Постанова від 22.02.2022 по справі 200/7009/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2022 року справа №200/7009/21

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Сізонова Є.С.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Трофімчука В.В.,

представника відповідача Волкової К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. у справі № 200/7009/21 (головуючий І інстанції Олішевська В.В., повне судове рішення складено 20 вересня 2021 року у м. Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобилиській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства соціальної політики України, Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобилиській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, Донецької обласної державної адміністрації, Регіональної комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи про визнання протиправним та скасування рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка є постійним діючим колегіальним органом Донецької обласної державної адміністрації, зафіксоване у протоколі № 12 від 11.11.2020 року в частині встановлення факт необґрунтованої видачі посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) серія НОМЕР_1 , у зв'язку з тим, що доданих до заяви документах відсутня кількість днів виконання робіт у зоні відчуження (у 1989 році не менше 30 календарних днів), визнання протиправним та скасування рішення Комісії зі спірних питань визнання статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, зафіксоване у протоколі № 1 від 16.03.2021 року в частині встановлення відсутності правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією, не підтвердження факт виконання робіт у зоні відчуження у 1989 році впродовж 30 календарних днів, вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зобов'язання Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, яка є постійно діючим колегіальним органом Донецької обласної державної адміністрації прийняти рішення про видачу (заміну) посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорії 1) серії А синього кольору і звернутися до уповноваженої особи Донецької обласної державної адміністрації із клопотанням про видачу (заміну) посвідчення, зобов'язання Донецьку обласну державну адміністрацію видати (замінити) посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорії 1) серії А синього кольору.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яке оформлене протоколом № 12 від 11.11.2020 року в частині встановлення факт необґрунтованої видачі ОСОБА_1 посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) серія НОМЕР_1 , у зв'язку з тим, що доданих до заяви документах відсутня кількість днів виконання робіт у зоні відчуження (у 1989 році не менше 30 календарних днів). Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань визнання статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке оформлене протоколом № 1 від 16.03.2021 року в частині встановлення відсутності правових підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією, не підтвердження факт виконання робіт у зоні відчуження у 1989 році впродовж 30 календарних днів, вилучення посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Зобов'язано Регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи, прийняти рішення про видачу ОСОБА_1 посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорії 1) серії А синього кольору. Зобов'язано Донецьку обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1989 році (категорії 1) серії А синього кольору. В іншій частині позовних вимог щодо зобов'язання Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи звернутись до уповноваженої особи Донецької обласної державної адміністрації із клопотанням щодо прийняття рішення про видачу (заміну) посвідчення відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Судом першої інстанції не прийнято до уваги, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів (стаття 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Таким чином, чинне законодавство передбачає, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є певні періоди роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. В архівних довідках Галузевого державного архіву Міністерства оборони України недостатня кількість днів виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження ( менше 30 календарних днів), а довідці про підвищену оплату праці в зоні відчуження відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження.

Позивачем надано відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечує, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, відзив на скаргу, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни, виданого 22.06.1999 року Олександрівським районним управлінням соціального захисту населення (а.с. 14). З копії довідки до акту МСЕК Серії 10 ААА № 159174 від 17.05.2010 року є інвалідом ІІІ групи, захворювання пов'язане з роботами на ЛПА на ЧАЕС, інвалідність встановлено безстроково(а.с. 60).

Згідно посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) серії НОМЕР_1 , виданого Донецькою обласною державною адміністрацією 03.05.1994 року, мав статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 13).

З вкладки № НОМЕР_3 до посвідчення громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 , виданою Донецькою обласною державною адміністрацією 18.08.2010 року, позивачу наданий статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 13).

Згідно із копією експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної ради з встановлення причинного зв'язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру, від 01 грудня 1992 року № 8467/16-12, позивачу встановлений діагноз: дисциркуляторна енцефалопатія з розсіяною органічною симптоматикою, хронічна ерозійний гастродуоденіт Висновок: захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та з виконанням обов'язків воєнної служби (а.с. 18-19).

Згідно із копією військового квитка серія НОМЕР_4 , позивач, приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 24.09.1989 року по 27.10.1989 року (а.с. 120-124).

Згідно із копією архівної довідки № 51/1/5292 від 20 квітня 1999 року виданою Галузевим державним архівом міністерства оборони України, позивач, у складі військової частини 53893 був призваний на збори і у складі частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 26.09.1989 року по 27.10.1989 року. Отримав дозу опромінення 2 ренген (а.с. 62).

Судом встановлено, що Олександрійською районною державною адміністрацією 25.10.2019 року надіслано подання до Регіональної комісії з питання розгляду особової справи позивача стосовно видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до витягу з протоколу № 12 Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 05.11.2019 року комісією вирішено направити документи на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження ОСОБА_1 (а.с. 45).

Міністерство соціальної політики України листом від 05.02.2020 року №1615/0/290-20/29 повернуто особову справу позивача на доопрацювання до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (а.с. 54).

Департаментом соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 02.03.2020 року за № 01-21/1455/0/201-20 направлено запит до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.

На виконання запиту Департаментом соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 02.03.2020 року за № 01-21/1455/0/201-20 Галузевим державним архівом Міністерства оборони України надано архівну довідку № 179/1/6857 від 04.06.2020 року, в якій вказано, що в Галузевому державному архіві Міністерства оборони України була виконана архівна довідка за вих. № 179/1/13303 від 05 вересня 2019 року на позивача по документам військової частини НОМЕР_5 , яка повторно перевірена та відповідає достовірності інформації, що міститься в архівних документах, які знаходяться на зберіганні в архів. Підтвердити достовірність видачі архівної довідки від 21 липня 1993 року за вих. № 61/6877 на позивача не має можливості, оскільки листування з другими примірниками знищені в зв'язку із закінченням терміну зберігання (а.с. 48).

Регіональною комісією прийнято рішення щодо повторного направлення копії особової справи позивача на розгляд Комісії зі спірних питань, яке викладене у протоколі від 07.07.2020 року № 7 (а.с. 49).

Департаментом реалізації державної соціальної політики Мінсоцполітики листом від 20.10.2020 року № 16/7345/1/1-20/0.6 повернуто особову справу позивача без розгляду па засіданні Комісії зі спірних питань у зв'язку з відсутністю спірності питання та надано роз'яснення, що у наданих документах факт виконання робіт у зоні відчуження не підтверджено (а.с. 28).

11.11.2020 року Регіональна комісія з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи вирішила встановити факт необґрунтованої видачі позивачу посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) серії НОМЕР_1 , у зв'язку з тим, що в доданих до заяви документах відсутня необхідна кількість днів виконання робіт у зоні відчуження (у 1989 році не менше 30 календарних днів), звернутися позивачу до обласного центру медико соціальної експертизи щодо перегляду причин інвалідності, пов'язаної з впливом аварії на ЧАСЕ через відсутність відповідного статусу (а.с. 44).

Листом від 23.11.2020 року № 0.6/16-5877/4-20 Донецька обласна державна адміністрація повідомила Олександрівську райдержадміністрацію про розгляд особової справи позивача (а.с. 52).

06.12.2020 року позивач звернувся до голови Регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи із заявою, відповідно до якої просив перевірити надані документи та надати йому статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 59).

На засіданні Регіональної комісії 17.12.2020 року прийнято рішення щодо направлення особової справи заявника на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутні дні виїзду на об'єкти або в населені пункти зони відчуження, яке викладено у протоколі № 13 (а.с. 46).

16.03.2021 року Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийнято рішення про відсутність правових підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Донецькою обласною державною адміністрацією позивачу через не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження у 1989 році впродовж 30 календарних днів, у зв'язку з чим посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, яке викладене у протоколі № 1 (а.с. 43).

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Відповідно до ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Питання визначення статусу осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796).

Відповідно до статті 9 Закону № 796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 10 Закону № 796 (в редакції на час його прийняття) визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, організації проведення евакуації із цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, в тому числі військовослужбовці, включаючи резервістів, працівники державних, громадських організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки як у цій зоні, так і за її межами.

Згідно статті 10 Закону № 796 у редакції Закону України від 01.07.92 р. №2532-XII,із змінами, внесеними згідно із Законом України від 06.06.96 р. №230/96-ВР учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

У примітці зазначено, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Відповідно до частини 1статті 14 Закону №796-ХІІ для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, до категорії 1 відноситься особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.

За приписами статті 15 Закону №796 підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.

У відповідності до положень статті 65 Закону №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачу 03.05.1994 року видане посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 , в якому зазначено, що посвідчення є безстрокове і діє на всій території України. До цього посвідчення є вкладка № НОМЕР_3 .

Згідно копії довідки до акту МСЕК Серії 10 ААА № 159174 від 17.05.2010 року позивач є інвалідом ІІІ групи, захворювання пов'язане з роботами на ЛПА на ЧАЕС, інвалідність встановлено безстроково(а.с. 60).

Вказане посвідчення видане на підставі та за зразками, затвердженими чинними на той час постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1997 року № 501 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян за №551 (далі - Порядок №551), відповідно до якого затверджені нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов'язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.

Пунктом 2 Порядку №551 визначено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 3 Порядку №551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору.

Особам з інвалідністю видаються посвідчення категорії 1 із зазначенням групи інвалідності та строку, на який установлено інвалідність.

У разі установлення групи інвалідності довічно на правій внутрішній стороні посвідчення робиться запис Безстроково.

За приписами пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Посвідчення видаються, зокрема, особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 зобов'язано Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, зокрема, провести до 1 січня 2021 року заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).

Положеннями пункту 11 Порядку №551 встановлено, що рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

У разі встановлення регіональними комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії таке посвідчення на підставі рішення цієї комісії підлягає вилученню уповноваженими органами.

Тобто, за приписами наведеної норми, посвідчення підлягає вилученню у разі встановлення факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії.

Наказом Міністерства оборони України № 322 від 08.09.1997р. (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 07.10.1997 за № 457/2261) затверджено Перелік військових частин, установ, організацій і підприємств Міністерства оборони України, дислокованих (які дислокувалися) у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення.

Пункт 106 вказаного Переліку передбачає місце дислокації Військової частини № 53893 - Київська область, Іванківський район, с. Оране радіоактивного забруднення 3; період дислокування 09.05.1986р. по 20.11.1990р.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1991р. «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення, згідно з додатком № 1.

Село Оране Іванківського району Київської області згідно з додатком № 1 (редакція від 12.01.1993 р.) включено до 4 зони посиленого радіоекологічного контролю.

З наявних у справі доказів судом установлено, що позивач у період з 26.09.1989 р. по 27.10.1989р. виконував службові обов'язки в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, про що свідчить запис у військовому квитку позивача (а.с. 120-124).

Згідно архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони України №61/6877 від 1993 року позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині 53893, прибув на підставі наказу № 255 від 26.09.1989 року, вибув на підставі наказу № 279 від 27.10.1989 року. В наказах командира по виїзди на ЧАЕС значиться: виконував роботи: м.Прип'ять об'єкта «Укриття», дні виїзду: вересень 1989 року 5 днів, жовтень 1989 року 26 днів (а.с. 17).

З довідки Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Криниці», відповідно до якої встановлено, що позивач за роботу в населених пунктах зони відчуження з 26.09.1989 року по 27.10.1989 року по місцю роботи колгосп ім. Кірова проведена оплата праці за підвищеними ставками: за 5 днів вересня 1989 рок, 26 днів жовтня 1989 року (а.с. 20).

Жодного рішення, яке б спростовувало чинність вказаних документів, скасовувало або ставило під сумнів дію зазначених установ, суб'єктом владних повноважень суду не надано.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що при розгляді заяви Регіональною комісією не було враховано, що позивач є особою з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, якій встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою і відноситься до першої категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Тобто посвідчення позивачу має бути видане на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з Чорнобильською катастрофою, яка наявна в матеріалах особової справи позивача і досліджувалась відповідачем.

У матеріалах справи наявний експертний висновок Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювання та інвалідності із роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №8467/16-12 від 01.12.1992 р., та довідка до акта огляду МСЕК серія 10 ААА № 159174 від 17.05.2010 р., якими підтверджено, що захворювання (інвалідність) пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та з виконанням обов'язків військової служби, ІІІ група інвалідності.

Тобто з наявних у справі доказів, які були предметом дослідження, судом установлено достатність підстав для визнання/підтвердження у позивача як статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, так і відповідність категорії.

Суд бере до уваги положення частини першої статті 6 КАС України де зазначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач тривалий час, а саме з 03 травня 1994 року мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, позивачу було видано посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія І), користувався відповідними пільгами, встановленими законодавством України та розраховував на стабільність і передбачуваність свого статусу. Крім того, посвідчення позивача мало відмітку "перереєстровано".

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень, а тому судом першої інстанції вірно задоволено позов.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд зазначає, що ці доводи були ретельно перевірені та проаналізовані судом першої інстанції під час розгляду та ухвалення рішення, їм була надана відповідна правова оцінка, жодних нових аргументів, які б доводили порушення судом першої інстанцій норм матеріального права, у апеляційній скарзі не наведено.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. у справі № 200/7009/21 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 р. у справі № 200/7009/21 - залишити без змін.

Постанова у повному обсязі складена 22 лютого 2022 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 22 лютого 2022 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко