Постанова від 21.01.2022 по справі 490/8830/21

нп 3/490/675/2022

Центральний районний суд м. Миколаєва

54020, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua

Справа № 490/8830/21

ПОСТАНОВА

21.01.2022р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., розглянувши протокол про вчинення

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходить військову службу командиром роти десантного забезпечення в/ч НОМЕР_1 , старший лейтенант, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

29.10.2021р. у відношенні ОСОБА_1 складено матеріали адміністративного протоколу №ВП-46 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою в/ч НОМЕР_1 на посаді командира роти десантного забезпечення, в порушення своїх статутних обов'язків та діючи всупереч інтересам служби в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст.ст. 9, 11, 16, 17, 28, 31, 111, 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.п. 3, 4, 6 Дисциплінарного статуту ЗС України, ст.ст. 1-3, 5, 7 ЗУ "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", п. 10-16 розділу 5 Наказу ;440 та п. 3.35, 3.40 Наказу №678, не здійснив належний контроль за наявністю та правильним списанням пального підрозділу, облік та звітність належним чином не вів, внаслідок чого стало можливим порушення керівних документів щодо обліку військового майна, що унеможливлювало б його втрату чи нестачу, що призвело до незаконного списання паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 50 542, 23 грн.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. Згідно зворотного повідомлення отримав судову повістку 14.01.2021р. У своїй заяві до протоколу із обставинами правопорушення погодився, просив здійснювати розгляд справи без його участі.

Враховуючи наведене, вивчивши матеріали додані до протоколу, приходжу до наступних висновків.

З 2016 року старший лейтенант ОСОБА_1 проходить військову службу у Збройних Силах України та згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2020 № 272 призначений на посаду командира роти десантного забезпечення військової частини НОМЕР_1 .

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 28.09.2017 № 226 старший лейтенант ОСОБА_1 виконував обов'язки командира роти вогневої підтримки батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 .

Будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16, 17Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, старший лейтенант ОСОБА_1 зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою визначеними статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до вимог ст.ст. 111 та 112 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України старший лейтенант ОСОБА_1 як командир роти в мирний і воєнний час відповідає за бойову готовність роти, за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу роти, за підтримання внутрішнього порядку і додержання заходів пожежної безпеки в роті, за стан і збереження озброєння, боєприпасів, техніки та іншого майна роти та обов'язаний зокрема підтримувати особовий склад роти, озброєння, бойову та іншу техніку в постійній бойовій готовності, організовувати своєчасне одержання, правильну експлуатацію, збереження, технічне обслуговування і ремонт озброєння, техніки, казарменого інвентарю, речового, технічного та іншого майна роти, перевіряти не менше ніж один раз на місяць їх наявність, стан та облік, перевіряти підготовку та стан озброєння і техніки роти перед кожним виходом на навчання чи заняття, а також їх наявність після повернення із занять та навчань, вживати заходів до запобігання катастрофам, аваріям і поломкам, втратам зброї та боєприпасів, керувати господарством роти і т.д.

Відповідно до примітки ст. 172-13 КУпАП військовими службовими особами розуміються військові начальники, а також інші військовослужбовці, які обіймають постійно чи тимчасово посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, або виконують такі обов'язки за спеціальним дорученням повноважного командування.

Таким чином, старший лейтенант ОСОБА_1 будучи призначеним на вище вказану посаду відповідно до приписів Статуту та його функціональних обов'язків наділений та виконує організаційно-розпорядчі та/або адміністративно-господарські обов'язки, та відповідно є військовою службовою особою.

Статтею 26 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачено, що військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно зі ст.ст. 1-3, 5, 7 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України", військове майно - це державне майно, закріплене за відповідними військовими частинами, до нього належать: всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, паливно-мастильні матеріалі, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне та інше майно, а також кошти.

Згідно п. 10-16 розділу 5 наказу Міністра оборони України від 17.08.2017 № 440 "Про затвердження Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.09.2017 за № 1192/31060, старший лейтенант ОСОБА_1 зобов'язаний, як командир роти, організувати у підрозділі облік наявності, руху і якісного (технічного) стану військового майна підрозділу відповідно до переліку облікових документів, що ведуться в підрозділі.

У відповідності до вимог п. 3.35 та 3.40 наказу Міністра оборони України від 12.12.2016 № 678 старший лейтенант ОСОБА_1 відповідно до займаної посади зобов'язаний стежити за правильністю внесення записів виконаної роботи(кількості та найменування перевезеного вантажу, кількості перевезеного особового складу, мети здійсненої поїздки).

Відповідно до вимоги Південного територіального управління внутрішнього аудиту від 04.06.2021 стало відомо, що за результатами перевірки правильності та обґрунтованості списання палив-мастильних матеріалів військової частини НОМЕР_1 , встановлено незаконні витрати пально-мастильних матеріалів.

По вказаному факту, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2021 № 629 призначено проведення відповідного службового розслідування, з метою з'ясування обставин незаконного списання пального, а також встановлення ступеня вини посадових осіб, чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

За результатами проведення службового розслідування встановлено, факти допущення помилок, описок, зміщення заповнених розділів в актах списання паливо-мастильних матеріалів та відсутності інформації щодо маршруту руху транспортних засобів.

Як, наслідок, службовим розслідуванням було встановлено, що командиром роти вогневої підтримки батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_1 безпідставно, не обґрунтовано та з порушеннями списано пальне, а саме: АБ марки «А 80 АДЗ» - 725л/552кг. на суму - 18 083, 52 грн.; ДП марки «ДП Євро 5-ВО» - 1150л/1089 кг. на суму 32 458, 71 грн.

Відповідно до довідки-розрахунку №4 про вартість шкоди завданої державі внаслідок незаконного списання пального по шляхових листах старшим лейтенантом ОСОБА_1 становить 50 542 грн. 23 коп.

Внаслідок недбалого ставлення командира роти вогневої підтримки батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_1 до виконання покладених на нього службових обов'язків, останній не здійснив належний контроль за наявністю та правильним списанням пального підрозділу, облік та звітність належним чином не вів, в наслідок чого стало можливим порушення керівних документів щодо обліку військового майна, що унеможливлювало б його втрату чи нестачу.

Наведені обставини вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, доводяться наступними письмовими доказами:

- протоколом №ВП-46 від 29.10.2021р., з якого вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений із викладеними відомостями, про що поставив свій підпис та жодних зауважень чи заперечень не мав. Вказав, що згоден із викладеними обставинами правопорушення;

- витягом з наказу №32 від 16.02.2021р., згідно якого ОСОБА_1 призначено на посаду командира роти десантного забезпечення в/ч НОМЕР_1 ;

- копією Положення про функціональні обов'язки особового складу роти десантного забезпечення в/ч НОМЕР_1 за підписом про ознайомлення командира роти ОСОБА_1 ;

- наказом командира в/ч НОМЕР_1 №390 від 28.08.2021р. про підсумки службового розслідування за фактом необґрунтованого списання паливно-мастильних матеріалів у в/ч НОМЕР_1 , згідно якого ОСОБА_1 притягнуто до матеріальної відповідальності на суму 50 542,23 грн. за незаконну витрату ресурсу ПММ;

- довідкою-розрахунком №4 ;

- матеріалами справи у сукупності.

За викладених обставин, вважаю що у діях ОСОБА_1 має місце склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме: недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Разом із тим, згідно з ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.

Таким чином, оскільки згідно протоколу №ВП-46 від 29.10.2021р. вбачається, що порушення вимог щодо обліку, зберігання, використання та розпорядження військовим майном командиром роти вогневої підтримки батальйону морської піхоти військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_1 мало систематичний характер, то при обчисленні строків накладення адміністративного стягнення, датою перебігу строку вчинення адміністративного правопорушенні відповідно до ст. 38 КУпАП, слід вважати саме 28.08.2021, тобто дату закінчення проведення службового розслідування за результатами якого було підтверджено факт нестачі майна та виявлено винну особу.

Отже, оскільки на момент розгляду адміністративного протоколу пройшло більше трьох місяців з дня вчинення правопорушення, за такого провадження у справі закривається у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст. 38, 172-15, 283-285 КУАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.

Суддя Дірко І.І.