Рішення від 09.02.2022 по справі 640/33741/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2022 року м. Київ № 640/33741/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про зобов'язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИСПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просив зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком за період протиправної відмови у її призначенні, а саме з 13 листопада 2018 року по 11 жовтня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю первинної відмови у призначенні пенсії, а відтак вона підлягає перерахунку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 листопада 2021 року прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Вовком П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві (т. 1 а.с. 24-29) представник відповідача посилається на те, що пенсію позивачу призначено з 11 жовтня 2019 року, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку з іншої дати.

Таким чином, представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою від 13 листопада 2018 року № 6374 щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наслідками розгляду якої відповідач листом від 14 січня 2019 року № 7405/03 (т. 1 а.с. 11) повідомив позивачу, що його страховий стаж складає 21 рік 6 місяців 7 днів, чого недостатньо для призначення пенсії за віком.

Також у листі зазначено про наявність у позивача права на оскарження у разі незгоди з таким рішенням.

Позивач, не оскаржуючи вказане рішення, викладене у листі від 14 січня 2019 року №7405/03, звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві повторно з заявою щодо призначення пенсії за віком, за результатами розгляду якої з 01 жовтня 2019 року позивачу призначена пенсія за віком з урахуванням страхового стажу 25 років 7 днів.

Водночас, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (справа № 640/11588/20), в якому просив зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи з 07 травня 1990 року по 09 липня 1995 року та здійснити перерахунок пенсії.

Окружний адміністративний суд міста рішенням від 18 серпня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2020 року, у справі № 640/11588/20 визнав протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо не врахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 07 травня 1990 року по 09 липня 1995 року на посаді майстра з ремонту автомобілів у кооперативі «Практик» і зобов'язав ГУ ПФУ в м. Києві зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 07 травня 1990 року по 09 липня 1995 року на посаді майстра з ремонту автомобілів у кооперативі «Практик» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 жовтня 2019 року, з урахуванням зазначеного стажу та вже виплачених сум пенсії.

В подальшому, позивач звернувся до відповідача з заявою від 03 червня 2021 року (т. 1 а.с. 12), в якій просив здійснити перерахунок його пенсії, починаючи з 13 листопада 2018 року - дати первинного звернення.

Розглянувши вказану заяву, відповідач повідомив позивачу листом від 02 липня 2021 року № 17235-16668/Б-02/8-2600/21 (т. 1 а.с. 13), що оскільки пенсію призначено з 11 жовтня 2019 року, відсутні підстави проводити перерахунок з іншої дати.

Не погоджуючись, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з пунктом 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

З аналізу змісту вказаних норм видно, що здійснення перерахунку пенсії не може бути здійснено у часі раніше, ніж вона призначена.

З огляду на те, що позивач просить здійснити перерахунок призначеної йому з 11 жовтня 2019 року пенсії з дати, яка наступила у часі раніше - 13 листопада 2018 року, в той же час позивачем не оскаржено відмову у призначенні пенсії за віком, викладену у листі відповідача від 14 січня 2019 року № 7405/03, а повторно подано заяву про її призначення - 11 жовтня 2019 року, суд не вбачає належних правових підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за віком за період з 13 листопада 2018 року по 11 жовтня 2019 року.

Згідно з положеннями статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих позивачем доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; код ЄДРПОУ 42098368) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення відповідно до статті 255 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.

Суддя П.В. Вовк