465/9428/21
3/465/208/22
Іменем України
04.02.2022 року м. Львів
Суддя Франківського районного суду м.Львова Дзеньдзюра С.М., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, Фізична особа - підприємець прож. АДРЕСА_1 .
за ч.3 ст.41 КУпАП,-
В Франківський районний суд м.Львова з Головного управління Держпраці у Львівській області надійшов протокол №ЛВ12178/1358/АВ/П/ПТ від 04.11.2021р. складений на ФОП ОСОБА_1 про вчинення нею адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП.
Вчинення даного адміністративного правопорушення полягало в тому, що 14.09.2021 року під час проведення заходу державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційного відвідування у ФОП ОСОБА_1 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 здійснюючи підприємницьку діяльність у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою АДРЕСА_2 залучає до роботи працівників без належного оформлення трудових відносин. Так за даними Пенсійного фонду України ФОП ОСОБА_1 не укладено жодного трудового договору з найманими працівниками. Для реалізації свого товару ФОП ОСОБА_1 залучає працівників ПП «Мережа-Сервіс Львів» без оформлення трудових відносин з такими. Даний факт відбувається на підставі договору надання послуг по аутстафінгу персоналу, укладеного з ПП «Мережа-Сервіс Львів», що не передбачає виконання трудової функції одночасно у двох роботодавців. В протоколі зазначено, що діяльність суб'єктів господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, врегульовано Законом України «Про зайнятість населення», ч.3 ст.36 якого передбачено, що перелік суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб'єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні у інших роботодавців, формується та ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Всупереч вказаній нормі, за інформацією Львівського обласного центру зайнятості, ПП «Мережа-сервіс Львів» до переліку суб'єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців, не включено. Статтею 39 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, Діяльність суб'єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця на умовах трудових договорів, здійснюється на підставі дозволу, виданого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Порядок видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця встановлюється Кабінетом Міністрів України. Забороняється діяльність суб'єктів господарювання - роботодавців, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця без дозволу. Всупереч вказаній нормі, у ПП «Мережа-Сервіс Львів» відповідний дозвіл відсутній. Суб'єкти господарювання - роботодавці, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, направляють працівників за умови, якщо це передбачено колективним договором такого роботодавця, та за наявності згоди первинної профспілкової організації і зобов'язані укласти договір з роботодавцем про застосування праці працівника. Всупереч вказаній нормі, у ході інспекційного відвідування ФОП ОСОБА_1 не надано договорів про застосування праці ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Натомість надано договір надання послуг по аутстафінгу персоналу, в якому вказані прізвища відсутні. Відповідно до ч.5 ст.50 Закону України «Про зайнятість населення», роботодавцям забороняється, застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин, вчиняти дії, спрямовані на приховування трудових відносин . залучати до роботи працівників, що наймаються суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, для подальшого виконання ними роботи на інших підприємствах, в установах та організаціях у разі, коли у такого роботодавця: протягом року здійснено скорочення чисельності (штату) працюючих; не дотримано нормативу чисельності працівників основних професій, задіяних у технологічних процесах основного виробництва; передбачається виконання робіт у шкідливих, небезпечних та важких умовах праці, а також робіт за основними професіями технологічного процесу основного виробництва. Всупереч вказаній нормі, у ході інспекційного відвідування встановлено, що у ФОП ОСОБА_1 не укладено жодного трудового договору. Враховуючи вищенаведене, ФОП ОСОБА_1 порушено вимоги ч.1 ст.21, ч.4 ст.24 КЗпПУ, ПКМУ №413, що полягає у фактичному допуску до роботи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про причини неявки суд не повідомляла.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд приходить до наступних висновків.
За змістом ч.3 ст.41 КУпАП, відповідальність настає за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.
Як встановлено судом, єдиним документом, який підтверджує факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є копія акту №ЛВ12178/1358/АВ від 14.09.2021р., яким інспектором Кривонос В.Л. встановлено такі ж обставини які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Жодних інших доказів вчинення ФОП ОСОБА_1 адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.
Відповідно до ст.626 ЦК України договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Законом не передбачено обов'язку замовника здійснювати перевірку у виконавця робіт включення його до переліку суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, та суб'єктів господарювання, які здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в інших роботодавців.
Також слід зазначити, що Постанова КМУ «Про затвердження порядку видачі дозволу на наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця» на момент складення протоколу не набрала чинності, а тому стверджувати, що у ПП «Мережа-Сервіс Львів» відсутній відповідний дозвіл немає підстав.
З огляду на це, суд приходить до переконання, що у діях ФОП ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП.
Разом з тим, відповідно до ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Як вбачається з п.7 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Тому на підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ФОП ОСОБА_1 закрити в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.38, п.7 ст.247 КУпАП,-
адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.41 КУпАП провадженням закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст.38 КУпАП.
Дана постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду.
Суддя Дзеньдзюра С.М.