ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 лютого 2022 року м. Київ № 640/21754/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пільгового обчислення стажу роботи та середньомісячного заробітку відповідно до вимог частини другої статті 56, частин другої та третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві призначити ОСОБА_1 з 13.08.2019 пенсію за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 13.08.2019 обчислення пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення за червень 1986 року відповідно до вимог частин другої та третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 13.08.2019 обчислення пенсії за віком із збільшенням її розміру на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.11.2019 відкрито спрощене провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.
Як вбачається з матеріалів справи позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 25.11.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0105104513430.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу і вирішити спір на підставі наявних доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
13.08.2019 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з обчисленням підвищення пенсії по стажу згідно ч.2 ст.56 цього Закону, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку за червень 1986 року згідно ч.ч.2, 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 24.10.2019 № 259885/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком з застосуванням норм ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є недоцільним, так як призводить до зменшення пенсії.
Позивач не погоджуючись із обґрунтованістю зазначених доводів відповідача посилається на те, що ГУ ПФУ не надано детального розрахунку пенсії з визначенням середньомісячного коефіцієнта заробітку та періоду заробітку з якого розраховується відповідний коефіцієнт.
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом та просить його задовольнити.
Оцінивши за правилами ст.90 КАС України належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема:
- учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Виходячи з того, що позивач працював в зоні відчуження з 27.05.1986 р. по 20.08.1986 p., що відповідачем не заперечується, відповідно він має право на пенсію за віком згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У той же час, відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою надано право позивачу обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-1V або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-ІV, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-ХІІ, підвищення пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
В свою чергу, за змістом ч.ч.2, 3 ст. 57 Закону № 796-ХІІ у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення заробітку має пільговий характер та визначений в частині 2, 3 статті 57 Закону № 796-ХІІ.
Згідно ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючий 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Аналіз наведених норм в контексті спірних правовідносин дає змогу дійти висновку про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, період за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії має пільговий характер, визначений в частині 2, 3 статті 57 Закону № 796-ХІІ, а саме: заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення, або якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону №769-ХІІ, заробітна плата для обчислення пенсії, формула якої встановлена в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, може визначатися за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи у двох неповних місяцях.
Оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1); у період з 27.05.1986 р. по 20.08.1986 р. він працював на територіях радіоактивного забруднення, що підтверджується Довідкою №67 Дочірнього підприємства «Печерське монтажне управління»; отримання заробітку у червні 1986 року підтверджується Довідкою про заробіток для обчислення пенсії Дочірнього підприємства «Печерське монтажне управління», то ОСОБА_1 з 13.08.2019 має право на пенсію за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внаслідок чого позовні вимоги є цілком обґрунтованими.
Аналогічні правові висновки щодо пільгового обчислення стажу роботи та середньомісячного заробітку для осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і яким пенсія призначення на підставі Закону № 796-ХІІ, були викладені в постановах Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 06.02.2018 року по справі № 560/675/17, Верховного Суду України від 20.09.2016 року справі №21-1255а16, від 07.07.2015 року по справі № 21-727а15.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати розподілу не підлягають у зв'язку зі звільненням позивача від сплати судового збору.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
3. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обчислення пільгового стажу роботи та середньомісячного заробітку відповідно до вимог частини другої статті 56, частин другої та третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 з 13.08.2019 пенсію за віком відповідно до вимог статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 13.08.2019 обчислення пенсії за віком з визначенням середньомісячного фактичного заробітку за роботу на територіях радіоактивного забруднення за червень 1986 року відповідно до вимог частин другої та третьої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».;
6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 13.08.2019 обчислення пенсії за віком із збільшенням її розміру на один процент середньомісячного фактичного заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний стаж (для чоловіків - 20 років) відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.О. Григорович