21 лютого 2022 року справа №200/8720/21
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Міронової Г.М., суддів Геращенка І.В., Казначеєва Е.Г., секретаря судового засідання Ашумова Т.Е., представника відповідача Лауніконіс В.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Концерну «Тріон» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. у справі № 200/8720/21 (головуючий І інстанції суддя Чучко В.М.) за позовом Концерну «Тріон» до Державної екологічної інспекції у Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови № 5 від 24.06.2021 року про накладення штрафу у розмірі 170 000,00 грн.,
Концерн «Тріон» (далі за текстом - позивач) 14 липня 2021 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної екологічної інспекції у Донецькій області (далі за текстом - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 5 від 24.06.2021 р. про накладення штрафу у розмірі 170 000,00 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року у справі № 200/8720/21 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в який просив скасувати рішення суду першої інстанції, у зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи; недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідністю висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та прийняти нове рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову № 5 від 24.06.2021 року Державної екологічної інспекції в Донецькій області про на накладення штрафу в розмірі 170 000,00 грн.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що секторальний план державного ринкового нагляду не містить відомостей про проведення перевірки на АЗС концерну «Тріон». Також зазначає, що з вимогою про проведення перевірки посадові особи Державної екологічної інспекції у Донецькій області звернулись до оператора АЗС, який не є посадовою особою. Вказує на не врахування судом першої інстанції вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, у якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
З огляду на те, що явка представника позивача не визнавалась обов'язковою, він сповіщений належним чином про дату, час і місце розгляду справи, то з огляду на приписи ч. 2 ст. 313 КАС України неявка представника позивача не є перешкодою для розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до секторального плану державного ринкового нагляду на 2021 рік, на підставі наказу від 22.06.2021 р. № 518 та направлення на проведення перевірки від 22.06.2021 р. № 446/21 Державною екологічною інспекцією у Донецькій області в період з 22.06.2021 р. по 25.06.2021 р. завідувачу сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Тищенку М.А. та головному спеціалісту сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Клєтному І.М. доручено провести планову перевірку характеристик продукції, а саме: автомобільних бензинів та дизельних палив на АЗС за адресою: 85320, Донецька область, м. Мирноград, вулиця Центральна, будинок 24 (а.с. 34, 58-60).
Завідувачем сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Тищенком М.А. та головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Клєтним І.М. 24.06.2021 р. складено Акт перевірки характеристик продукції № 09-90, у якому вказано про створення перешкод у проведенні перевірки характеристик продукції шляхом недопущення до проведення перевірки (відмова в її проведенні), відмови від підпису (а.с. 37-40).
Головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Клєтним І.М. 24.06.2021 р. складено протокол № 2 про виявлене(і) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", яким встановлено порушення вимог ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", що полягає у наступному: створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірки характеристик продукції (а.с. 36).
Відмітка у протоколі № 2 від 24.06.2021 р. свідчить про те, що його примірник надіслано позивачеві 24.06.2021 р. через відділення поштового зв'язку № 13.
Посадові особи Державної екологічної інспекції у Донецькій області 24.06.2021 р. викликали оперативну групу поліції для додаткової фіксації не допуску для проведення перевірки з боку керівництва позивача, про що було внесено інформацію до ЄО.
Відділення № 2 Покровського районного управління поліції в Донецькій області листом від 30.06.2021 р. № 13465/306/02-21 повідомило головного спеціаліста сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Донецькій області Клєтного І.М., що під час вивчення матеріалу щодо не допуску на проведення перевірки з боку керівництва було встановлено, що у повідомленні не вбачаються ознаки кримінального або адміністративного правопорушення, оскільки факт правопорушення встановлено не було (а.с. 72).
За результатами розгляду справи, а саме: протоколу про виявлене(і) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 24.06.2021 р. № 2 та акту перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 24.06.2021 р. № 09-90, начальником Державної екологічної інспекції у Донецькій області 25.06.2021 р. винесено постанову № 5 про накладення на Концерн «Тріон» штрафу у розмірі 170000 грн. за створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірки характеристик продукції (а.с. 31-33).
Концерн «Тріон» 14.07.2021 р. подав скаргу № 14-07 до Державної екологічної інспекції України на дії посадових осіб Державної екологічної інспекції у Донецькій області, в якій зазначено, що 22.06.2021 р. генеральний директор позивача був у відрядженні (а.с. 61-68).
За змістом наказу від 24.06.2021 року № 42/2-1 «Про відрядження ОСОБА_1 », генерального директора Концерну «Тріон» ОСОБА_2 відряджено в ПАТ «Янцівський гранітний кар'єр» смт. Кам'яне терміном на 1 день - 24.06.2021 р. (а.с. 44).
При цьому з табелю обліку робочого часу концерну «Тріон» за червень 2021 року, 22.06.2021-25.06.2021 заступник генерального директора з економіки Баутіна Ю.В., генеральний директор Тахтаров С.В., заступник генерального директора Тахтаров В.С., керуюча магазином ОСОБА_3 були присутні на робочих місцях (а.с. 43).
При вирішенні справи суд виходить з наступного.
За статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) в галузі телебачення і радіомовлення, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон № 877), державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Ч. 4 ст. 4 Закону № 877 встановлено, що виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності та види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю).
Дія Закону про ринковий нагляд поширюється на відносини щодо здійснення ринкового нагляду за продукцією, що охоплюється встановленими вимогами (вимоги щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами), крім видів продукції, зазначених у цьому Законі.
Частиною першою ст. 22 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначені види заходів державного ринкового нагляду, а саме: перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування).
Таким чином, визначення понять «державний ринковий нагляд» та «державний нагляд (контроль)» не є тотожними.
Суд першої інстанції зробив вірний висновок про те, що вимоги Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», при вжитті заходів ринкового нагляду не застосовуються.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлює Закон України від 02.12.2010 р. № 2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (далі - Закон № 2735-VI), згідно ст.1 якого:
- державний контроль продукції - діяльність митних органів із забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу, встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз від такої продукції суспільним інтересам;
- орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону. У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" повноваження також через свої територіальні органи, термін "орган ринкового нагляду" позначає також його територіальні органи.
Частиною 1 статті 4 Закону № 2735-VI передбачено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.
Ринковий нагляд відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 2735-VI здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 р. № 275 (далі - Положення № 275) встановлено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Приписами підпункту 2 "г" пункту 4 Положення № 275 окреслено: Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання.
На підставі пп. 3-1 п. 4 Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності.
Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право, в тому числі, здійснювати вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного і дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання (п. 6 Положення № 275).
Зазначені норми відповідають Положенню про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженому наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 р. № 230.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. № 1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 р. № 927 "Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив", здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.
Пунктом 1 частини 1 статті 22 Закону № 2735-VI визначено, що заходами ринкового нагляду є, зокрема, перевірки характеристик продукції, у тому числі відбір зразків продукції та їх експертиза (випробування).
Частинами 3, 6 статті 23 Закону № 2735-VI передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.
Перевірки характеристик продукції проводяться: 1) у торговельних та складських приміщеннях суб'єктів господарювання; 2) у місцях введення продукції в експлуатацію (якщо відповідність продукції певним встановленим вимогам може бути визначена лише під час введення її в експлуатацію); 3) за місцем проведення ярмарку, виставки, показу або демонстрації продукції в інший спосіб; 4) у місцях зберігання під митним контролем продукції, митне оформлення якої призупинено за результатами контролю продукції; 5) за місцезнаходженням органу ринкового нагляду.
Органи ринкового нагляду проводять перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів планові - згідно із секторальними планами ринкового нагляду (п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону № 2735-VI).
Частинами 1, 2 статті 20 Закону № 2735-VI встановлено, що ринковий нагляд здійснюється відповідно до секторальних планів ринкового нагляду, які щорічно затверджуються органами ринкового нагляду відповідно до сфер їх відповідальності.
Секторальний план ринкового нагляду охоплює види (типи), категорії та/або групи продукції відповідно до сфер відповідальності органів ринкового нагляду та визначає належність цих видів продукції до певного ступеня ризику.
У відповідності до частини 9 статті 20 Закону № 2735-VI секторальні плани ринкового нагляду затверджуються відповідними органами ринкового нагляду не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Секторальні плани ринкового нагляду та зміни до них не пізніше трьох робочих днів з дня їх затвердження оприлюднюються шляхом опублікування у друкованому засобі масової інформації відповідного органу ринкового нагляду (у разі його відсутності - у друкованому засобі масової інформації, визначеному цим органом) та шляхом розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу ринкового нагляду, а в разі потреби - також в інший спосіб.
На підставі ч. 12 статті 20 Закону № 2735-VI секторальні плани розробляються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2011 № 1410 "Про затвердження порядку розроблення та перегляду секторальних планів ринкового нагляду, моніторингу та звітування про їх виконання".
Таким чином доводи апелянта про відсутність в секторальному плані вказівки на перевірку конкретної юридичної особи, а саме: АЗС концерну «Тріон», суперечать вищевказаним вимогам законодавства на підставі того, що найменування юридичних осіб не вказується у секторальному плані ринкового нагляду.
Правилами ч. 5 ст. 10 Закону № 2735-VI передбачено: повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом та Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".
Приписами ч. 1 ст. 23 Закону № 2735-VI визначено, що під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону.
Положеннями ч.ч. 1, 2, 4 ст. 23-1 Закону № 2735-VI занотовано, що для здійснення планової або позапланової перевірки характеристик продукції орган ринкового нагляду видає наказ, який має містити предмет перевірки (найменування виду (типу), категорії та/або групи продукції), найменування та адресу об'єкта, де розміщується продукція. На підставі наказу оформляється направлення на проведення перевірки, яке підписується керівником органу ринкового нагляду або його заступником із зазначенням його прізвища, імені та по батькові і засвідчується печаткою відповідного органу.
Відповідно до ч. 5 ст. 23 Закону № 2735-VI перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.
Пунктом 3 частини 1 статті 7 Закону № 2735-VI передбачено, що суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції мають право: одержувати від посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, копії посвідчень (направлень) на проведення перевірок та не допускати їх до проведення перевірок, якщо вони не надали копії таких документів.
Статтею 15 Закону № 2735-VI визначено права посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд. Так, посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право:
1) проводити у випадках і порядку, визначених цим Законом, документальні перевірки та обстеження зразків продукції, відбирати зразки продукції і забезпечувати проведення їх експертизи (випробування);
2) безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта: а) торговельні та складські приміщення суб'єктів господарювання і місця, зазначені у пункті 2 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції і перевірок стану виконання суб'єктами господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів; б) місця, зазначені в пункті 3 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок додержання вимог щодо представлення продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, перевірок характеристик продукції та перевірок виконання суб'єктами господарювання приписів і рішень відповідно до частини п'ятої статті 26 цього Закону; в) місця, зазначені в пункті 4 частини дев'ятої статті 23 цього Закону, для проведення перевірок характеристик продукції;
3) вимагати від суб'єктів господарювання надання документів і матеріалів, необхідних для здійснення ринкового нагляду, одержувати копії таких документів і матеріалів. У разі якщо оригінали таких документів і матеріалів складені іншою мовою, ніж мова діловодства та документації державних органів, на вимогу органів ринкового нагляду суб'єкти господарювання зобов'язані за власний рахунок забезпечити їх переклад мовою діловодства та документації державних органів в обсязі, необхідному для здійснення ринкового нагляду;
4) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення перевірок і вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів;
5) складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку штрафні санкції до суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" та встановлених вимог;
6) складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України;
7) залучати у разі потреби в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду працівників наукових установ та фахівців. На осіб, які залучені в установленому порядку до здійснення ринкового нагляду, поширюються обов'язки, визначені пунктами 1 - 5 частини першої статті 17 цього Закону;
8) вимагати від посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців припинення дій, які перешкоджають здійсненню заходів ринкового нагляду, а в разі їх відмови від припинення таких дій - звертатися до органів Національної поліції за допомогою у здійсненні законної діяльності з ринкового нагляду.
Посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 15 Закону № 2735-VI мають право: безперешкодно відвідувати, за умови пред'явлення службового посвідчення та направлення на проведення перевірки, у будь-який час протягом часу роботи об'єкта.
За змістом пункту 6 частини 1 статті 17 Закону № 2735-VI посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд і контроль продукції, зобов'язані пред'являти службові посвідчення, а посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, - також направлення на проведення перевірки.
Отже, законодавством передбачено, що для проведення перевірки характеристик продукції достатньо пред'явити лише службове посвідчення та направлення на проведення перевірки. Пред'явлення інших документів, листів, погоджень, попереджень на проведення перевірки, а також повідомлення відповідного суб'єкта господарювання про проведення такої перевірки законодавством не передбачено. При цьому за положенням ст. 23-1 Закону, направлення на проведення перевірки не передбачає зазначення відмітки про вручення або про відмову від отримання таких документів.
Апеляційний суд не приймає доводи позивача стосовно надання відповідачем направлення № 394/21 від 01.06.2021 року, як підстави для проведення перевірки. Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та не заперечувалось позивачем, протокол про виявлене(і) порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" від 24.06.2021 р. № 2 та акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 24.06.2021 р. № 09-90, були складені саме на підставі направлення на перевірку № 446/21 від 22.06.2021 року, а не на підставі направлення № 394/21 від 01.06.2021 року.
З огляду на вищенаведені вимоги законодавства, колегія суддів не приймає посилання відповідача на те, що посадові особи відповідача не мали права приходити для перевірки у час обідньої перерви, встановленої правилами внутрішнього трудового розпорядку Концерну «Тріон».
Відповідальність суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства у сфері державного ринкового нагляду регламентовано статтею 44 Закону № 2735-VI.
Зокрема, приписами пункту 6 частини 4 вказаної статті встановлено, що до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ч. 6 ст. 44 Закону № 2735-VI обумовлено, що справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або заступниками таких керівників у межах їх компетенції.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.
Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.
У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол, посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.
Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.
Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.
Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.
Отже, Законом № 2735-VI чітко визначено документи, що складаються у разі виявлення порушень цього Закону та строку прийняття рішення за результатами розгляду документів.
При цьому особиста участь суб'єкта господарювання під час розгляду питання про притягнення його до відповідальності не є обов'язковою.
Судом перевірена законодавчо визначена процедура накладення штрафу за створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та не виявлено її порушень.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції в частині неприймання посилань позивача щодо відсутності посадових осіб концерна «Тріон» на робочому місці, оскільки згідно табелю обліку робочого часу концерну «Тріон» за червень 2021 року, 22.06.2021-25.06.2021 заступник генерального директора з економіки Баутіна Ю.В., генеральний директор Тахтаров С.В., заступник генерального директора Тахтаров В.С., керуюча магазином ОСОБА_3 були присутні на робочих місцях (а.с. 43).
Разом з цим, вищезазначені приписи чинного законодавства, до предмету регулювання яких відносяться спірні правовідносини, не передбачають втрату права на проведення перевірки при відсутності саме генерального директора підприємства, що перевіряється, під час проведення такої перевірки.
Дослідивши матеріали справи та доводи сторін, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо накладення штрафу.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову, оскільки спірна постанова відповідає обставинам справи та нормам матеріального права.
На переконання суду, у спірних правовідносинах відповідач діяв без порушення меж повноважень, визначених Законами України, а також обґрунтовано, у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. ст. 205, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Концерну «Тріон» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. у справі № 200/8720/21 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 22 лютого 2022 року.
Головуючий суддя Г.М. Міронова
Судді І.В. Геращенко
Е.Г. Казначеєв