ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 грудня 2021 року м. Київ № 640/20398/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання про заміну сторони у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Департаменту карного розшуку Національної поліції України, начальника 4-го відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби “Бориспіль-2” Сивак Наталії Вікторівни, треті особи які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів Адміністрація Державної прикордонної служби України, Національна поліція України, про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень,
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі.
У зв'язку з неявкою представників сторін в судове засідання 25.11.2021, клопотанням позивача про розгляд справи без участі представника позивача, постановлено здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідачем-3 подано клопотання про заміну у справі неналежного Відповідача-3 - Начальник 4-го відділення відділу прикордонної служби "Бориспіль-2", Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" Сивак Наталія Вікторівна на належного Відповідача-3 - Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ» Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ).
Судом встановлено, що відповідно до п. 8 ст. 19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» на Державну прикордонну службу України (далі - ДПСУ) покладено обов'язок щодо запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України, у тому числі згідно з дорученнями правоохоронних органів, постановами державного виконавця; розшук у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду осіб, які переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінальних покарань; виконання в установленому порядку інших доручень правоохоронних органів.
Згідно п. 4 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» ДПСУ має право шляхом опитування осіб з'ясовувати підстави перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, не пропускати через державний кордон України, на тимчасово окуповану територію або з неї осіб без дійсних документів на право перетинання кордону або для в'їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів або постановою державного виконавця не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України; робити в документах зазначених осіб відповідні відмітки.
Згідно п. 9 Положення про орган охорони державного кордону Державної прикордонної служби України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.11.2018 № 971, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.12.2018 за № 1468/32920 OKI 111 «Київ» призначений для організації та здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про прикордонний контроль» перетинання особами, транспортними засобами державного кордону і переміщення через нього вантажів здійснюються лише за умови проходження прикордонного контролю та з дозволу уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, а у випадках, визначених цим Законом, - посадових осіб Державної прикордонної служби України, якщо інше не передбачено цим Законом;
Згідно ч. 1, 2 ст. 7 Закону України «Про прикордонний контроль» паспортні та інші документи громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України з метою встановлення їх дійсності та приналежності відповідній особі. При цьому з'ясовується наявність або відсутність підстав для тимчасової відмови особі у перетинанні державного кордону.
У ході перевірки документів уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України використовують технічні засоби контролю для пошуку ознак підробки у документах, здійснюють пошук необхідної інформації у базах даних Державної прикордонної служби України, а також за результатами оцінки ризиків проводять опитування осіб, які прямують через державний кордон.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при прийнятті рішення уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України про відмову у перетині державного кордону на в'їзд в Україну, посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу охорони державного кордону Державної прикордонної служби України.
Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який, зокрема покладено функціональний обов'язок організовувати та здійснювати в установленому порядку прикордонний контроль і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «уповноважена службова особа Державної прикордонної служби України» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка проходить військову службу в цих органах.
Вказані висновки викладені в постановах Верховного Суду від 26.12.2019 у справі № 724/716/16, від 17.06.2020 у справі № 127/6881/17 та від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17.
Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Керуючись статтями 52, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Клопотання про заміну належної сторони задовольнити.
2. Замінити Відповідача-3 у справі - Начальника 4-го відділення відділу прикордонної служби "Бориспіль-2", Окремого контрольно-пропускного пункту "Київ" Сивак Наталію Вікторівну на належного Відповідача-3 - Окремий контрольно-пропускний пункт «Київ» Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ).
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Н.М. Клименчук