролю за виконанням рішення вже вчинено у спосіб, визначений статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім цього, як зазначає позивач триває виконавче провадження №65690723 щодо виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2020 року
За таких обставин заява представника позивача є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 248, 287, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2021 року в адміністративній справі №640/31499/20- залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко