ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
07 лютого 2022 року м. Київ № 640/4185/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «ЄДНІСТЬ»
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «ЄДНІСТЬ» з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, в якому просить суд про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач у позовній заяві оскаржує наказ відповідача від 30.03.2021 року та посвідчення на проведення позапланової перевірки від 30.03.2021 року.
Проте позовна заява подана до суду 28.01.2022 року. (відповідно до дати відправлення позовної заяви на адресу Окружного адміністративного суду м. Києва).
Крім того, позивачем в обґрунтування пропуску строку на звернення до суду надано клопотання про поновлення, в якому зазначає, що перевірка була проведена з 07.04.2021 року по 08.04.2021 року за результатами якої був складений акт, який був вручений 08.04.2021 року, посвідчення керівнику позивача було вручено 07.04.2021 року, наказ не було вручено позивачу.
В подальшому 14.07.2021 року відповідач звернувся до Київського окружного адміністративного суду на підставі наказу, посвідчення та акту про проведення позапланової перевірки з позовною заявою до позивача про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи, єдиний унікальний номер справи 320/8263/21.
13.09.2021 року як зазначено вище між позивачем представником позивача укладено договір про надання правової допомоги б/н.
Представник позивача з 20.09.2021 року вступив в справу з моменту подання заяви про ознайомлення з матеріалами справи єдиний унікальний номер 320/8263/21 разом та надав повноваження на представництво інтересів відповідача у Київському окружному адміністративному суді, фактично ознайомився з матеріалами справи єдиний унікальний номер 22.09.2021 року де були наявні наказ, посвідчення та акт.
За таких підстав враховуючи, що представник позивача ознайомився з наказом, посвідченням, актом лише 22.09.2021 у справі №320/8263/21, вимоги, щодо оскарження дій відповідача, щодо проведення перевірки є наслідком визнання протиправними таких індивідуальних актів як наказ та посвідчення. Отже, представник позивача дізнався про порушення прав, свобод та інтересів позивача лише 22.09.2021 року.
Відповідно до ч.2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Водночас, статтею 129 Конституції України, як однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Отже, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «ЄДНІСТЬ» знало про обставини викладені у позовній заяві з моменту проведення перевірки, знав про порушення своїх прав, свобод та інтересів, проте звернувся до суду лише 28.01.2022 року, що свідчить про порушення строків для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Позивач у позовній заяві обґрунтування щодо строків звернення до суду не зазначив. Окремого клопотання про поновлення пропущеного строку до звернення до суду також не надав.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 та ч. 1 ст. 169 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно ч.2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Отже, вказані судом недоліки повинні бути усунені шляхом:
1) подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав.
1. Позовну заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «ЄДНІСТЬ» залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача, що в разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху у встановлений строк, до позовної заяви будуть застосовані наслідки визначені п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.А. Качур