Справа № 240/8972/21 Головуючий у 1-й інстанції: Черняхович Ірина Едуардівна Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
09 лютого 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Сушка О.О. Сапальової Т.В.
за участю:
секретаря судового засідання: Бень Я.О.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Слівінського А.О.,
представника відповідача: Кохана І.М.,
третьої особи: ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростишівської міської ради на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коростишівської міської ради, Коростишівського міського голови, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,
Описова частина.
Короткий зміст позовних вимог.
В травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Коростишівської міської ради, Коростишівського міського голови, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Коростишівської міської ради від 19.04.2021 №159 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_1 "; скасувати розпорядження Коростишівського міського голови від 19.04.2021 №116к "Про звільнення ОСОБА_1 "; поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Коростишівської міської ради; стягнути з Коростишівської міської ради на користь позивача ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19.04.2021 року по 14.05.2021 року в загальному розмірі 55 973 грн.; постанову суду в частині поновлення на роботі та стягнення середньомісячної заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.09.2021 позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись із судовим рішенням Коростишівською міською радою подано апеляційну скаргу, в якій остання просила скасувати вказане рішення та прийняти постанову, якою заявлені позовні вимоги залишити без задоволення.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не повністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи, а рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відзив/заперечення на апеляційну скаргу.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на необґрунтованість її доводів, просить оскаржуване рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Рух справи у суді апеляційної інстанції.
Ухвалами Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року відкрито апеляційне провадження у вищевказаній справі та залучено до розгляду справи третю особу - ОСОБА_2 .
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2021 року справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивач в судовому засіданні заперечив доводи апеляційної скарги та просив суд апеляційної інстанції залишити її без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Представники відповідачів у судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити, скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, рішенням першої сесії Коростишівської міської ради восьмого скликання від 02.12.2020 №2 ОСОБА_1 обрано секретарем Коростишівської міської ради, а розпорядженням Коростишівського міського голови від 03.12.2020 №347-к його призначено на вказану посаду з 03.12.2020.
15 квітня 2021 року депутат Коростишівської міської ради ОСОБА_3 звернулась до голови Коростишівської міської ради ОСОБА_4 зі зверненням вх.№10-744/03-18 від 15.04.2021, в якому просила винести на розгляд постійної комісії з питань законності, правопорядку і прав людини, регламенту, депутатської етики і місцевого самоврядування та запобігання корупції Коростишівської міської ради факти, що відбулися під час здійснення її депутатської роботи, а також просила взяти до відома інформацію, що викладена в обґрунтуванні до звернення та вжити в межах чинного законодавства України необхідних заходів щодо секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_1 .
До вказаного звернення депутатом Коростишівської міської ради ОСОБА_3 були додані обґрунтування, в яких вона зазначила нецензурні та образливі висловлювання секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_1 щодо неї, а також вказала, що такі дії секретаря міської ради є фактами її приниження та дискримінації, крім того порушують норми п. 7 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування".
На підставі резолюції голови Коростишівської міської ради ОСОБА_4 вищезазначене звернення було передано на розгляд постійної комісії з питань законності, правопорядку і прав людини, регламенту, депутатської етики і місцевого самоврядування та запобігання корупції Коростишівської міської ради.
З наявного у матеріалах справи протоколу засідання постійної комісії з питань законності, правопорядку і прав людини, регламенту, депутатської етики і місцевого самоврядування та запобігання корупції Коростишівської міської ради від 16.04.2021 №08 вбачається, що на засіданні комісії розглянули звернення депутата ОСОБА_3 щодо порушення загальних правил етичної поведінки секретарем міської ради ОСОБА_1 , а також внесену нею пропозицію відкликати секретаря міської ради ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням п. 7 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та вирішили внести на розгляд ради із рекомендацією до прийняття проекту рішення, що був підготовлений депутатом ОСОБА_3 .
В подальшому, депутатське звернення ОСОБА_3 було включене до порядку денного першого пленарного засідання 10 сесії Коростишівської міської ради VIII скликання.
19.04.2021 на пленарному засіданні 10 сесії Коростишівської міської ради VIII скликання під час розгляду звернення депутата ОСОБА_3 , остання внесла пропозицію відкликати секретаря міської ради ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням п. 7 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Крім того, з пропозицією висунути недовіру секретарю міської ради ОСОБА_1 виступив також депутат міської ради ОСОБА_2 .
В результаті питання дострокового припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 було поставлено на голосування. За наслідками таємного голосування більшість голосів (з 19 присутніх депутатів: 15 - "За", 0 - "Проти", 0 - "Утримались", 4 - "Не голосували") було прийнято рішення від 19.04.2021 №159 про дострокове припинення повноважень секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_1 .
На підставі вказаного рішення першого пленарного засідання 10 сесії Коростишівської міської ради VIII скликання від 19.04.2021 №159 та керуючись ст. 42, ч.5 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні " Коростишівський міський голова виніс розпорядження від 19.04.2021 №116-к про звільнення ОСОБА_1 з посади секретаря Коростишівської міської ради, у зв'язку з достроковим припиненням повноважень, з 19.04.2021.
Позивач, вважаючи рішення першого пленарного засідання 10 сесії Коростишівської міської ради VIII скликання від 19.04.2021 №159 та розпорядження голови Коростишівської міської ради від 19.04.2021 №116-к протиправними, звернувся до суду з адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.
Мотивувальна частина.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон № №280/97).
Відповідно до вимог ст.2 Закону №280/97 місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до ст.6 цього Закону первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до вимог ст.42 Закону №280/97 повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Згідно з ч.4 ст.42 Закону №280/97 сільський, селищний, міський голова, зокрема, вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону №280/97 секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Згідно з ч.3 ст.50 Закону №280/97 секретар сільської, селищної, міської ради: 1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; 2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; 3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; 4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів; 5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності; 6) за дорученням сільського, селищного, міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій; 7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень; 8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування; 9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку; 10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Відповідно до ч.5 ст.50 Закону №280/97 повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.
Зокрема, ст.20 вказаного вище Закону визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Колегія суддів звертає увагу, що виключна компетенція сільських, селищних, міських рад встановлена частиною першою статті 26 Закону №280/97.
Так, у частині 1 цієї статті до виключної компетенції сільських рад віднесено, зокрема: обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
З аналізу вказаних законодавчих норм вбачається, що право міської ради на прийняття рішення про припинення повноважень секретаря міської ради прямо пов'язується з дотриманням правових норм та Присяги посадової особи місцевого самоврядування.
Отже, встановлена, за наслідками розгляду звернення депутата міської ради ОСОБА_3 аморальна поведінка відповідача щодо неї є порушенням присяги посадової особи місцевого самоврядування, згідно з якою: "Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки".
Вказані дії позивача, відповідачем оцінено як такі, що унеможливлюють його подальше перебування на посаді секретаря міської ради, як посадової особи органу місцевого самоврядування, на яку законом покладено обов'язок дотримання етичної поведінки.
В свою чергу повноваження щодо вирішення питання про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради є дискреційними, а тому суд не може втручатися у внутрішню компетенцію органу місцевого самоврядування і не може надавати оцінку мотивам органу місцевого самоврядування, з яких він виходив, достроково припиняючи повноваження секретаря ради.
Щодо доводів позивача про порушення визначеної процедури включення до порядку денного, розгляд радою та обговорення питання про дострокове припинення його повноважень, колегія звертає увагу на наступне.
29 грудня 2020 року на четвертій сесії VIІI скликання Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області затверджено Регламент Коростишівської міської ради VIІI скликання.
Відповідно до ст.40 Регламенту пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами Регламенту.
Згідно з ст.44 Регламенту проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається секретарю ради не пізніше ніж за 15 робочих днів до проведення сесії на якій планується його розгляд, у друкованій та електронній формі (у текстовому форматі).
Проект рішення, що планується винести на розгляд ради, оприлюднюється не пізніше ніж за 10 робочих днів до проведення сесії на якій планується його розгляд, на веб-сайті Коростишівської міської ради.
Колегія суддів звертає увагу, що розділ VI «Порядок денний сесії» не містить положень щодо строків та порядку внесення доповнень до Порядку денного сесії та процедури його затвердження.
Також, положеннями Регламенту не визначена процедура дострокового припинення повноважень секретаря міської ради.
Як встановлено судом першої інстанції, Розпорядженням Коростишівського міського голови від 06.04.2021 №94 «Про скликання десятої сесії міської ради восьмого скликання» визначено скликати десяту сесію міської ради восьмого скликання 20 квітня 2021 року о 10:00 год. в сесійній залі міської ради.
Як убачається зі змісту протоколу першого пленарного засідання 10 сесії VIIІ скликання Коростишівської міської ради Коростишівського району Житомирської області 19 квітня 2021 року з 26 депутатів були присутніми 23 особи.
При затвердженні запропонованого порядку денного, депутатом міської ради внесено пропозицію про доповнення порядку денного, зокрема, питанням вирішення депутатського звернення ОСОБА_3 (вжиття заходів до секретаря міської ради в межах чинного законодавства за неналежне висловлювання приниження ОСОБА_3 ).
Більшістю голосів підтримано вищевказану пропозицію та затверджено порядок денний сесії міської ради.
Колегія суддів вважає за необхідне також звернути увагу, що сам протокол містить стислий виклад виступів депутатів, у яких серед іншого зазначено, про порушення ОСОБА_1 положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Тобто, депутатом міської ради окреслено дії позивача, які стали підставою для дострокового припинення його повноважень.
Як вбачається зі змісту протоколу засідання 10 сесії міської ради VIII скликання, восьмим питанням порядку денного засідання міської ради було розглянуто питання «Про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 ».
За результатами голосування («за» - 15 депутатів, «проти» - 0 депутатів, «утримались» - 0 депутатів, «не голосували» - 5 депутатів), відповідачем прийнято рішення про дострокове припинення повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 .
Висновок за результатами розгляду апеляційної скарги.
Таким чином колегія суддів вважає, що рішення Коростишівської міської ради від 19.04.2021 №159 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Коростишівської міської ради ОСОБА_1 " прийнято на черговій сесії ради більшістю голосів на підставі та в межах наданих повноважень та з дотриманням установленої законом процедури.
В зв'язку з наведеними вище обставинами колегія суддів також звертає увагу, що розпорядження Коростишівського міського голови від 19.04.2021 №116к "Про звільнення ОСОБА_1 " прийнято відповідачем у межах наданих повноважень та на підставі відповідного рішення міської ради, тому є законним та не може бути скасованим.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано всі обставини справи, що призвело до помилкових висновків та неправильному вирішенню спору, а тому рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити постанову, якою в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Коростишівської міської ради задовольнити повністю.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2021 року у справі скасувати.
Прийняти постанову, якою ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 21 лютого 2022 року.
Головуючий Кузьмишин В.М.
Судді Сушко О.О. Сапальова Т.В.