Постанова від 21.02.2022 по справі 279/460/21

УКРАЇНА

Житомирський апеляційний суд

Справа №279/460/21 Головуючий у 1-й інст. Недашківська Л.А

Категорія 84 Доповідач Микитюк О. Ю.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2022 року Житомирський апеляційний суд у складі:

головуючого Микитюк О.Ю. суддів Борисюка Р.М.

Галацевич О.М.

розглянувши у письмовому провадженні без повідомлення учасників у місті Житомирі справу № 279/460/21

за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного Товариства" Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" про захист прав споживача послуг з газопостачання, зобов'язання суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на території міста Коростеня Житомирської області вчинити певні дії та стягнення завданих матеріальних збитків і моральної шкоди

за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз"

на рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 31 березня 2021 року, ухвалене під головуванням судді Недашківської Л.А. в м. Коростені,

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про захист прав споживача послуг з газопостачання. Просив визнати протиправними дії АТ "Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз»; зобов'язати відповідача виконати вимоги частини 2 статті 2 та абзацу четвертого підпункту "а" пункту 1 частини першої статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" № 3533-VI та здійснити встановлення індивідуального лічильнику обліку природного газу за його адресою: в квартирі АДРЕСА_1 ; стягнути з АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" на його користь позивача 200000 грн. за завдану йому моральну шкоду та 13874 грн.14 коп. матеріальних збитків. В обґрунтування позову зазначив, що він є співвласником квартири АДРЕСА_1 і споживачем послуг з газопостачання, є особою з інвалідністю війни 3 групи. 01.04.2017 року відповідач без згоди з боку мешканців двох багатоквартирних житлових будинків по АДРЕСА_2 за АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 встановив на ці будинки один загальнобудинковий вузол для обліку споживання природного газу. 02.06.2017 позивач звернувся до відповідача з проханням встановити лічильник газу до його квартири. На вказане звернення відповідач надав 07.06.2017 відповідь, що забезпечення встановлення та експлуатації лічильників газу проводиться в порядку, визначеному чинним законодавством України у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року. Позивач вважає, що відмова відповідача встановити індивідуальний лічильник суперечить вимогам законодавства та порушує його права, внаслідок цього він зазнав матеріальних збитків та моральних страждань.

Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 31 березня 2021 позов задоволено частково. Зобов'язано Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" встановити за рахунок власних коштів індивідуальний лічильник обліку природного газу за адресою споживача ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_1 . У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Вирішено питання судових витрат.

В апеляційній скарзі АТ "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" просить скасувати рішення в частині задоволення позовних вимог і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Апелянт посилається на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що комерційний облік природного газу забезпечувався шляхом встановлення будинкового вузла обліку природного газу, розподіл спожитих об'ємів природного газу здійснюється відповідно до показників будинкового ВОГ, Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків з надання населенню послуг з газопостачання в умовах затвердженого загально будинкового вузла обліку, зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу врегульовується між власниками, утримувачами будинку та оператором ГРМ, якщо питання не врегульоване, то припиняється газопостачання, якщо власник квартири не погоджується з розрахунками за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок може встановити квартирний лічильник за власні кошти. Обов'язок з забезпечення комерційного обліку природного газу, встановлення загально будинкового вузла обліку газу з погодженням НКРЕКП, виконано, витрати на встановлення індивідуальних лічильників газу для побутових споживачів відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» є обов'язком АТ «НАК» Нафтогаз України».

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем природного газу відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», а саме: споживає газ з метою приготування їжі, за об'єктом споживання - квартира за адресою: АДРЕСА_5 .

ОСОБА_1 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 27.10.2004 року та довідкою серія МСЕ-№050198 від 22.04.2004 року є особою з інвалідністю війни 3 групи і має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У відповідності до п.26 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено пільги особам з інвалідністю внаслідок війни, а саме позивач має право на позачергове обслуговування підприємствами, установами, організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту.

Розподіл природного газу побутовому споживачу ОСОБА_1 здійснює оператор газорозподільної системи АТ «Житомиргаз» відповідно до «Типового договору розподілу природного газу», затвердженого постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року.

Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України від 16 червня 2011 року № 3533-VI «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон № 3533-VI).

02.06.2017 позивач звернувся до відповідача з проханням встановити лічильник газу до його квартири. На звернення відповідач надав відповідь за №Zh01.51-ЛВ-6538-0617 від 07.06.2017 про те, що забезпечення встановлення та експлуатації лічильників газу проводиться в порядку, визначеному чинним законодавством України, для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року. Індивідуальний газовий лічильник у цей строк встановлений не був.

Зі змісту статті 6 Закону № 3533-VI вбачається обов'язок встановлення відповідними суб'єктами господарювання - газорозподільними організаціями лічильників для такої категорії споживачів природного газу, як населення у вигляді приладів обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем. При цьому таких споживачів не зобов'язано відшукувати джерела фінансування вказаних приладів та робіт, оскільки відповідне фінансування уже закладено у тариф на оплату спожитого газу.

Стаття 6 Закону №3533-VI визначає обов'язок газорозподільної організації встановити саме квартирні прилади обліку газу в багатоквартирному будинку.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 3533-VI фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно з положеннями статті 6 Закону № 3533-VI та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абзацу четвертого підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 6 зі змінами, внесеними згідно із Законом від 21 грудня 2017 року № 2260-VIII, - тільки для приготування їжі - з 01 січня 2021 року).

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 жовтня 2018 року у справі №212/5836/17, односторонні дії газорозподільної організації щодо встановлення загальнобудинкового лічильника газу без згоди на це співвласників відповідного багатоквартирного будинку слід кваліфікувати як протиправні незалежно від того, вчинені вони до 20 січня 2018 року чи після цієї дати.

Оскільки відповідач не довів наявність згоди співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу, його дії по встановленню такого вузла в односторонньому порядку є протиправними.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі №214/2435/17, обов'язок встановити індивідуальні прилади обліку природного газу, що дозволяють визначати обсяги споживання газу кожним окремим споживачем, який належить до такої категорії споживачів природного газу, як населення, покладено на газорозподільні організації. Такі споживачі не зобов'язані відшукувати джерела фінансування вказаних приладів обліку та робіт з їх установлення, оскільки відповідне фінансування уже закладено в тариф на оплату спожитого газу відповідно до статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

За таких обставин суд першої інстанції зробив правильний висновок про обґрунтованість позову в частині зобов'язання відповідача встановити за рахунок власних коштів індивідуальний лічильник обліку природного газу за місцем проживання позивача.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.389 ЦПК України судові рішення у малозначних справах не підлягають касаційному оскарженню. Малозначними, зокрема, є справи про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.5 ч.6 ст.19 ЦПК України).

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 381 - 384, 389-391 ЦПК України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" залишити без задоволення, а рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 31 березня 2021 року без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Головуюча: Судді: