Ухвала від 20.01.2022 по справі 761/1763/22

Справа № 761/1763/22

Провадження № 1-кс/761/1595/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ ОСОБА_3 , звернувся з клопотанням до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва, погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Клопотання обґрунтовує тим, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 07.04.2014 на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), у складі якої з метою здійснення терористичних актів створені незаконні озброєні підрозділи.

Вказана терористична організація має: конкретних лідерів, які підтримують між собою тісні взаємозв'язки, чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, керівники та учасники яких підпорядковуються лідерам організації, а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов'язки згідно з єдиним планом спільних злочинних дій.

Так, на учасників політичного блоку терористичної організації покладаються наступні обов'язки: створення так званих органів державної влади «ДНР» та організація їх діяльності; видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «ДНР»; організація та проведення незаконних референдумів та виборів на територіях, підконтрольних «ДНР»; проведення агітаційної роботи серед населення Донецької області щодо діяльності терористичної організації «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України; організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу; налагодження взаємодії між лідерами «ДНР», представниками влади та ЗС РФ з метою координації дій щодо застосування актів збройної сили проти держави України, спрямованих на захоплення державної влади в Україні, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України; налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для здійснення актів застосування збройної сили проти держави України, зокрема протидії правоохоронним органам та силам Антитерористичної операції (далі - АТО) та Операції об'єднаних сил (далі - ООС); налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України і осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою закликів до захоплення державної влади в Україні та дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України; надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності; забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

На учасників силового блоку терористичної організації покладаються наступні обов'язки: систематична організація та здійснення актів застосування збройної сили проти держави України у особі представників сил АТО, зокрема ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів України і військовослужбовцями Збройних Сил України та інших військових формувань, задіяними у проведенні АТО та ООС; створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності; вербування нових учасників до складу силового блоку терористичної організації «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння і керівництво їхніми діями; захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області; вчинення терористичних актів та диверсій на іншій території України; захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення АТО та ООС і забезпечення власної злочинної діяльності; викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні; силова підтримка учасників політичного блоку незаконних утворень «ДНР», захоплення, а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд; організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.

На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.

Одним із основних завдань учасників вказаної терористичної організацій є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, зміна меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом застосування зброї, вчинення вибухів, підпалів та інших дій, які створюють небезпеку для життя та здоров'я людини, заподіяння значної майнової шкоди та настання інших тяжких наслідків.

Враховуючи викладене, так звана «Донецька народна республіка» є стійким об'єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якої здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому у відповідності до п. 16 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.

Статтями 17, 65 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Положеннями статті 25 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» встановлено, що керівники та посадові особи підприємств, установ і організацій, а також громадяни, які сприяли терористичній діяльності, несуть відповідальність згідно з законом.

Однак, в порушення Конституції України, з квітня 2014 року по теперішній час, з метою реалізації злочинного умислу та досягнення зазначених завдань, учасниками терористичної організацій «ДНР» здійснюються захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів інфраструктури на території Донецької та Луганської областей, акти застосування збройної сили проти держави України, чиниться збройний опір правоохоронним органам України та іншим представникам сил антитерористичної операції у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші злочини.

07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції.

13.04.2014 через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України виконуючий обов'язки Президента України Указом від 14.04.2014 №405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України та інших військових формувань.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», антитерористична операція це комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності.

При цьому, поняття терористичної організації визначено в статті 1 вищевказаного Закону, відповідно до якого терористична організація це стійке об'єднання трьох і більше осіб, яке створене з метою здійснення терористичної діяльності, у межах якого проведено розподіл функцій, встановлено певні правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів. Організація визнається терористичною, якщо хоч один з її структурних підрозділів здійснює терористичну діяльність з відома хоча б одного з керівників (керівних органів) усієї організації.

Відповідно до Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Верховною Радою України визнано Російську Федерацію державою-агресором, що всебічно підтримує тероризм та блокує діяльність Ради Безпеки ООН, чим ставить під загрозу міжнародний мир і безпеку, а так звані «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями.

Заявою «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян», яка схвалена постановою Верховної Ради України від 04.02.2015 № 145-VIII, Україна визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо злочинів проти людяності та воєнних злочинів, скоєних вищими посадовими особами Російської Федерації та керівниками терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян.

Крім того, визнання Верховною Радою України так званої самопроголошеної організації «ДНР» терористичною, а численні злочини вчинені її представниками, знайшли своє відображення у Заяві Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України», схваленій постановою Верховної Ради України від 22.07.2014 № 1596-VII, Заяві Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтримуваного Російською Федерацією міжнародного тероризму» схваленій постановою Верховної Ради України від 22.07.2014 № 1597-VII, Зверненні Верховної Ради України до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав - членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому постановою Верховної Ради України від 14.01.2015 № 106-VIII, Заяві Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», схваленій постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 № 337-VIII.

Отже, Верховною радою України, як єдиним законодавчим органом державної влади, констатовано віднесення «ДНР» до терористичної організації, а відповідних осіб, які забезпечують їх функціонування, як учасників вказаної терористичної організації.

Також, Конвенцією ООН проти транснаціональної організованої злочинності від 15.11.2000 зобов'язано держави-учасниці криміналізувати участь в організованій злочинній групі. При цьому відповідно до п. «а» ст. 2 цієї Конвенції організована злочинна група означає структурно оформлену в групу в складі трьох або більше осіб, що існує протягом визначеного періоду часу і діє узгоджено з метою здійснення одного або декількох серйозних злочинів, визнаних такими відповідно до цієї Конвенції, для того, щоб одержати, прямо або посередньо, фінансову або іншу матеріальну вигоду.

Аналіз кримінального законодавства, Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом від 27.01.1977 № ETSN90, Протоколу, що вносить зміни до Європейської конвенції про боротьбу з тероризмом від 15.05.2003 № ETSN190, Резолюції Ради Безпеки ООН від 28.09.2001 № 1373 по боротьбі з тероризмом, Конвенція Ради Європи про запобігання тероризму від 16.05.2005, а також відповідних положень Закону України «Про боротьбу з тероризмом» показує, що терористична організація виділена, як вид злочинної організації за спеціальною метою - здійснення терористичної діяльності.

Так, відповідно до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична діяльність - діяльність, яка охоплює: планування, організацію, підготовку та реалізацію терористичних актів; підбурювання до вчинення терористичних актів, насильства над фізичними особами або організаціями, знищення матеріальних об'єктів у терористичних цілях; організацію незаконних збройних формувань, злочинних угруповань (злочинних організацій), організованих злочинних груп для вчинення терористичних актів, так само як і участь у таких актах; вербування, озброєння, підготовку та використання терористів; пропаганду і поширення ідеології тероризму; фінансування та інше сприяння тероризму.

Терористичні організації створюються для вчинення діянь, передбачених частинами 1-3 ст. 258 КК України, а також інших злочинів терористичної спрямованості, тобто діянь, направлених на залякування населення з метою спонукання держави, міжнародної організації, фізичної чи юридичної особи до прийняття чи відмови від прийняття будь-якого рішення. При цьому, злочини терористичної організації відрізняються від інших споріднених злочинів саме фактором цілеспрямованості залякування населення як засобу досягнення поставленої мети.

Враховуючи вищевикладене, вказана організація «ДНР» підпадає під зазначені ознаки терористичної організації, має стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організацій, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Виходячи із системного аналізу положень ст. 28 КК України та ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» терористична організація за своєю правовою природою є одним із різновидів стійких злочинних об'єднань. Установлення наявності чи відсутності у певної групи чи організації ознак такого об'єднання та визначення його виду належить до повноважень суду при ухваленні вироку про притягнення до кримінальної відповідальності фізичних осіб за участь у злочинному об'єднанні, оскільки такі ознаки є обов'язковими елементами складу відповідних злочинів.

Разом з тим встановлено, що з квітня 2014 року до керівництва даної терористичної організації входили ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (відносно яких правоохоронними органами розслідуються окремі кримінальні провадження) та інші невстановлені особи.

Активними учасниками терористичної «ДНР» на той час були ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 (відносно яких правоохоронними органами розслідуються окремі кримінальні провадження), а також інші невстановлені особи з числа громадян України та Російської Федерації.

Відповідно до наявної на той час інформації, в 2014 році громадяни України ОСОБА_26 (позивний « ОСОБА_27 »), ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_28 (позивний « ОСОБА_29 », « ОСОБА_30 », « ОСОБА_31 »), ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , приймали безпосередню участь у бойових діях проти сил АТО у складі підрозділу терористичної організації «ДНР» - «1-я интернациональная бригада».

Також в ході досудового розслідування отримана інформація щодо бойовика НЗФ т.зв. «ДНР» ОСОБА_33 (позивний « ОСОБА_34 »), ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, командир розвідки, який був підпорядкований, підзвітний та дії якого фінансувалися представниками РФ. До функцій ОСОБА_33 входили фінансування, збір та спеціальна підготовка людей на військових базах РФ на території АР Крим, з метою їх подальшої участі у бойових діях на території Донецької області. Зокрема, ОСОБА_35 керував підрозділом бойовиків терористичної організації «ДНР» - «1-я интернациональная бригада» та безпосередньо надавав вказівки щодо участі у бойових діях ОСОБА_26 , ОСОБА_36 та ОСОБА_32 .

Так, 07.05.2014 ОСОБА_26 вирушив до м. Феодосія АР Крим для вступу до одного із озброєних підрозділів терористичної організації «ДНР». По прибуттю до м. Феодосія АР Крим ОСОБА_26 зустрівся з раніше йому відомим проросійським активістом ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який в свою чергу познайомив його з керівником бойового підрозділу терористичної організації «ДНР» ОСОБА_33 (позивний « ОСОБА_34 »), ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В той же день ОСОБА_26 , в невстановленому досудовим розслідуванням місці, під час проведення бесіди з ОСОБА_35 , дав свою згоду останньому на участь у терористичній організації «ДНР» та за його вказівкою вступив до очолюваного ним озброєного підрозділу терористичної організації «ДНР».

На початку травня 2014 року, за вказівкою ОСОБА_33 , ОСОБА_26 та ще приблизно 40 чоловік зібрали у місті Сімферополь і на 2-х автобусах через Керченську протоку відправили для проходження військової підготовки до Ростовської області Російської Федерації (далі - РФ), де вони перебували приблизно 10 днів на території невстановленого досудовим розслідуванням санаторію. Під час перебування у вказаному санаторії ОСОБА_26 у складі вказаного підрозділу та під керівництвом ОСОБА_33 проходив бойове злагодження з іншими учасниками підрозділу, радикально налаштованими до діючої державної влади України, проходив тренування рукопашного та ножового бою, правильного поводження зі зброєю, а також особисто підвищував свої бойові навички, з метою подальшого збройного опору українським підрозділам, які були задіяні в проведенні антитерористичної операції на території Донецької області.

В двадцятих числах травня 2014 року ОСОБА_26 , виконуючи злочинні вказівки ОСОБА_33 , після укомплектування групи відповідною кількістю бойовиків та здійснення їх бойового злагодження як підрозділу, разом з невстановленими досудовим розслідуванням особами на чотирьох вантажних автомобілях марки «КАМАЗ» вирушили через невстановлену досудовим розслідуванням неконтрольовану ділянку кордону РФ з Україною на тимчасово окуповану територію м. Донецьк. Під час слідування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, невстановлені досудовим розслідуванням особи, видали ОСОБА_26 та іншим учасникам терористичної організації «ДНР» автоматичну зброю «АК-74» та по два магазина набоїв до неї кожному.

25.05.2014 ОСОБА_26 , перебуваючи в м. Донецьк, у складі озброєного підрозділу терористичної організації «ДНР» «Восток», разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР», взяв участь зі зброєю в руках у параді, який проходив на підтримку мітингу проти проведення виборів президента України, федералізації України та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час формування бойових груп ОСОБА_26 стало відомо, що загальне керівництво озброєними групами здійснює ОСОБА_13 (позивний « ОСОБА_38 »), якому підконтрольні інші озброєні підрозділи, у т.ч. командир підрозділу «1-я интернациональная бригада» ОСОБА_39 (позивний « ОСОБА_40 »), який і складав основну ударну силу під час здійснення збройного протистояння в міжнародному аеропорту « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ім. С.Прокоф'єва співробітникам правоохоронних органів України і військовослужбовцям ЗС України задіяним у проведенні АТО.

Діючі умисно та цілеспрямовано 26.05.2014 приблизно о 09 год. 00 хв., ОСОБА_26 разом з невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР», на виконання вказівки ОСОБА_33 та інших керівників озброєних підрозділів силового блоку терористичної організації «ДНР», у т.ч. «1-я интернациональная бригада», «Восток», «Искра», вирушили у напрямку міжнародного аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва (м. Донецьк, вул. Злітна, 1) для здійснення збройного опору представникам сил задіяних в АТО.

26.05.2014 приблизно о 12 год. 00 хв., ОСОБА_26 разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР» вирушили на лінію бойового зіткнення у напрямку аеропорту. По прибуттю до аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва (м. Донецьк, вул. Злітна, 1) ОСОБА_26 особисто упевнився, що представниками терористичної організації «ДНР» здійснюється збройний опір силам та засобам задіяним в АТО, а саме військовим підрозділам ЗС України, що здійснювали деблокування аеропорту від озброєних підрозділів терористичної організації «ДНР».

Незважаючи на зазначене ОСОБА_26 в складі бойового підрозділу, висунувся на лінію бойового зіткнення з метою збройного протистояння співробітникам правоохоронних органів України і військовослужбовцям ЗС України задіяним у проведенні АТО, але одразу після вступу у бій, був поранений в нижні кінцівки та отримав контузію, після чого, надав собі первинну медичну допомогу та прийняв рішення відступати у безпечне місце, фактично і не вступивши у бій, зброю по відношенню до представників ЗС України та інших осіб не застосовував.

Таким чином, ОСОБА_26 разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням представниками терористичної організації «ДНР» чинив опір представникам ЗС України, але своїми діями не завдав жодної шкоди, оскільки був одразу поранений. Під час знаходження на території міжнародного аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва ОСОБА_26 видану йому зброю не використовував та не завдав будь-яких тілесних ушкоджень особам, що були задіяні у проведені АТО та представникам ЗС України.

Також в ході досудового розслідування встановлено, що 14.04.2014 ОСОБА_41 вирушила разом зі своїм, на той час, чоловіком ОСОБА_32 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до м. Феодосія АР Крим для вступу до бойового підрозділу терористичної організації «ДНР» в якості медичного персоналу. Крім того, разом з ними слідували їх знайомі ОСОБА_42 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також її хлопець ОСОБА_43 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . По прибуттю до м. Феодосія АР Крим ОСОБА_41 та ОСОБА_32 через ОСОБА_43 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин познайомились з керівником бойового підрозділу терористичної організації «ДНР» ОСОБА_33 (позивний « ОСОБА_34 »), ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 під час проведення бесіди з ОСОБА_33 , дали свою згоду останньому на участь у терористичній організації «ДНР» та за його вказівкою вступили до очолюваного ним бойового підрозділу терористичної організації «ДНР» в якості медичного персоналу.

На початку травня 2014 року, за вказівкою ОСОБА_33 , ОСОБА_41 , ОСОБА_32 , ОСОБА_43 та ще приблизно 40 чоловік зібрали у місті Сімферополь і на 2-х автобусах через Керченську протоку відправили для проходження військової підготовки до Ростовської області Російської Федерації (далі - РФ), де вони перебували приблизно 10 днів на території невстановленого досудовим розслідуванням санаторію. Під час перебування у вказаному санаторії ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 у складі вказаного підрозділу та під керівництвом ОСОБА_33 проходили бойове злагодження з іншими учасниками підрозділу, радикально налаштованими до діючої державної влади України, проходили тренування рукопашного та ножового бою, правильного поводження зі зброєю, наданню первинної медичної допомоги при отриманні вогнепальних та осколкових поранень, а також особисто підвищували свої бойові навички, з метою подальшого збройного опору українським підрозділам, які були задіяні в проведенні антитерористичної операції на території Донецької області.

Наприкінці травня 2014 року ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 , виконуючи злочинні вказівки ОСОБА_33 , після укомплектування групи відповідною кількістю бойовиків та здійснення їх бойового злагодження як підрозділу, разом з невстановленими досудовим розслідуванням особами на чотирьох вантажних автомобілях марки «КАМАЗ» вирушили через невстановлену досудовим розслідуванням неконтрольовану ділянку кордону РФ з Україною на тимчасово окуповану територію м. Донецьк. Під час слідування, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, невстановлені досудовим розслідуванням особи, видали ОСОБА_41 бронижелет, а ОСОБА_32 , ОСОБА_43 та іншим учасникам терористичної організації «ДНР» автоматичну зброю «АК-74», а також кожному по два магазина набоїв до неї .

25.05.2014 ОСОБА_41 та ОСОБА_43 , перебуваючи в м. Донецьк, у складі озброєного підрозділу терористичної організації «ДНР» «Восток», разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР» прийняли участь у параді, який проходив на підтримку мітингу проти проведення виборів президента України, федералізації України та проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Донецької області.

Під час формування бойових груп ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 стало відомо, що їх включено до підрозділу, що здійснював медичне забезпечення, а також те, що загальне керівництво озброєними групами здійснює ОСОБА_13 (позивний « ОСОБА_38 »), якому підконтрольні інші озброєні підрозділи, у т.ч. командир підрозділу «1-я интернациональная бригада» ОСОБА_39 (позивний « ОСОБА_40 »), який і складав основну ударну силу під час здійснення збройного протистояння в міжнародному аеропорту « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ім. С.Прокоф'єва співробітникам правоохоронних органів України і військовослужбовцям ЗС України задіяним у проведенні АТО.

26.05.2014 приблизно о 09 год. 00 хв., ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 разом з невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР», на виконання вказівки ОСОБА_33 та інших керівників озброєних підрозділів силового блоку терористичної організації «ДНР», у т.ч. «1-я интернациональная бригада», «Восток», «Искра», вирушили у напрямку міжнародного аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва (м. Донецьк, вул. Злітна, 1) для здійснення збройного опору представникам сил задіяних в АТО.

В той час членами терористичної організації «ДНР» створювались групи осіб, які мали намір сприяти представникам терористичної організації «ДНР» та в подальшому вирушили в міжнародного аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва з метою збройного опору силам та засобам задіяним в АТО для надання медичної допомоги пораненим бойовикам, подальшої їх евакуації та вивезення з поля бою озброєння, що в свою чергу і заохотило ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 до активних дій направлених на сприяння представникам терористичної організації «ДНР» та впевнило у безпечності вказаних дій.

26.05.2014 приблизно о 12 год. 00 хв., ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням членами терористичної організації «ДНР», з метою сприяння представникам терористичної організації «ДНР», вирушили на лінію бойового зіткнення у напрямку аеропорту. По прибуттю до аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва (м. Донецьк, вул. Злітна, 1) ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 особисто упевнилися, що представниками терористичної організації «ДНР» здійснюється збройний опір силам та засобам задіяним в АТО, а саме військовим підрозділам ЗС України, що здійснювали деблокування аеропорту від незаконних озброєних підрозділів терористичної організації «ДНР».

Незважаючи на зазначене ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 , виконуючи вказівки бойовика ОСОБА_33 , піднялись на дах терміналу для здійснення евакуації поранених та вбитих бойовиків, яких в подальшому переносили разом з їх майном та зброєю до двох вантажних автомобілів «КАМАЗ».

Таким чином, ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 разом з іншими невстановленими досудовим розслідуванням представниками терористичної організації «ДНР» винесли із приміщення нового терміналу приблизно 5-7 поранених і вбитих бойовиків та їх озброєння. Закінчивши завантаження поранених, їх майна та озброєння, ОСОБА_41 , ОСОБА_32 та ОСОБА_43 разом з озброєними представниками терористичної організації «ДНР» у кількості близько 15 чоловік розмістилися в кузові одного із автомобілів «КАМАЗ», де було вже 5-7 поранених бойовиків. Після цього, два автомобіля «КАМАЗ» почали рух для здійснення доставки поранених до лікувальних закладів м. Донецька, але враховуючи те, що усі особи були одягненні в одяг військового зразка, камуфльованого кольору, а також більшість з них була озброєна, в їх бік невстановленими досудовим розслідуванням особами було відкрито вогонь на ураження із стрілецької зброї та гранатометів. В результаті зазначеного обстрілу ОСОБА_41 отримала осколкові поранення нижніх кінцівок, а ОСОБА_32 та ОСОБА_43 було вбито.

Під час евакуації поранених бойовиків з міжнародного аеропорту «Донецьк» ім. С.Прокоф'єва ОСОБА_36 зброю не використовувала та не завдала будь-яких тілесних ушкоджень особам, що були задіяні у проведені АТО та представникам ЗС України.

17.12.2019 ОСОБА_26 та ОСОБА_36 які не є організаторами або керівниками терористичної організації «ДНР», з власної волі, добровільно, до притягнення до кримінальної відповідальності повідомили Головне слідче управління СБ України про умисне вчинення участі у терористичній організації «ДНР» та сприянні її діяльності, свою вину у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, визнали повністю та при цьому сприяли припиненню діяльності вказаної терористичної організації.

У зв'язку з цим, ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_44 від 25.03.2020 задоволено відповідне клопотання прокурора та звільнено ОСОБА_26 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 258-3 КК України, а ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_45 від 11.06.2020 задоволено відповідне клопотання прокурора та звільнено ОСОБА_36 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 2 ст. 258-3 КК України

Здійснюючи активне сприяння слідству ОСОБА_26 та ОСОБА_36 під час допиту повідомили важливу для досудового розслідування інформацію та дали показання щодо командирів, які очолювали захоплення Донецького аеропорту; осіб, які приймали особисту участь у збройному протистоянні ЗС України, у т.ч. під час деблокування ІНФОРМАЦІЯ_6 на боці терористичної організації «ДНР», а також інформацію про бази підготовки бойовиків «ДНР», які розташовані на тимчасово окупованих територіях Донецької області.

В ході досудового розслідування, серед іншого проведено комплекс слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, направлених на встановлення об'єктивної істини по справі, встановлення та притягнення винних до вчинення вказаного кримінального правопорушення осіб до кримінальної відповідальності, реалізуючи при цьому принцип невідворотності покарання, а саме: направлено 9 доручень оперативним підрозділам про проведення слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 40 КПК України з метою встановлення обставин вчинення злочинів, осіб причетних до їх вчинення, та свідків, яким можуть бути відомі фактичні обставини вчинення кримінальних правопорушень, тощо; від оперативних підрозділів отримано 11 відповідей на доручення слідчого; складено 6 протоколів оглядів інформації в мережі Інтернет, а саме відеозаписів на сайті «Ютуб», сайту «Миротворець», сторінок в соціальних мережах та інших сайтів та ресурсів, які містять інформацію, що має вадливе значення для досудового розслідування, з метою отримання інформації про вчинення кримінального правопорушення; складено 2 протоколи оглядів матеріалів кримінального провадження № 22015000000000245 від 19.08.2015 за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 109, ч. 4 ст. 28, ч. 2 ст.110, ч. 4 ст. 28 та ч. 1 ст. 258-3 КК України з метою фіксації інформації, отриманої в ході проведення оперативно-технічних заходів щодо членів «ДНР»; проведено 6 допитів як свідків осіб, які були безпосередніми очевидцями зазначених подій та яким відома інформація про обставини кримінального правопорушення; проведено 6 пред'явлень для впізнання за фотознімками за участю осіб, які були безпосередніми очевидцями зазначених подій та яким відома інформація про обставини кримінального правопорушення; проведено 6 допитів як свідка співробітників СБ України про встановлені обставини вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень та осіб, які можуть бути причетними до їх вчинення або бути свідками таких подій; проведено 1 огляд місця події за участі ОСОБА_26 разом з одночасним проведенням обшуків: проведено 6 обшуків за адресами проживання фігурантів провадження та осіб, які були безпосередніми очевидцями зазначених подій та яким відома інформація про обставини кримінального правопорушення; отримано 29 відповідей на запити в порядку ст. 93 КПК України; до всіх регіональних слідчих органів СБ України направлено відповідний запит та отримано 23 відповіді щодо наявності та відсутності інформації про обставини провадження; проведено комплекс негласних (слідчих) розшукових дій відносно фігурантів провадження; допитано підозрюваного ОСОБА_26 щодо обставин провадження, щодо членів «ДНР» та місця розташування військових об'єктів «ДНР»; за участі підозрюваного ОСОБА_26 здійснено пред'явлення для впізнання за фотознімками членів «ДНР»; проведення освідування ОСОБА_26 на предмет наявності у нього вогнепальних поранень; допитано підозрюваного ОСОБА_36 щодо обставин провадження, щодо членів «ДНР» та місця розташування військових об'єктів «ДНР»; за участі підозрюваного ОСОБА_36 здійснено пред'явлення для впізнання за фотознімками членів «ДНР».

28.01.2021 ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва в справі № 761/1948/21 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 продовжено на дванадцять місяців.

Незважаючи на зазначений вище комплекс проведених слідчих (розшукових) дій, завершити досудове розслідування в межах строків досудового розслідування не видалося можливим, у зв'язку з винятковою складністю кримінального провадження, а також необхідністю тривалого часу для проведення запланованих слідчих (розшукових) дій.

Строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні завершується 28.01.2022, однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється можливим, оскільки на даний час у рамках кримінального провадження необхідно провести ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема: встановити інформацію про місцезнаходження ОСОБА_33 (позивний « ОСОБА_34 »), ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинене діяння; встановити повну інформацію про інших осіб, а саме бойовиків «ДНР», які безпосередньо приймали участь в активних бойових діях за Донецький аеропорт з метою притягнення їх до кримінальної відповідальності за вчинені діяння; встановити інформацію про причетність до вчиненого кримінального правопорушення інших осіб; провести впізнання встановлених осіб; встановити інформацію про бази підготовки бойовиків «ДНР», які розташовані на тимчасово окупованих територіях Донецької області та на території Російської Федерації з метою документування вказаного факту їх діяльності з метою притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності та подальшого використання отриманої інформації у міжнародних судових інституціях; встановити можливих свідків вказаної протиправної діяльності та допитати їх за вказаними обставинами; виконати інші слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких виникне під час досудового розслідування.

Результати вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій дадуть змогу встановити осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, надати їх діям правову кваліфікацію та повідомити їм про підозру, що має значення для подальшого судового розгляду, оскільки їх проведення під час досудового розслідування дозволить всебічно, повно та неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваних, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Указані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані слідчими Головного слідчого управління СБ України раніше з об'єктивних причин у зв'язку з тим, що необхідність у їх проведенні виникла в ході досудового розслідування після отримання інформації в результаті проведених слідчих (розшукових) дій в тому числі допитів підозрюваних.

Проведенню вищевказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій у вісімнадцятимісячний строк досудового розслідування також перешкодили тривалий строк отримання та встановлення відповідної інформації через особливості кримінального правопорушення, оскільки більшість очевидців та причетних осіб перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей та в Російській Федерації, у зв'язку з чим слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 122019000000000240 від 05.08.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3КК України до дванадцяти місяців.

В судове засідання слідчий будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання, не з'явився надіслав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність. При цьому повідомив, що клопотання підтримує та просить його задовольнити, а також просив долучити до матеріалів справи додаткові документи.

Дослідивши клопотання слідчого та дослідивши долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні, 3 відділом 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному проваджені № 22019000000000240 від 05.08.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України.

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22019000000000240 закінчується 28.01.2022 року, при цьому в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу.

Відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з положеннями ч.2 ст.219 КПК України - строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч.1 ст.294 КПК України - якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу. Відповідно до ч.4 ст.219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Як вбачається з матеріалів клопотання, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження необхідно провести ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема встановити інформацію про місцезнаходження ОСОБА_33 (позивний « ОСОБА_34 »), ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою притягнення його до кримінальної відповідальності за вчинене діяння; встановити повну інформацію про інших осіб, а саме бойовиків «ДНР», які безпосередньо приймали участь в активних бойових діях за Донецький аеропорт з метою притягнення їх до кримінальної відповідальності за вчинені діяння; встановити інформацію про причетність до вчиненого кримінального правопорушення інших осіб; провести впізнання встановлених осіб; встановити інформацію про бази підготовки бойовиків «ДНР», які розташовані на тимчасово окупованих територіях Донецької області та на території Російської Федерації з метою документування вказаного факту їх діяльності з метою притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності та подальшого використання отриманої інформації у міжнародних судових інституціях; встановити можливих свідків вказаної протиправної діяльності та допитати їх за вказаними обставинами; виконати інші слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких виникне під час досудового розслідування.

Вказані обставини, що на даний час унеможливлюють закінчення досудового розслідування суд визнає обґрунтованими, оскільки вони належним чином мотивовані слідчим в клопотанні.

На підставі викладеного, клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, до дванадцяти місяців, підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 219, 294, 295, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування ГСУ СБУ ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, управління нагляду та інформаційно-аналітичної роботи у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях та в умовах збройного конфлікту, Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22019000000000240 від 05.08.2019, на дванадцять місяців.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_46