ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" лютого 2022 р. справа № 300/7727/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради,
про визнання протиправними дій та рішення, зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 29.11.2021 звернувся в суд з позовною заявою до Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради (надалі, також - відповідач) в якій просить:
- визнати протиправними дії та рішення Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради стосовно повернення пакету документів на видачу будівельного паспорта ОСОБА_1 , з підстав викладених у листі №К/375-598275 від 08.10.2021;
- зобов'язати Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву (пакет документів) від 30.09.2021 подану ОСОБА_1 щодо видачі будівельного паспорта на будівництво садового будинку на земельній ділянці за кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, у встановлений законом десятиденний термін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 30.09.2021 звернувся в Центр надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради із заявою з доданими документами про надання будівельного паспорта для забудови земельної ділянки з кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, однак позивачу, протиправно повернуто поданий пакет документів для видачі будівельного паспорта з доданим листом Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради №К/375-598275 від 08.10.2021 про відмову у видачі будівельного паспорта. У зазначеному листі відповідачем повідомлено, що для розгляду питання щодо отримання будівельного паспорта забудови земельної ділянки позивачу необхідно надати інженерно-геодезичну підоснову (термін дії 1 рік), схему генплану виконати на оновленій інженерно-геодезичній підоснові, на схемі генплану нанести червоні лінії вулиць згідно генерального плану села Крихівці, та надати витяг з Державного земельного кадастру. Позивач стверджує, що ним було подано весь необхідний пакет документів для видачі будівельного паспорта, однак відповідачем безпідставно повернуто такі документи, чим порушено його право вільно володіти, користуватися та розпоряджатися належною земельною ділянкою.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.22-23).
Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 30.12.2021 (а.с. 26-29). У поданому відзиві №14/31.1-18/711 від 28.12.2021 представник відповідача звернув увагу, що наданий позивачу лист №К/375-598275 від 08.10.2021 не є відмовою у наданні позивачу будівельного паспорта, а носить рекомендаційних характер. Оскільки відповідно до пункту 2.3 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам, а з поданих позивачем документів таку відповідність встановити неможливо, Департаментом містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради правомірно надано ОСОБА_1 лист, в якому рекомендовано надати інженерно-геодезичну підоснову (термін дії 1 рік), виконати схему генплану на оновленій інженерно-геодезичній підоснові, на схемі генплану нанести червоні лінії вулиць згідно генерального плану села Крихівці відповідно до державних будівельних норм, стандартів і правил. На підстав наведеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На поштову адресу суду 12.01.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с. 33-35). Так у поданій відповіді ОСОБА_1 вказав на помилковість доводів представника відповідача щодо того, що лист №К/375-598275 від 08.10.2021 не є відмовою у наданні будівельного паспорта, а носить рекомендаційний характер. На підтвердження своєї позиції позивач зазначив, що вказана у такому листі вимога є безальтернативною, оскільки саме з її виконання пов'язана можливість розгляду його заяви про надання будівельного паспорта. Позивач вважає, що такими діями відповідач покладає на нього частину своїх обов'язків щодо підготовки будівельного паспорта. У зв'язку з викладеним, просив відхилити наведенні представником відповідача у відзиві на позов заперечення та задовольнити позов в повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені в позовній заяві, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки з кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , садове товариство “Дружба”, що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки від 25.10.2018 №905 (а.с. 17).
Позивач 30.09.2021 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради із заявою про надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки, разом з якою були подані такі документи: копія документу, що посвідчує особу власника об'єкта нерухомості; копія ідентифікаційного номера; довіреність на представництво інтересів заявника; копії документів, що посвідчують право власності на об'єт нерухомого майна; екскізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці (виконане на оновлених інженерно-геодезичних вишукуваннях в М 1:500), відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд. Наведене підтверджується талоном про реєстрацію адміністративної послуги від 30.09.2021 №598275 (а.с. 10).
Листом №К/375-598275 від 08.10.2021 (а.с. 11) Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повідомив ОСОБА_1 про те, що звернення стосовно надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки для будівництва садового будинку у садовому товаристві “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” у селі Крихівці (кадастровий номер земельної ділянки 2610192001:25:001:0276) розглянуто та повідомлено, що для подальшого розгляду вказаного питання позивачу необхідно надати інженерно-геодезичну підоснову (термін дії 1 рік), схему генплану виконати на оновленій інженерно-геодезичній підоснові, на схемі генплану нанести червоні лінії вулиці згідно генерального плану с. Крихівці, надати витяг з Державного земельного кадастру. Додатково повідомлено, що копії всіх документів подаються на паперових носіях у трьох примірниках, завірених у встановленому законом порядку, та в електронному варіанті (формат PDF); інженерно-геодезична підоснова подається у форматах PDF, DXF та DWG.
Вважаючи такі дії відповідача стосовно повернення документів протиправними та необґрунтованими, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (надалі, також - Закон №3038-VI) встановлено правові та організаційні основи містобудівної діяльності. Закон №3038-VI спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
За змістом статті 5 Закону №3038-VI вимоги містобудівної документації є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами містобудування.
Відповідно до статті 27 Закону №3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Так, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (надалі, також - Порядок).
Цей Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Пунктом 1.2 Порядку передбачено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Відповідно до пункту 1.4 Порядку, розроблення будівельного паспорта здійснюється: в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - відповідно до детальних планів територій та планувальних рішень проектів садівницьких та дачних товариств.
Пунктами 1.5 та 1.6 порядку передбачено, що проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов і обмежень.
Для об'єктів будівництва, на які надається будівельний паспорт, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів (пункт 2.7 Порядку).
Відповідно до пунктів 2.9 та 2.10 Порядку до складу будівельного паспорта входять:
пакет документів, наданий замовником відповідно до пунктів 2.1, 2.2 цього розділу;
схема забудови земельної ділянки, наведена у додатку 3 до цього Порядку;
пам'ятка замовнику індивідуального будівництва.
У схемі забудови земельної ділянки визначається місце розташування запланованих об'єктів будівництва, червоні лінії, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності).
Після направлення замовником, відповідно до статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідних органів Держархбудінспекції будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт (пункт 2.16 Порядку).
Відповідно до пункту 2.1 Порядку, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Пунктом 2.3 Порядку визначено, що уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до пункту 2.4 Порядку пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання (пункт 2.5 Порядку).
Так, аналіз усіх наведених положень дозволяє суду дійти висновку про те, що відповідач, розглядаючи заяву позивача про надання будівельного паспорта, повинен протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів вчинити дії щодо одного з варіантів:
видати будівельний паспорт забудови земельної ділянки;
повернути замовнику пакет документів для видачі будівельного паспорта з обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури причин такого повернення.
Разом з цим, пакет документів для видачі будівельного паспорта повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з визначених пунктом 2.4 Порядку підстав: неподання повного пакета документів або невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
З матеріалів справи вбачається, що 30.09.2021 ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг Івано-Франківської міської ради із заявою про надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Відповідно до талону про реєстрацію адміністративної послуги від 30.09.2021 №598275, разом із заявою подано такі документи: копія документу, що посвідчує особу власника об'єкта нерухомості; копія ідентифікаційного номера, довіреність на представництво інтересів заявника; копії документів, що посвідчують право власності на об'єт нерухомого майна; екскізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці (виконане на оновлених інженерно-геодезичних вишукуваннях в М 1:500), відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд (а.с. 10).
У свою чергу Департаментом містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повернуто ОСОБА_1 подані документи та листом №К/375-598275 від 08.10.2021 повідомлено про те, що для подальшого розгляду питання щодо видачі будівельного паспорта позивачу необхідно надати інженерно-геодезичну підоснову (термін дії 1 рік), схему генплану виконати на оновленій інженерно-геодезичній підоснові, на схемі генплану нанести червоні лінії вулиці згідно генерального плану с. Крихівці, надати витяг з Державного земельного кадастру. Крім цього, додатково повідомлено, що копії всіх документів подаються на паперових носіях у трьох примірниках, завірених у встановленому законом порядку, та в електронному варіанті (формат PDF); інженерно-геодезична підоснова подається у форматах PDF, DXF та DWG.
При цьому, ні у зазначеному листі, ні у відзиві на позовну заяву №14/31.1-18/711 від 28.12.2021 відповідачем не наведено жодних невідповідностей намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Також, суд звертає увагу, що пунктом 2.4 Порядку визначено вичерпний перелік підстав повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта і однією з таких підстав є ненадання замовником повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 Порядку.
Однак ні пунктом 2.1, ні пунктом 2.2 зазначеного Порядку не передбачено надання заявником схеми генплану, виконаної на оновленій інженерно-геодезичній підоснові, нанесення на схему генплану червоних ліній вулиць згідно генерального плану населеного пункту, а також надання витягу з Державного земельного кадастру.
Крім того, суд зазначає, що Порядком не передбачено кількість примірників пакету документів для видачі будівельного паспорта та не визначено обов'язку подання такого пакета документів, крім паперової форми, також і в електронній формі.
При цьому, пункт 2.13 Порядку передбачає, що будівельний паспорт складається у двох примірниках та не зобов'язує заявника надавати в трьох чи в іншій кількості примірниках пакету документів.
Також суд зазначає, що саме на відповідача покладені функції щодо визначення у схемі забудови земельної ділянки, яка міститься у будівельному паспорті, місця розташування запланованих об'єктів будівництва, червоних ліній, лінії регулювання забудови, під'їзди до будівель і споруд, відстань від об'єкта будівництва до вулиць (доріг), мінімальні відстані від об'єкта будівництва до меж земельної ділянки, а також будівель і споруд, розташованих на суміжних земельних ділянках, місця підключення до інженерних мереж (за наявності). Таким чином, позивач не зобов'язаний позначати червоні лінії вулиць згідно генерального плану населеного пункту.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, повертаючи ОСОБА_1 пакет документів на видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки з кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, з підстав викладених у листі №К/375-598275 від 08.10.2021, діяв не у спосіб, що визначений законами України, необґрунтовано та недобросовісно.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради стосовно повернення пакету документів на видачу будівельного паспорта ОСОБА_1 , з підстав викладених у листі №К/375-598275 від 08.10.2021, підлягають задоволенню.
За наведених підстав та вказаних правових норм слід зобов'язати Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву (пакет документів) від 30.09.2021 подану ОСОБА_1 щодо видачі будівельного паспорта на будівництво садового будинку на земельній ділянці за кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, у встановлений законом десятиденний термін, з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Наявною в матеріалах справи квитанцією про сплату №86576 від 23.11.2021 підтверджується сплата позивачем судового збору за звернення до суду із даним позовом у розмірі 908,00 грн.
Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, відтак підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачена ним сума судового збору у розмірі 908,00 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради стосовно повернення ОСОБА_1 пакету документів, поданих для видачі будівельного паспорта на будівництво садового будинку на земельній ділянці з кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , садове товариство “Дружба”, з підстав, викладених у листі №К/375-598275 від 08.10.2021.
Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради повторно розглянути заяву (пакет документів) від 30.09.2021, подану ОСОБА_1 щодо видачі будівельного паспорта на будівництво садового будинку на земельній ділянці з кадастровим номером 2610192001:25:001:0276, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , садове товариство “Дружба”, у встановлений законом десятиденний термін, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ - 42909845) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) сплачену ним суму судового збору, що становить 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;
відповідач - Департамент містобудування та архітектури Івано-Франківської міської ради, адреса: вул. Незалежності, 9, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 42909845.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.