Постанова від 17.02.2022 по справі 620/7490/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/7490/21 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Аліменка В.О., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівської митниці на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської митниці про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив:

- визнати протиправним рішення Північної митниці Держмитслужби про відмову у внесенні змін до митної декларації від 31.05.2021 №UA102030/2021/634871;

- зобов'язати Північну митницю Держмитслужби повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення змін до митної декларації.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що під час митного оформлення товару ним було допущено помилку в графі 8 митної декларації та вказано отримувачем товару (автомобіля) комісіонера за договором комісії, а тому комітент (позивач) не визначається як власник товару та не може бути ним оформлений у реєстраційних органах МВС для отримання права користування і розпорядження. Обставина необхідності внесення змін до митної декларації підтверджується договором комісії, який був наданий під час митного оформлення, а тому відмова відповідача у проведенні відповідних коригувань є протиправною.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Північна митниця Держмитслужби, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Апелянт зазначає, що позивач самостійно заповнив графи митної декларації відповідно до товаросупровідних документів, які були подані до митного оформлення та відповідно до вимог Порядку №651. Оскільки митна декларація була заповнена правильно, на підставі поданих до митного оформлення документів, у митниці були відсутні підстави для внесення змін до неї.

Також, скаржник до суду із клопотанням про заміну відповідача його правонаступником.

Клопотання вмотивовано тим, що відбулася реорганізація територіальних органів Державної митної служби України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 895 «Деякі питання територіальних органів Державної митної служби» реорганізовано територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком шляхом їх приєднання до Державної митної служби.

Згідно наказу Державної митної служби України № 472 від 30.06.2021 р. «Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи» з 00 год. 00 хв. 01 липня 2021 р. Чернігівська митниця розпочала здійснення покладених на неї функцій і повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Враховуючи наведене, ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, задоволено клопотання скаржника та допущено заміну відповідача з Північної митниці Держмитслужби на Чернігівську митницю.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що для розмитнення товару (легковий автомобіль, марки HONDA), придбаного згідно із зовнішньоекономічним контрактом від 18.06.2019 №LT-19-01/BY-PL, ОСОБА_1 було подано до Північної митниці митну декларацію №UA102030/2021/634871 із відповідним пакетом документів.

Відповідно до матеріалів справи, придбання та поставка товару здійснювалось ФОП ОСОБА_2 як комісіонером згідно договору комісії від 15.06.2019 №UN-19/05-PL.

При заповненні декларації ОСОБА_1 у графі 8 МД зазначено, що одержувачем товару є ФОП ОСОБА_2 . Відповідно до графи 9 МД особою, відповідальною за фінансове врегулювання, також є ФОП ОСОБА_2 .

Внаслідок вказаного заповнення МД, власником товару, який ввозився на митну територію України, вважається ФОП ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 , у зв'язку з чим останній не може оформити державну реєстрацію транспортного засобу у реєстраційних органах МВС.

У зв'язку з наведеним, 15.06.2021 позивач звернувся до Північної митниці із заявою про внесення змін до митної декларації №UA102030/2021/634871, шляхом зміни відомостей, відображених у графі 8, а саме замість зазначених у МД відомостей - «ФОП ОСОБА_2 , АДРЕСА_1, НОМЕР_2 » зазначити « ОСОБА_1 , НОМЕР_1, вид 30/10/2012 Чернігівським РС УДМС України в АДРЕСА_1, НОМЕР_3».

Листом №7.11-2/28-04-02/10/5420 від 25.06.2021 Північна митниця Держмитслужби відмовила позивачу у внесенні відповідних змін, з тих підстав, що відповідно до змісту зовнішньоекономічного контракту, інвойсу, платіжного документу, що підтверджує вартість товару, акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, відсутні підстави для надання дозволу на внесення змін до митної декларації №UA102030/2021/634871 від 31.05.2021.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За приписами статті 246 Митного кодексу України (далі - МК України) метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно зі статтею 248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій (частина 6 статті 264 МК України).

Відповідно до частини 8 статті 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

За змістом статті 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Згідно з пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388 (далі - Порядок № 1388), державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, оформлена в установленому порядку митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в уповноважених органах МВС транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною митною декларацією відомості про оформлення такої декларації перевіряються шляхом надсилання запиту в електронному вигляді до єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем.

Відповідно до пункту 28 Порядку №1388 ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в сервісних центрах МВС.

У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, за електронною митною декларацією з накладеним кваліфікованим електронним підписом відповідальної посадової особи митного органу державна реєстрація таких транспортних засобів і складових частин здійснюється на підставі зазначеної митної декларації, отриманої органами МВС від митних органів за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та розміщеної в автоматизованій інформаційній системі «Митний документ».

Отже, правильність оформлення документів під час митного оформлення товарів, подальше внесення на їх підставі інформації до відповідних інформаційних систем впливає на дотримання відповідних процедур під час реєстрації транспортних засобів.

Правова позиція з цього питання викладена у постанові Верховного Суду від 02 липня 2020 року у справі № 140/1651/19.

За змістом частин 1, 2 статті 268 МК України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.

У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, посадові особи митних органів надають декларантам або уповноваженим ним особам можливість виправити помилки, допущені в митній декларації.

Відповідно до положень статті 269 МК України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови у наданні такого дозволу митний орган зобов'язаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови..

Частиною 7 статті 269 МК України визначено, що порядок внесення змін до митних декларацій визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок внесення змін до митних декларацій визначено Положенням про митні декларації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450 (далі - Положення №450).

Пунктом 33 Положення №450 передбачено, що за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана. У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів. Дозвіл митного органу на зміну митної декларації, митне оформлення якої не завершено, надається посадовою особою митного органу, яка здійснює оформлення цієї митної декларації, в усній формі.

Пункт 34 Положення №450 передбачає випадки, коли внесення змін до митної декларації не дозволяється, а саме:

внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа;

внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів;

внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати;

внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено);

внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання;

внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації.

Звертаючись до фактів цієї справи, підставою для звернення позивача до відповідача із заявою про внесення змін до поданої ним митної декларації стала неможливість проведення державної реєстрації транспортного засобу з огляду на те, що у митній декларації №UA102030/2021/634871 від 31.05.2021 одержувачем товару помилково зазначено ФОП ОСОБА_2 , який здійснював придбання і поставку товару (автомобіля) в інтересах ОСОБА_1 .

Обставини неможливості проведення державної реєстрації транспортного засобу підтверджуються наявним у матеріалах справи листом Територіального сервісного центру МВС №7441 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру ВМС в Чернігівській області, відповідно до якого на підставі запиту в електронному вигляді до єдиної інформаційної системи митних органів в авторизованій інформаційній системі «Митний документ» встановлено, що одержувачем та власником транспортного засобу, ввезеного на митну територію України на підставі вантажно-митної декларації UA102030/2021/634871 від 31.05.2021 є ФОП ОСОБА_2 .

Підставою ж для відмови у наданні дозволу на внесення змін до митної декларації митним органом визначено відсутність документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін (абзац 6 пункту 34 Положення №450).

Водночас, матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується, що під час здійснення митного оформлення товару позивач надавав митному органу договір комісії №UN-19/05-PL від 15.06.2019, згідно з яким ФОП ОСОБА_2 є комісіонером та здійснював придбання і поставку товару (транспортного засобу) в інтересах ОСОБА_1 як комітента.

За такого правового регулювання та обставин справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки зміни, які позивач просить внести до графи 8 митної декларації, спрямовані на захист його права власності на ввезений комісіонером на митну територію України автомобіль, і такі зміни не призведуть до наслідків, передбачених статтею 268 Митного кодексу України.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Чернігівською митниці залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 22 лютого 2022 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

Суддя В.О.Аліменко

Суддя О.М.Оксененко