ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
09 лютого 2022 року м. Київ № 640/17379/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянув в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОІЛ»
доГоловного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОІЛ» звернулось до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження ГУ ДПС у м. Києві № 57925/6/26-15-09-04 від 08.06.2021 про анулювання ліцензії № 26510314201900278, терміном дії з 12.07.2019 по 12.07.2021, виданої ТОВ «ОСОІЛ»;
- зобов'язати відповідача внести ТОВ «Осоіл» до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним за місцем здійснення діяльності м. Київ, вул. Затишна, 7Б.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.07.2021 відкрито спрощене провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.
Як вбачається з матеріалів справи позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 06.08.2021, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №0105106756631.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
08 червня 2021 року відповідачем, у зв'язку з отриманням від ГУ Держпраці у м. Києві інформації про анулювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки/експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки №90.21.32 від 22.02.2021, №72.21.32 від 15.02.2021, на підставі ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», прийнято оскаржуване розпорядження:
- №57925/6/26-15-09-04-16, яким анульовано ліцензію №26510314201900278 на право роздрібної торгівлі ТОВ «ОСОІЛ» терміном дії з 12.07.2019 до 12.07.2024.
Не погоджуючись із правомірністю і обґрунтованістю вказаного розпорядження позивач звернувся до суду з даним позовом і просить його задовольнити.
Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.50 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:
заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;
рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);
рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку;
рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, поза митним контролем;
порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, особам, які не досягли 18 років, або у не визначених для цього місцях;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Відповідачем до матеріалів справи не надано доказів існування жодної з підстав, визначених ч.50 ст.15 Закону для анулювання ліцензії позивача.
Посилання відповідача в оскаржуваному розпорядженні на отриманням від ГУ Держпраці у м. Києві інформації про анулювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки/експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки №90.21.32 від 22.02.2021, №72.21.32 від 15.02.2021, судом відхиляються, оскільки такої підстави для анулювання ліцензії, як «отримання від уповноважених органів інформації про анулювання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки/експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» Закон в собі не містить.
До того ж, як зазначив позивач та не було заперечено і спростовано відповідачем, Товариство отримало ліцензію на роздрібну торгівлю пальним на підставі чинних дозволів №3584.16.32 та №3581.16.32 від 16 грудня 2016 року, натомість дозволи №90.21.32 від 22 лютого 2021 року, №72.21.32 від 15 лютого 2021 року не були підставою для отримання ліцензії №26510314201900278 від 12.07.2019року.
За таких обставин оскаржуване розпорядження слід скасувати як протиправне, а позовні вимоги в цій частині задовольнити.
Стосовно іншої частини позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.
Частиною 45 ст.15 наведеного вище Закону визначено, що після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Оскільки анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним є безумовною підставою для внесення відомостей про таке анулювання до ЄРЛ, а відповідачем до матеріалів справи не надано доказів не вчинення таких дій у зв'язку з оскарженням позивачем Розпорядження, з метою захисту порушених прав Товариства, суд вбачає наявність підстав для зобов'язання відповідача внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про ТОВ «ОСОІЛ», ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №26510314201900278, дата реєстрації 12.07.2019, терміном дії з 12.07.2019 до 12.07.2024, адреса місця торгівлі: м. Київ, вул. Затишна, 7Б.
У той же час, з метою повного відновлення порушених прав позивача, суд вбачає наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та зобов'язання відповідача виключити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про анулювання ліцензії №26510314201900278 від 12.07.2019.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у м.Києві № 57925/6/26-15-09-04 від 08.06.2021 про анулювання ліцензії №26510314201900278, терміном дії з 12.07.2019 по 12.07.2021, виданої ТОВ «ОСОІЛ».
3. Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві внести до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОІЛ», ідентифікаційний код 40242647, ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №26510314201900278, дата реєстрації 12.07.2019, терміном дії з 12.07.2019 до 12.07.2024, адреса місця торгівлі: м. Київ, вул. Затишна, 7Б.
4. Вийти за межі позовних вимог. Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві виключити з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомості про анулювання ліцензії №26510314201900278 від 12.07.2019.
5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОІЛ» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОСОІЛ» (код 40242647, адреса: 02099, місто Київ, ВУЛИЦЯ БОРИСПІЛЬСЬКА, будинок 1).
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У М.КИЄВІ (код ВП 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя П.О. Григорович