Постанова від 21.02.2022 по справі 640/1143/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/1143/21 Суддя (судді) першої інстанції: Амельохін В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 року м. Київ

Колегія Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В.В.,

суддів: Ганечко О.М., Карпушової О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення №1685 від 23.12.2020, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2021 року,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE".

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2021 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Доводи апеляційної скарги аналогічні, викладеним у позовній заяві, та обґрунтовані зокрема тим, що оскаржуване рішення було прийняте (застосоване) на підставі норми, що почала діяти з 30.10.2020 та застосоване до рішення № 627 від 21.05.2020. Тобто оскаржуване рішення стосується події, факту, що не було нормативно урегульоване - порядок проведення безвиїзних позапланових перевірок не був присутнім у нормативно-правовому полі. Таким чином, дія пункту 10 розділу VII Інструкції щодо внесення змін до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки поширюється виключно на рішення Національної ради, що були прийняті після 30.10.2020. Таким чином, на переконання позивача, спірне рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Розгляд справи здійснено у порядку письмового провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи, Національною радою 21.05.2020 прийнято рішення №627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NЕWSONE”)”.

Згідно з цим рішенням Національна рада, розглянувши результати моніторингу мовлення ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ, за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020, керуючись частиною першою статті 70 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, статтею 13 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”, частиною першою статі 28 Закону України “Про інформацію”, абзацом двадцять восьмим пункту 6 Доктрини інформаційної безпеки України, затвердженої Указом Президента України від 25.02.2017 №47/2017, абзацом третім пункту 3 розділу ІІІ Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 №115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за №313/20626 (у редакції рішення Національної ради від 09.111.2017 №2127 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336), вирішила призначити позапланову виїзну перевірку позивача з метою перевірки дотримання вимог:

- абзаців четвертого та шостого частини другої статті 6 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (не допускається використання телерадіоорганізацій для: закликів до розв'язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження);

- пунктів а) та б) частини першої статті 59 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; поширювати об'єктивну інформацію);

- частини першої статті 28 Закону України “Про інформацію” (інформація не може бути використана для закрилків до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини). В подальшому, Національна рада 23.12.2020 прийняла рішення №1685 "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020р. №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016р., супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE")”, яким у зв'язку із запровадженням карантинних заходів в Україні, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, керуючись п. 10 розділу VІІ Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 №115, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.02.2012 за №313/20626 (у редакції рішення Національної ради від 09.11.2017 №2127 (із змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336), ч. 1 ст. 70 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, статтею 13 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” внесла зміни до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NЕWSONE”)” виклавши його в новій редакції, що додається.

Згідно з Додатком до рішення Національної ради від 23.12.2020 №1685 “Про призначення позапланової безвиїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NЕWSONE”)” вирішено:

1. Призначити позапланову безвиїзну перевірку діяльності ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” м. Київ (НР №00034-м від 26.06.2016), з метою перевірки дотримання вимог:

- абзаців четвертого та шостого частини другої статті 6 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (не допускається використання телерадіоорганізацій для: закликів до розв'язування агресивної війни або її пропаганди та/або розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті; пропаганди винятковості, зверхності або неповноцінності осіб за ознаками їх релігійних переконань, ідеології, належності до тієї чи іншої нації або раси, фізичного або майнового стану, соціального походження);

- пунктів а) та в) частини першої статті 59 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; поширювати об'єктивну інформацію);

- частини першої статті 28 Закону України “Про інформацію” (інформація не може бути використана для закрилків до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини).

2. Встановити строк проведення перевірки - з 14.01.2021 по 28.01.2021 включно.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ, у термін до 18.01.2021 надати Національній раді шляхом надсилання на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки:

- фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020, завірену підписом керівника та печаткою телекомпанії;

- завірену керівником копію сітки мовлення за 08.05.2020, 09.05.2020 та 10.05.2020 із розподілом передач відповідно до програмної концепції мовлення;

- завірену керівником копію редакційного статуту телекомпанії.

4. Рекомендувати Товариству з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ, у термін до 18.01.2021 надати Національній раді письмові пояснення. А також матеріали та документи, які сприятимуть об'єктивній оцінці діяльності телекомпанії.

5. Відділу забезпечення проведення перевірок управління контролю та аналізу телерадіомовлення підготувати проект наказу на проведення позапланової безвиїзної перевірки.

6. Виконання цього рішення покласти на управління контролю та аналізу телерадіомовлення, управління представників Національної ради.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на відповідального секретаря Національної ради Ю. Зіневича.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020, як акт одноразового застосування, вичерпав свою дію фактом свого виконання, а тому він не може бути скасований судом після його виконання.

Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 70 Закону України “Про телебачення і радіомовлення”, Національна рада здійснює контроль за дотриманням та забезпечує виконання вимог законодавства України у сфері телебачення і радіомовлення.

Реалізація Національною радою своїх наглядових повноважень здійснюється відповідно до вимог Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (затвердженої рішенням Національної ради від 08.02.2012 за № 115, у редакції рішення Національної ради № 2127 від 09.11.2017 (із подальшими змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.12.2017 за №1468/31336 (надалі - Інструкція).

З метою вироблення дієвого механізму здійснення нагляду за діяльністю суб'єктів у сфері телебачення і радіомовлення та удосконалення процедури проведення безвиїзних позапланових перевірок, а саме в частині забезпечення прав уповноважених осіб Національної ради щодо оперативного отримання документів, які стосуються предмету перевірки, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин та фактів, які мають значення для встановлення наявності чи відсутності ознак порушень законодавства в сфері телебачення і радіомовлення Національною радою було прийнято рішення від 20.08.2020 №955 “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення”.

Вказаними змінами удосконалено процедуру проведення безвиїзних позапланових перевірок, що відображена в Інструкції, з метою врегулювання та забезпечення більшої ефективності від проведення безвиїзних перевірок Національною радою.

Відповідно до пункту 10 розділу VII Інструкції у разі запровадження в державі карантинних та інших обмежувальних заходів, або інших обставин, що унеможливлюють проведення Національною радою виїзної перевірки, Національна рада може прийняти рішення про призначення безвиїзної перевірки та/або внести зміни до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки у разі такої потреби.

Конституційний Суд у рішенні №3-рп/2001 від 5 квітня 2001 р. зазначив, що під принципом незворотності дії в часі нормативно-правових актів мається на увазі, що їхня дія не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання ним чинності. З цього випливає, що нормативно-правові акти можуть регулювати правові відносини, які хоча і почалися в минулому, але тривали на момент прийняття відповідних актів.

Таким чином, Національна рада має право вносити зміни до будь-яких раніше прийнятих рішень, а не лише тих, що прийняті після набрання чинності Інструкції в новій редакції, про що вірно вказано судом першої інстанції, та що спростовує доводи апелянта стосовно того, що дія пункту 10 розділу VII Інструкції щодо внесення змін до раніше прийнятих рішень про призначення виїзної перевірки поширюється виключно на рішення Національної ради, що були прийняті після 30.10.2020.

Стосовно доводів позивача про порушення правової процедури прийняття оскаржуваного рішення, то відповідно до пункту 3.1.1 розділу ІІІ Регламенту Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, затвердженого рішенням Національної ради № 581 від 29.04.2015 (із подальшими змінами) (далі - Регламент) у період встановлення карантину або обмежувальних (протиепідемічних) заходів, засідання Національної ради можуть бути проведені у режимі реального часу (онлайн) з використанням відповідних технічних засобів, зокрема через мережу Інтернет. Питання, які розглядаються у зазначений період на засіданні Національної ради, визначаються нею як нагальні та/або невідкладні.

Регламентом визначено, що матеріали до проектів рішень містять інформацію, достатню для всебічного та повноцінного розгляду питання на засіданні Національної ради.

Розгляд питання починається із виступу члена Національної ради або посадової особи Національної ради, які доповідають по суті питання, що розглядається. Доповідач викладає зміст питання, представляє проект рішення та зауваження (пропозиції), що надійшли під час його підготовки, відповідає на запитання голови Національної пади та членів Національної ради.

Головуючий на засіданні у разі потреби надає слово членам Національної ради, начальникам структурних підрозділів апарату Національної ради, а також може надати право запрошеним особам висловитися по суті питання, що розглядається.

У разі необхідності головуючий визначає час для обговорення відповідного питання.

Варто зазначити, що Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень.

Відповідно до пункту 3.2.2. Регламенту порядок денний формується на підставі заявок за підписом начальників структурних підрозділів апарату Національної ради не пізніше ніж за шість календарних днів до засідання, крім питань, які визначені головою Національної ради, членами Національної ради невідкладними.

Пунктом 3.5.13 Регламенту встановлено, що голосування здійснюється кожним членом Національної ради особисто шляхом підняття руки. Рішення Національної ради вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради. Рішення, які не отримали необхідної кількості голосів, вважаються не прийнятими.

Аналогічна норма закріплена в частині шостій статті 24 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення”.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що під час голосування за питання “Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)” голосували “За” - 6, “Проти” - 0, “Утримались” - 0. Отже, рішення прийнято одноголосно.

За результатами засідання Національної ради складається протокол, який є офіційним документом. Протокол засідання веде та оформлює відділ протокольно-організаційної роботи (пункт 3.6.2 розділу III Регламенту).

Витяг із протоколу № 33 засідання Національної ради за 23.12.2020, на якому розглядалось питання “Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)”, який міститься в матеріалах справи, є єдиним офіційним документом та доказом, що може свідчити про хід цього засідання.

Крім того, чинним законодавством України не визначено участь позивача при розгляді питання про внесення змін до рішення обов'язковою, оскільки відповідно до частини 5 статті 24 Закону України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” розгляд на засіданнях Національної ради лише питань про видачу, продовження, переоформлення ліцензії на телерадіомовлення або питання про застосування санкцій до ліцензіатів відбувається у присутності повноважних представників відповідних ліцензіатів, про що їх письмово повідомляє Національна рада не пізніш як за три дні до засідання.

Разом з тим, 23.12.2020 на засіданні Національної ради розглядалось питання про внесення змін до раніше прийнятого рішення.

Таким чином, суд першої інстанції вірно вказав, що на відкритих засіданнях Національна рада, у складі не менше шести членів, реалізує свої повноваження з прийняття рішень, як акту індивідуальної дії. При цьому, відповідне рішення, мотивувальна частина якого містить: посилання на норму чинного закону України, яка наділяє Національну раду повноваженнями приймати зазначений акт індивідуальної дії; обставини, з настанням яких закони України пов'язують виникнення у Національної ради повноважень приймати відповідний акт, а також посилання на докази, якими підтверджується настання таких обставин, вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше п'яти членів Національної ради, обставини чого відображаються у протоколі засідання.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 розділу VII Інструкції ліцензіат вважається належним чином повідомленим Національною радою щодо прийнятого рішення про призначення безвиїзної перевірки через сім робочих днів з дня надсилання йому копії такого рішення рекомендованим листом.

28.12.2020 за вих. №17/1804 позивачу направлено рекомендованого листа із повідомленням щодо проведення у період з 14.01.2021 по 28.01.2021 позапланової безвиїзної перевірки діяльності ТОВ “Новини 24 години”. До листа були надані додатки, зокрема і копія рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)” та копія рішення Національної ради від 23.12.2020 № 1685 “Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)”.

Крім того, на виконання вимог оскаржуваного рішення листом від 14.01.2021 вих. №4 позивачем були надані матеріали та документи необхідні для проведення позапланової безвиїзної перевірки (даний лист зареєстровано Національною радою 15.01.2021 за вх. №16/90).

Отже, позивач був належним чином повідомлений про прийняте рішення та обізнаний із його змістом.

Таким чином, рішення Національної ради № 1685 від 23.12.2020 “Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 № 627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (HP № 00034-м від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)” прийняте відповідно до вимог Закону України “Про телебачення і радіомовлення” у спосіб визначений Законом України “Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення” та з дотриманням Регламенту Національної ради.

Разом з тим, за результатами моніторингу позивача за 08.05.2020, 09.05.2020, 10.05.2020 Національною радою зафіксовано лише ознаки порушення, що не спростовано ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” під час апеляційного розгляду справи жодними доказами, які б відповідали вимогам ст.ст. 73 - 76 КАС України.

Поряд з цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.03.2021 у справі №640/12152/20 за позовом ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 21.05.2020 №627 “Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, м. Київ (НР №00034-м від 23.06.2016, супутникове ТБ, логотип: “NEWSONE”)”, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Колегія суддів акцентує увагу на тому, що у період з 14.01.2021 по 28.01.2021 Національною радою проведено позапланову безвиїзну перевірку діяльності ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ”, за результатами якої 28.01.2021 складено акт №20.

Натомість в межах спірних правовідносин предметом спору є рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 року "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016р., супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE", яке, в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, є індивідуальним актом (ненормативним правовим актом).

У рішенні Конституційного Суду України у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення підпункту 2 пункту 3 розділу IV Закону України "Про Конституційний Суд України" стосовно правових актів органів Верховної Ради України (справа про акти органів Верховної Ради України) від 23.06.1997 року № 3/35-313 вказано, що за своєю природою ненормативні правові акти, на відміну від нормативних, встановлюють не загальні правила поведінки, а конкретні приписи, звернені до окремого індивіда чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. Ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів погоджується з тим, що рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020, як акт одноразового застосування, вичерпав свою дію фактом свого виконання, а тому він не може бути скасований судом після його виконання, що узгоджується з висновками Верховного Cуду, які викладені в постанові Верховного Cуду від 21.02.2019 у справі №807/2062/17.

Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

ТОВ “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” в доводах апеляційної скарги жодним чином не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаної правової позиції Верховного Суду, яка під час розгляду справи була правомірно врахована судом першої інстанції на виконання ч. 5 ст. 242 КАС України.

Відтак, достатніх аргументів, які б свідчили про наявність підстав для задоволення вимог позивача та скасування рішення Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення №1685 від 23.12.2020 "Про внесення змін до рішення Національної ради від 21.05.2020 №627 "Про призначення позапланової виїзної перевірки ТОВ "НОВИНИ 24 ГОДИНИ", м. Київ (НР №00034 від 26.06.2016, супутникове ТБ, логотип: "NEWSONE", судами першої та апеляційної інстанцій не встановлено.

Крім того, апеляційна скарга не містить суттєво інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у позовній заяві, з урахуванням яких, суд першої інстанції вже надав оцінку встановленим обставинам справи. Належних обґрунтувань неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права апеляційна скарга позивача не містить.

Надаючи оцінку кожному окремому доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 6 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “НОВИНИ 24 ГОДИНИ” до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення про визнання протиправним та скасування рішення №1685 від 23.12.2020 - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 березня 2021 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя-доповідач В. В. Кузьменко

Судді: О.В. Карпушова

О. М. Ганечко