Рішення від 18.02.2022 по справі 235/7035/21

Провадження № 2/235/633/22

Справа № 235/7035/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.

за участю секретаря судового засідання Іванова А.Д.

відповідача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2021 року Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (далі - УСЗН) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затверджено Порядок здійснення виплати адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок).

Згідно абзацу 6 пункту 2 Порядку уповноважений банк приймає від уповноваженого представника сім'ї документи, необхідні для отримання грошової допомоги у разі відкриття поточного рахунку (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо виплата грошової допомоги раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).

4 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Красноармійського ТВБВ № 10004/0218 філії-Донецьке ОУ АТ «Ощадбанк» із заявою на призначення виплати адресної допомоги та надав передбачені Порядком документи.

Допомога була призначена в сумах: 442,00 грн з 04.06.2018р. по 03.12.2018р., 1564,00 грн з 07.08.2019р. по 06.02.2020р., 1638,00 грн з 07.02.2020р по 06.08.2020р., 1769,00 грн з 17.06.2017р. по 30.06.2021р., 1854,00 грн з 01.07.2021р. по 06.08.2021р.

В заявах про призначення та продовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, відповідач зазначав, що він та члени його сім'ї не мають у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.

Згідно абзацу другому пункту 6 зазначеного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Згідно пункту 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

07.07.2021 року в ході вибіркової перевірки державним соціальним інспектором управління було встановлено, що відповідач незаконно отримував кошти по щомісячній адресній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, а саме був виявлений факт наявності житла у дружини - ОСОБА_3 з 12.02.2007 року за адресою: АДРЕСА_1 , про яке він не повідомив. В зв'язку з чим розпорядженням начальника УСЗН Покровської МР Донецької області від 13.07.2021р. відповідачу з 04.06.2018р. була припинена виплата допомоги переміщеним особам на проживання. У зв'язку з не поданням відомостей та незаконним отриманням допомоги виникла переплата державних коштів за період з 04.06.2018р. по 30.06.2021р. у сумі 40 613,86 грн.

У встановлений судом строк відповідач надав відзив, в якому зазначив, що ухвалою Красноармійського міськрайонного суду від 21.01.2022 року у справі № 235/7035/21 скасовано заочне рішення за позовом Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області про стягнення з нього незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги за період з 04.06.2018 року по 30.06.2021 рік у розмірі 40613,86 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на постанову КМУ від 01.10.2014 № 505 Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та вважають, що він незаконно отримав щомісячну адресу допомогу за період з 04.06.2018 року по 30.06.2021 рік у розмірі 40 613,86 грн в зв'язку із вибірковою перевіркою та встановленням наявності житла у дружини ОСОБА_3 з 12.02.2007 року за адресою: АДРЕСА_1 про яке він не повідомляв. Заперечував щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову.

Відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014р. № 505 фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та відшкодування витрат АТ “Укрпошта” за надання послуг, пов'язаних з виплатою та доставкою зазначеної грошової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.

Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (далі - Порядок № 505) виплата грошової допомоги може бути призначена (п.5), відмовлено в призначені (п.8), або припинена з наступного місяця (п.12).

Він є внутрішньо переміщеною особою, яка була вимушена разом із дружиною та дочкою ОСОБА_4 , 2012р.н., покинути місце проживання у м. Донецьку. 30.05.2018 року став на облік до УСЗН як внутрішньо переміщена особа.

04.06.2018р. звернувся із заявою до УСЗН та власноруч писав, що дружина ОСОБА_3 не претендує на одержання адресної допомоги, вона не ВПО. Також написав, що він проінформований про звернення до органів соціального захисту для продовження виплати. Більш нічого працівники УСЗН у нього не вимагали та не питали.

В подальшому він звертався до УСЗН для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк: 07.08.2019 р., 06.02.2020 р., де ставив свій підпис, що не має житла; зазначав, що дружина не є ВПО.

В розумінні Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до п.3 цього Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.

Що вказує, що відповідно до його заяви від 04.06.2018 року розпорядженням УСЗН від 16.07.2018 р. саме йому призначили щомісячну адресну допомогу; письмової згоди дружини не вимагали, так як вона не ВПО, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Він нічого не приховував, ніяких додаткових документів від нього не вимагали, відомості про зареєстровану 1/3 частку квартири у 2007 році на ім'я дружини дізнався лише після припинення виплати адресної допомоги.

13.07.2021 року УСЗН прийняло розпорядження про припинення виплати з 04.06.2018р.

23.08.2021 року за №86 УСЗН прийняло рішення про утримання з нього переплати грошових коштів в сумі 40 613,86 грн.

Не можна погодитись, що він незаконно отримував суми щомісячної адресної допомоги з 04.06.2018 року по 30.06.2021 рік в розмірі 40613,86 грн.

Відповідно до п.15 контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів, виділених для виплати грошової допомоги, здійснюється в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п.5 Порядку № 505 для призначення грошової допомоги він надав всі документи, які в ньому перелічені, та які просило УСЗН Покровської міської ради Донецької області.

Наявність в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 1/3 частки квартири на ім'я дружини внаслідок приватизації житла у 2007 році, ще не вказує що ця частка квартири є відокремленою та має вільний доступ до нього.

Частина житлового приміщення має відокремлену від інших частин глуху стіну та мають вихід на сходову площадку, та має задовільний технічний стан для проживання.

Наявність в реєстрі 1/3 частини житла на ім'я дружини ОСОБА_3 не вказує, що воно придатне для проживання, та в розумінні ст.69 Сімейного кодексу України поділу не буде підлягати майно, що було придбане до шлюбу, тому й права користуватися їм не має права.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не посвідчує право користування житлом за адресою, зазначеною у цій довідці.

Реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб - доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо.

Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або «інші права», як це зазначено у статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. Аналіз вищенаведених норм дає підстави вважати, що ефективний засіб правового захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату, а ухвалення рішень, які безпосередньо не призводять до змін в обсязі прав, та забезпечення їх примусової реалізації не відповідає змісту цього поняття.

Наполягав, підстава для надмірно виплаченої суми грошової допомоги є подання недостовірних документів або неповідомлення про зміну обставин.

У позові не наведено, що він надав підроблені документи або якість обставини змінились в його житті, крім погіршення матеріального становища, стану його здоров'я, утримання дружини та двох неповнолітніх дітей, які потребують належного утримання та догляду, позивач самостійно приймав рішення про призначення щомісячної адресної допомоги, для відвернення розтрати державних коштів повинен був прийняти всі заходи, в тому числі позивач мав право витребувати інформацію з Державного реєстру речових прав до прийняття свого рішення від 16.07.2018 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання для відвернення негативного наслідку, а не перекладати цей тягар на ВПО, в зв'язку чим, просив відмовити в повному обсязі в позовних вимогах Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.

Представник позивача ОСОБА_5 надала клопотання, в якому підтримала позовні вимоги, просила справу розглянути за її відсутності.

Відповідач та його представник адвокат Комісарова Ю.С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, заперечували проти задоволення позову з підстав, зазначених у відзиві.

Заслухавши відповідача та його представника, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідна суть спірних правовідносин.

30 травня 2018 року ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа в УСЗН Покровської міської ради Донецької області, яка фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.25).

4 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до УСЗН із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, повідомивши в цій заяві, що змін, які впливають на призначення допомоги, як то наявність у нього та у членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції, депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, не відбулося, засвідчивши ці відомості власним підписом (а.с.24).

Рішенням УСЗН від 16.07.2018р. призначена допомога переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 04.06.2018р. по 03.12.2018р. в сумі 442,00 грн щомісячно (а.с.22).

7 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.20).

Рішенням УСЗН від 10.09.2019р. подовжена допомога переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 07.08.2019р. по 06.02.2020р. в сумі 1 564 грн щомісячно (а.с.19).

6 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.18).

Рішенням УСЗН від 26.02.2020р. подовжена допомога переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 07.02.2020р. по 06.08.2020р. в сумі 1 638 грн щомісячно (а.с.17).

17 червня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.16).

Рішенням УСЗН від 29.06.2021р. подовжена допомога переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 з 17.06.2021р. по 30.06.2021р. в сумі 1 769 грн щомісячно, з 01.07.2021р. по 06.08.2021р. в сумі 1 854 грн щомісячно (а.с.14).

Відповідно до п.1 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, визначено механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до пунктів 2, 3 та 6 цього Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї. Грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Згідно копії витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 13527686, виданого Красноармійським бюро технічної інвентаризації 12.02.2007, дружина відповідача є власником 1/3 частки у квартирі АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 18.01.2007р., виданого комунальним підприємством «Управління міського господарства» м. Красноармійська (а.с.59).

ОСОБА_1 та ОСОБА_6 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 25 лютого 2012 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську Красноармійського міськрайонного управління юстиції у Донецькій області (а.с.23).

На підставі розпорядження начальника Управління від 13 липня 2021 року виплату адресної допомоги ОСОБА_1 було припинено з 4 червня 2018 року на підставі наявності житла у дружини на підконтрольної території України з 12.02.2007 року (а.с.9).

Згідно проведеного Управлінням розрахунку переплата щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 за період 4 червня 2018 року до 30 червня 2021 року на підставі наявності житла у дружини на території підконтрольній Україні становить 40 613,86 грн (а.с.7-8).

Відповідно до п.4 ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, то остання зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Відповідач при поданні заяв про призначення щомісячної адресної допомоги ВПО не впевнився у відсутності у відсутності підстав, що унеможливлюють призначення щомісячної адресної допомоги, зокрема, наявність у членів сім'ї у власності житлового приміщення або його частини, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, АРК і м. Севастополі, а навпаки - своїм підписом підтвердив їй відсутність, тим самим зазначив неправдиві відомості у заявах про призначення щомісячної адресної допомоги ВПО.

Враховуючи, що відповідач добровільно не відшкодував фактичні витрати, понесені переплатою щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з нього на користь позивача вказаних коштів в сумі 40 613,86 грн.

Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на відповідача.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», пунктів 1-3,6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, керуючись ст. ст. 13, 19, 81, 141, 263-265 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (м. Покровськ Донецької області, вулиця Поштова, 22, код ЄДРПОУ 25953161) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 про стягнення незаконно отриманих сум щомісячної адресної допомоги задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області незаконно отримані грошові кошти щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 4 червня 2018 року по 30 червня 2021 року в сумі 40 613 (сорока тисяч шестисот тринадцяти) гривень 86 копійок, на відшкодування сплаченого судового збору 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Згідно п.3 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 731-ІХ від 18.06.2020 року під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Дата складання повного судового рішення - 23 лютого 2022 року.

Суддя Г.В. Назаренко

Вступна та резолютивна частини рішення складені 18 лютого 2022 року. Повне рішення складене 23 лютого 2022 року.

Суддя Г.В. Назаренко