ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
11 лютого 2022 року м. Київ № 640/34855/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доКиївського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить: визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати у 2020 році ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни, разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 3 640,00 грн.; зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни, в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що після прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 №3-р/2020 позивач набув право на допомогу до 5 травня в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, передбаченої ст. 12 Закону України «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», але відповідач протиправно відмовив в її виплаті у повному обсязі, здійснивши оплату лише частково.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), поновлено позивачу строку звернення до суду, встановлено сторонам строки для подання до суду відзиву, відповіді на відзив та заперечення.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якому останній вказує на пропуск позивачем строку звернення до суду, який у межах заявленого спору обраховується починаючи з моменту отримання разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, а саме: з 20.08.2020.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як було зазначено вище, предметом розгляду є невиплата позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю II групи внаслідок війни.
Так, Верховний Суд у постанові від 06.02.2018, розглядаючи справу №607/7919/17, зазначив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок, суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
Відповідно до поштового штемпелю на конверті, в якому до суду надійшла позовна заява разом з доданими до неї матеріалами, позивач звернувся до суду 23.11.2021, що свідчить про пропуск останнім строку звернення до суду, який завершився 30.03.2021 (включно).
У той же час, твердження позивача наявність в останнього поважних причин пропуску строку звернення до суду, про що зазначено у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, зокрема те, що позивач є інвалідом ІІ групи, має велику кількість хронічних захворювань, а також панування у країні пандемії COVID-19, суд визнає неповажними, оскільки наведені обставини не є такими, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду, з урахуванням того, коли завершився строк звернення до суду із заявленими позовними вимогами (30.03.2021) та фактичне звернення до суду (23.11.2021), оскільки надані позивачем докази не підтверджують лікування позивача протягом всього або переважної більшості законодавчо мотивованого строку звернення до суду.
Згідно з ч.ч. 3 та 4 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
При цьому, у силу п. 8 ч. 1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, зокрема, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
На підставі викладеного, а також з урахуванням того, що заявлені позивачем причини пропуску строку звернення до суду визнано судом неповажними, суд дійшов до висновку про залишення позову без розгляду.
Керуючись ст.ст. 122, 123, п. 8 ч. 1 ст. 240, ст.ст. 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1. Залишити без розгляду позов ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
2. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати особам, які беруть участь у справі.
3. Роз'яснити позивачу, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції порядку та в строки, передбачені ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок