ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення
11 лютого 2022 року м. Київ № 752/51/17-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю виконання рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України,
Пенсійного фонду України,
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (надалі - позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі - Відповідач 1), Пенсійного фонду України (надалі - Відповідач 2), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - Відповідач 3), в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 (з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та з 01.01.2017 року - у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів»), якого було відряджено до органів, утворених Президентом України згідно з п.28 ч.1 ст.106 Конституції України, який звільнився з військової служби з посади старшого інспектора Генеральної військової інспекції при Президентові України та посадовий оклад якого прирівняно до посадового окладу керівника самостійного відділу (служби) Адміністрації Президента України; зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та з 01.01.2017 року - у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», після отримання від Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві інформації про осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зобов'язати уповноважений ним орган підготувати довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_1 за встановленою формою та надати їх Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві виходячи з розміру посадового окладу з 01.05.2016 року - 8718,6 грн. та з 01.01.2017 року - 9020,0 грн.; зобов'язати Пенсійного фонду України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 встановленим порядком повідомити про це Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві у десятиденний строк з моменту надходження інформації від Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії встановленим порядком проінформувати відповідний орган, який уповноважений Міністерством оборони України видавати довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_2 для перерахунку йому пенсії; після отримання довідок про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера ОСОБА_2 здійснити перерахунок та виплачувати пенсію згідно чинного законодавства.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 з 01.05.2016 року у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 “Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році”;
- зобов'язано Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 “Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році” та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2016 року з урахуванням збільшення посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292, який складає 8718,60 грн.;
- в решті позовних вимог відмовлено повністю.
11 травня 2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчі листи у справі №752/51/17-а.
Разом з тим, до Окружного адміністративного суду міста Києва ОСОБА_1 було надіслано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року у справі 752/51/17-а у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування вищевказаної заяви позивач зазначає, що відповідач протягом тривалого часу не виконує рішення суду у порядок та спосіб, визначений у рішенні суду.
Від Міністерства оборони України до суду надійшли пояснення на подану позивачем заяву, в яких відповідач стверджував, що рішення суду виконане в повному обсязі. Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 24.05.2018 № 248/3/6/1406 повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2016 у зв'язку з набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292, а Київським міським військовим комісаріатом надано до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.05.2016 з урахуванням збільшення посадового окладу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 який складає 8718,60.
Перевіривши заяву позивача, дослідивши відповідні докази, встановивши певні обставини, надавши їм юридичну оцінку та проаналізувавши норми законодавства, суд приходить до висновку, що заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України регламентовано, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Аналогічна норма закріплена у частині другій статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та у статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
У частині першій статті 382 КАС України закріплено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, адміністративним процесуальним законодавством регламентовано інститут судового контролю за виконанням судового рішення, метою якого є забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судового рішення та реальне відновлення прав особи, які ним захищені.
Суд звертає увагу на те, що рішенням від 26 лютого 2018 року зобов'язано Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії військовому пенсіонеру ОСОБА_2 з 01.05.2016 року - у зв'язку із набуттям чинності постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 травня 2016 року з урахуванням збільшення посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292, який складає 8718,60 грн.
Дане рішення суду набрало законної сили 10 травня 2018 року.
З метою примусового виконання рішення Окружним адміністративним судом міста Києва видано виконавчі листи від 11 травня 2018 року.
В межах виконавчого провадження ВП № 57928016 з примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 травня 2018 року у справі №752/51/17-а в зв'язку з невиконанням боржником рiшення суду державним виконавцем неодноразово накладався штраф, направлено повiдомлення про вчинення кримінального правопорушення слyжбовими особами Міністерства оборони України до Солом'янського управлiння поліції ГУ НП у м. Києві.
Постановою Вiддiлу примусового виконання рiшень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 27.11.2019 ВП №57928016 на підставі статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" закінчено.
Таким чином, у суду відсутні докази, які вказували, що захищене в цій справі право позивача на належне пенсійне забезпечення було відновлено.
З огляду на зазначене, вбачається, що відповідачем не виконується рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 лютого 2018 року, яке набрало законної сили.
Таким чином, враховуючи вище викладене, суд дійшов до переконання про наявність підстав для задоволення клопотання позивача та встановлення судового контролю.
Керуючись ст. ст. 256, 382 Кодексу адміністративного суду України, суд, -
1. Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю задовольнити.
2. Зобов'язати Міністерство оборони України подати до суду звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2018 року в справі №752/51/17-а у 20-денний строк з дати отримання даної ухвали.
3. Роз'яснити, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до частини 2 статті 382 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, передбачені ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.Б. Федорчук