Справа № 761/30903/20
про залишення апеляційної скарги без руху
22 лютого 2022 року м. Київ
Суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Мельничук В.П., перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 (що надійшла 24 січня 2022 року через систему "Електронний суд" за вхідним № 3720) на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора з паркування відділу інспекції з паркування Деснянського району управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Експедиція 777" про визнання дій неправомірними, скасування постанови та відшкодування шкоди, -
Рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу через систему "Електронний суд", в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
10 лютого 2022 року до Шостого апеляційного адміністративного суду з Шевченківського районного суду м. Києва надійшла адміністративна справа № 761/30903/20.
Перевіривши апеляційну скаргу, вважаю, що вона не може бути прийнята до апеляційного провадження та підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Розмір судового збору, що підлягає сплаті при поданні апеляційної скарги в адміністративній справі визначено Законом України "Про судовий збір" з урахуванням змін до вказаного Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір справляється в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягав сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, апеляційна скарга подана в електронній формі через підсистему «Електронний суд», у зв'язку з чим ставка судового збору обчислюється із застосуванням коефіцієнта 0,8.
Виходячи зі змісту позовної заяви, ОСОБА_1 при зверненні до суду з даною апеляційною скаргою повинен був сплатити судовий збір у розмірі 504,48 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (420,40 грн.)*150%*08).
Вказаною особою в порушення зазначених вимог законодавства не дотримано вказані вимоги ст. 296 Кодексу адміністративного судочинства України та не додано документ про сплату судового збору.
При цьому, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка подала апеляційну скаргу звільнена від сплати судового збору.
З огляду на вказане, зауважую, що частина 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" містить перелік об'єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Предметом оскарження у даній справі є скасування постанови про накладення адміністративного стягнення Серії АС № 0000057999 від 31 липня 2020 року.
Згідно ч. 7 ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
Згідно з ч. 4 ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
При цьому першорядним нормативно-правовим актом національного законодавства, який регулює порядок справляння судового збору, є Закон України "Про судовий збір", а тому саме правові приписи, закріплені в цьому законі, застосовуються при визначенні об'єктів, за які не справляється судовий збір та осіб, які звільняються від сплати судового збору в усіх судових інстанціях.
Проте, відповідно до положень ст.ст. 3, 5 Закону України "Про судовий збір" серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору, який підлягає стягненню у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, слід застосовувати норми Закону України "Про судовий збір", як і пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Таким чином, особи, стосовно яких ухвалено судове рішення про накладення адміністративного стягнення, є платниками судового збору, а положення ч. 4 ст. 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо звільнення від сплати судового збору, на них не поширюються.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду в справі № 543/775/17 від 18 березня 2020 року.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Як вбачається з матеріалів справи 01 жовтня 2021 року судом першої інстанції ухвалено зазначене вище рішення в порядку спрощеного позовного провадження.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 подав в електронній формі через підсистему «Електронний суд» 22 січня 2022 року, тобто після закінчення строку на апеляційне оскарження.
При цьому, вказана особа не звертається із заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження та не вказує про поважні причини його пропуску.
Щодо строку на апеляційне оскарження ОСОБА_1 зазначає, що копію рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року було отримано 04 січня 2022 року, а тому строк апеляційного оскарження підлягає безумовному поновленню.
Звертаю увагу, що статтею 271 КАС України передбачено, що у справах визначених статтями 273-277, 280-289, цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення. Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були під час його проголошення.
Відповідно до ч. 4 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено особливий порядок оскарження рішень суду першої інстанції у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, а саме можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексу адміністративного судочинства України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Позивач, повинен бути обізнаний з порядком та строками апеляційного оскарження, встановленими процесуальним законодавством, а також вчиняти всі залежні від нього дії з метою дотримання відповідних вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, строк на апеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року закінчився 11 жовтня 2021 року.
Водночас, беручи до уваги, що дану адміністративну справу судом першої інстанції було розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження, а копію рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року не було видано учасникам справи в день його проголошення, а також враховуючи, що копію рішення суду першої інстанції ОСОБА_1 отримав 04 січня 2022 року, останнім днем на звернення до суду з апеляційною скаргою на вказане рішення є 14 січня 2022 року.
Однак, апеляційну скаргу позивачем було подано до суду апеляційної інстанції лише 22 січня 2022 року, тобто після десяти днів з дня отримання копії рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Проте ОСОБА_1 не вказано причин, які б стали підставою для визнання поважними причини пропуску та поновлення строку на апеляційне оскарження, а також не надано жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про неможливість вчасного звернення до суду з даною апеляційною скаргою.
Також звертаю увагу, що ОСОБА_1 на рішення суду першої інстанції, крім даної, також подано аналогічну за формою, змістом обґрунтувань і вимог апеляційну скаргу від 14 січня 2022 року.
Враховуючи подання позивачем на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року двох апеляційних скарг, вказаній особі необхідно надати до суду апеляційної інстанції пояснення, де зазначити причини необхідності, актуальність подання двох апеляційних скарг та підстави для відкриття апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою.
Згідно з ч. 2 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 Кодексу, застосовуються положення статті 169 Кодексу, відповідно до яких апеляційна скарга залишається без руху і апелянту надається строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 3 ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Керуючись ст.ст. 169, 298, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 (що надійшла 24 січня 2022 року через систему "Електронний суд" за вхідним № 3720) на рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора з паркування відділу інспекції з паркування Деснянського району управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Експедиція 777" про визнання дій неправомірними, скасування постанови та відшкодування шкоди - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк тривалістю десять днів з моменту отримання копії даної ухвали протягом якого має право:
- подати до Шостого апеляційного адміністративного суду документ про сплату судового збору у розмірі 504,48 грн., за наступними реквізитами: р/р UA638999980313171206081026007, отримувач - УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37993783, МФО 899998, код бюджетної класифікації 22030101, __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Шостий апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
- звернутися до суду з обґрунтованою заявою про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2021 року, вказати причини пропуску строку та зазначити підстави для його поновлення, а також надати докази на підтвердження вказаного.
- пояснення, де зазначити причини необхідності, актуальність подання двох апеляційних скарг та підстави для відкриття апеляційного провадження за вказаною апеляційною скаргою.
У разі невиконання зазначених вище вимог у вище вказаний строк апеляційна скарга буде повернута особі, що її подала/ судом буде вирішено питання про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в касаційному порядку.
Суддя В.П. Мельничук