Ухвала від 20.01.2022 по справі 761/1765/22

Справа № 761/1765/22

Провадження № 1-кс/761/1597/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2022 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020000000000178 від 29.07.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.113, ч.1 ст.357, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020000000000178 від 29.07.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.113, ч.1 ст.357, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367 КК України.

Клопотання обґрунтовує тим, що ГСУ СБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000178 від 29.07.2020 за ознаками злочинів, передбачених ст. 113, ч. 1 ст. 357, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що не пізніше липня 2014 року службові особи АТ «Київський завод «Радар» (код ЄДРПОУ 14307274) (далі - Завод), вступивши у злочинну змову зі службовими особами ДК «Укроборонпром», службовими особами та кінцевими бенефіціарами ТОВ «Катерпіллер» (на даний час назву змінено на ТОВ «Печерськбудінвест») код ЄДРПОУ 40099050, розробили протиправний план, спрямований на незаконне відчуження на користь останніх земельної ділянки, яка перебувала у віданні Заводу, шляхом попереднього знищення виробничих корпусів, розташованих на даній земельній ділянці, у яких виготовлялася продукція оборонного призначення, з метою подальшого незаконного будівництва на вказаних землях житлового комплексу.

АТ «КЗ «Радар», створений у 1930 році, є одним з передових підприємств оборонного комплексу України, яке спеціалізується на виготовленні сучасного радіоелектронного та радіолокаційного обладнання для літаків та гелікоптерів, головок самонаведення для ракет, прицільно-навігаційних комплексів тощо. Власником 100% акцій підприємства є держава в особі ДК «Укроборонпром».

Так, АТ «КЗ «Радар» рішенням Київської міської ради №154/7491 від 16.02.2012 в постійне користування надано земельну ділянку площею 3,4238 га кадастровий номер 8000000000:79:045:0033 для експлуатації та обслуговування адміністративних, виробничих та складських будівель і споруд, що посвідчено державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №385065, зареєстрованим Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №02-9-00146 від 12.12.2012.

На вказаній земельній ділянці розташовувались будівлі та споруди, в тому числі, 9 виробничих корпусів Заводу.

У 2014 році службові особи АТ «КЗ «Радар» вступили в злочинну змову з представниками комерційних структур на протиправну передачу останнім частини вказаної земельної ділянки під забудову житловим комплексом з попереднім знесення виробничих корпусів Заводу.

З метою реалізації злочинного плану із протиправного відчуження земельної ділянки та знищення виробничих корпусів, 07.07.2014 службовими особами Заводу, у змові зі службовими особами ДК «Укроборонпром», проведено спільну нараду Наглядової ради Заводу, на якій без проведення будь-яких конкурсних чи тендерних процедур було обрано оцінювачів належного Заводу майна з числа підконтрольних учасникам злочинного плану організацій для отримання в подальшому заниженої оцінки вартості земельної ділянки та розташованих на ній корпусів.

Надалі, службові особи Заводу, діючи у змові з оцінювачами майна, розуміючи дійсну вартість земельної ділянки та неможливість у зв'язку з цим прийняття ними рішення про її передачу третім особам через визначені у Статуті Заводу обмеження (вартість предмету угоди, дозвіл на укладення якої дає Правління Заводу, не може перевищувати 10% вартості активів Заводу за попередній фінансовий рік) вирішили звернутись до КМДА з пропозицією поділу земельної ділянки на дві окремі ділянки, оскільки це зменшувало її площу і, як наслідок, вартість, що надалі давало змогу членам правління Заводу укласти завідомо незаконні угоди з формальним дотриманням Статутних обмеження.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) №684 від 10.07.2015, на підставі заяви АТ «КЗ «Радар» №1461 від 27.10.2014, надано дозвіл на поділ земельної ділянки площею 3,4238 га кадастровий номер 8000000000:79:045:0033.

На підставі технічної документації, розробленої ТОВ «НВФ «Грант ЛТД», внаслідок поділу вказаної ділянки утворено земельні ділянки площами 1,3631 га кадастровий номер 8000000000:79:045:0003 та 2,0607 га кадастровий номер 8000000000:79:045:0002.

Також, реалізуючи злочинний плану, службові особи Заводу, діючи спільно з ТОВ «Печерськбудінвест», отримали містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки площею 3,4238 га кадастровий номер 8000000000:79:045:0033, видані Департаментом містобудування та архітектури КМДА за № 550/15/12-3/009-15 від 12.08.2015, для реконструкції майнового комплексу на АДРЕСА_1 .

При цьому службовими особами Департаменту містобудування та архітектури КМДА до розділу 7 вказаних містобудівних умов та обмежень умисно внесено завідомо недостовірні відомості щодо застосування до цієї земельної ділянки положень статті 4 Закону України «Про використання земель оборони», відповідно до якої «землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення».

Так, згідно з ч. 1 ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Види цільового призначення земельних ділянок, які можуть присвоюватися органами влади при наданні їх у користування, визначені Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему України № 548 від 23.07.2010. Згідно Класифікацією, земельним ділянкам, які надаються для потреб оборони, можуть присвоюватися такі види цільового призначення: 15.01 - Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України; 15.02 - Для розміщення та постійної діяльності Національної гвардії України; 15.03 - Для розміщення та постійної діяльності Державної прикордонної служби України; 15.04 - Для розміщення та постійної діяльності Служби безпеки України; 15.05 - Для розміщення та постійної діяльності Державної спеціальної служби транспорту; 15.06 - Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки України; 15.07 - Для розміщення та постійної діяльності інших, створених відповідно до законів України, військових формувань; 15.08 - Для цілей підрозділів 15.01-15.07, 15.09, 15.10 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду; 15.09 - Для розміщення структурних підрозділів апарату МВС, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС; 15.10 - Для розміщення та постійної діяльності Національної поліції України, її територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції.

В той же час, земельна ділянка площею 3,4238 га, і утворені в результаті її поділу земельні ділянки площами 1,3631 га та 2,0607 га по вул. Предславинській, 35, у Печерському районі м. Києва, згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель мають цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02).

Таким чином, застосування норм Закону України «Про використання земель оборони» не можливе до вказаної земельної ділянки без зміни її цільового призначення.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, службові особи Заводу 27.11.2015 уклали договір № 151127 про проведення не ринкової оцінки - вартості використання земельних ділянок Заводу, в тому числі і земельної ділянки площею 1,3631 га.

Нематеріальний актив у вигляді постійного користування земельними ділянками, що належать Заводу, в тому числі і земельною ділянкою, площею 1,3631 га, оцінено у 21,6 млн. грн., що нижче від 10 відсотків вартості активів за даними останньої річної звітності товариства (230 млн.грн.), тобто граничної межі, яка дозволяла Правлінню Заводу діяти та приймати управлінські рішення самостійно.

Також, 27.11.2015 з метою можливості прийняття рішення про погодження списання 9 корпусів Правлінням Заводу, службовими особи ПАТ «КЗ «Радар» укладено договір № 43 з ТОВ «Стоун Брідж» про оцінку ринкової вартості. При цьому, на думку органу досудового розслідування, між вищевказаними особами досягнуто домовленості про заниження оцінки вартості майна товариства, оскільки відповідно до звіту про оцінку ринкової вартості 9 (дев'яти) будівель загальною площею 21224,0 кв.м., вартість останніх становить лише 10 млн. 50 тис. грн., що, відповідно до Статуту Заводу, дозволяє Правлінню в межах своїх повноважень прийняти рішення про їх списання.

У подальшому, реалізовуючи спільний злочинний план, 08.09.2015 між ПАТ «КЗ «Радар» та Товарною біржою «Центральна універсальна біржа» укладено договір № У65.15з-142 щодо проведення відкритих торгів (аукціону) з визначенням найкращої цінової пропозиції у пайовій участі у капітальному будівництві житлового комплексу з торгово-офісними приміщеннями.

29.12.2015 проведено торги за участі двох пов'язаних між собою учасників, а саме ТОВ «Катерпіллер» і ТОВ «ІБК ГРУП 2014» (код ЄДРПОУ 39422013). Слід зазначити, що теперішнім директором ТОВ «ІБК ГРУП 2014» є колишній співзасновник ТОВ «Катерпіллер», а представники на торгах товариства ТОВ «ІБК ГРУП 2014» здійснювали також представництво інтересів власника ТОВ «Катерпіллер» під час оформлення корпоративних прав на це товариство.

За результатами відкритих торгів (аукціону) між Заводом і ТОВ «Катерпіллер» укладено договір від 15.01.2016 №Ух1.16 про пайову участь у капітальному будівництві житлового комплексу з торгово-офісними приміщеннями за адресою: м. Київ, Печерський район, вул. Предславинська 35 (далі - Договір). Відповідно до умов договору пайовим внеском АТ «КЗ «Радар» є вартість права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:79:045:0003 у сумі 21 651 718 млн. грн., а внеском ТОВ «Катерпілер» є всі необхідні витрати на будівництво.

Вказаний Договір службовими особами Заводу укладено в порушення вимог земельного законодавства України, статутних обмежень Заводу та норм у сфері містобудування.

Так, відповідно до п. 8.52.7 статуту АТ «КЗ «Радар» виконавчий орган - Правління Заводу приймає рішення про вчинення правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, становить від 5 до 10 відсотків вартості активів за даними останньої річної звітності товариства. Тобто, станом на 2016 рік Правління Заводу мало право приймати рішення про укладення договорів предмет (майно, роботи, послуги) яких складав не більше як 23 млн грн.

Однак, проведеним аналізом положень Договору встановлено, що його предметом є майно, роботи та послуги значно більшої вартості: земельна ділянка - вартість права користування якою становить понад 21 млн. грн.; виробничі корпуси - вартість яких складає 10 млн. грн. Крім того, договір та додатки до нього передбачали переміщення обладнання Заводу та концентрація виробництва, витрати на демонтаж корпусів, будівництво житлового комплексу.

Таким чином, зважаючи на викладене, Голова правління - генеральний директор Заводу, уклавши відповідний Договір з ТОВ «Катерпіллер», перевищив свої службові повноваження.

Крім того, відповідно до умов Договору, на вищевказаній земельній ділянці, поза її цільовим призначенням, під виглядом «Реконструкції майнового комплексу» проводиться фактично нове будівництво житлового комплексу з торгово-офісними приміщеннями, понад 90% площі яких має перейти у власність ТОВ «Катерпіллер».

Згідно вимог ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на споруду, яка розміщена на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, до набувача переходить право користування цією земельною ділянкою.

Крім того, Договором не враховано, що відповідно до ст.ст. 110, 112 та 114 Земельного кодексу України та додатку 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012, зазначені земельні ділянки повністю потрапляють в зону дії обмежень у використанні, а саме: в охоронну зону навколо промислового об'єкта - код 01.09. санітарно-захисну зону навколо об'єкта - код 03 та зону особливого режиму забудови - код обмеження 06.01.

Згідно витягу з містобудівного кадастру м. Києва від 19.11.2014, виданого Департаментом містобудування та архітектури КМДА, земельні ділянки потрапляють в межі санітарно-захисної зони, а також у межі історичного ареалу м. Києва і, відповідно, у зону регулювання забудови 3-ї категорії; відповідно до Генерального плану міста, затвердженого рішенням Київради № 370/1804 від 28.03.2002, територія за функціональним призначенням належить до промислової території.

Відповідно до п. 5.10. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України №173 від 19.06.1996 року, у санітарно-захисних зонах не можна допускати розміщення: житлових будників з придомовими територіями, гуртожитків, готелів, будинків для приїжджих, аварійних селиш; дитячих дошкільних закладів, загальноосвітніх шкіл, лікувально-профілактичних та оздоровчих установ загального та спеціального призначення зі стаціонарами, наркологічних диспансерів; спортивних споруд, садів, парків, садівницьких товариств; охоронних зон джерел водопостачання, водозабірних споруд га споруд водопровідної розподільної мережі.

У подальшому, службовими особами ПАТ «КЗ «Радар» і ТОВ «Печерськбудінвест», без зміни цільового призначення, розпочато будівництво житлового комплексу з торгово-офісними приміщеннями за адресою: вул. Предславинська, 35, м. Київ, на земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:79:045:0003.

З цією метою 28.02.2017 службовими особами Заводу затверджено акти списання основних засобів, розміщених на вищевказаній земельній ділянці, а представниками та іншими особами на замовлення ТОВ «Печерськбудінвест» на підставі актів приймання-передачі, починаючи з 01.03.2017, проведено знищення шляхом руйнування нерухомого майна Заводу, а саме 9 виробничих корпусів (№№ 1, 2, 2-А, 3, 3-А, 3-Б, 4, 5, 11).

Проведеною у кримінальному провадженні №22020000000000178 судовою експертизою встановлено фактичне використання вищевказаної земельної ділянки площею 1,36 га не за цільовим призначенням.

Відповідно до розрахунку ГУ Держгеокадастру в м. Києві від 07.06.2021, внаслідок використання земельної ділянки 8000000000:79:045:0003 не за цільовим призначенням, заподіяно шкоду у розмірі 731030,99 грн.

Згідно розрахунку ГУ Держгеокадастру в м. Києві від 08.06.2021, внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці 8000000000:79:045:0003 заподіяно шкоду у розмірі 161602 грн.

Таким чином, існують підстави вважати, що службовими особами Заводу, які діяли за попередньою змовою зі службовими особами ДК «Укроборонпром» і ТОВ «Печерськбудінвест», з метою особистого збагачення, в порушення вимог статутних обмежень Заводу, норм земельного та містобудівного законодавства, проведено низку організаційних та юридичних дій, які призвели до зруйнування виробничих корпусів Заводу, у яких виготовлялися деталі, які використовуються у товарах, які забезпечують обороноздатність держави, що може призвести до ослаблення її обороноздатності, а також продовжують вживатися заходи (сприяння здійсненню будівництва та поступового зайняття земельної ділянки), спрямовані на фактичне захоплення земельної ділянки та її нецільове використання, що у разі закінчення будівництва, фактично призведе до протиправного переходу права постійного користування земельної ділянки від ПАТ «КЗ «Радар» до комерційної структури, поза існуючих законних процедур та без дозволу власника - Київської міської ради.

Під час кримінального провадження проведені наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії: витребувано у Головному управлінні Держгеокадастру у м. Києві копії документів щодо відведення та використання АТ «Київський завод «Радар» (код ЄДРПОУ 14307274) земельних ділянок; проведено тимчасовий доступ в до документів в Державній архітектурно-будівельній інспекції України щодо оформлення дозвільних документів на об'єкт будівництва за адресою: вул. Предславинська, 35, м. Київ; витребувано у Департаменті містобудування та архітектури виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) копії документів щодо оформлення ПАТ «Київський завод «Радар» проектно-дозвільної документації на виконання будівельних робіт (нового будівництва, реконструкції, знесення і демонтажу будівель та споруд) за адресою: вул. Предславинська, 35, м. Київ; витребувано у Департаменті земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) копії документів щодо відведення та використання ПАТ «Київський завод «Радар» (код ЄДРПОУ 14307274) земельних ділянок; витребувано у Головному управлінні Держгеокадастру у Київській області копії документів щодо здійснення заходів державного контролю (перевірок) за використанням земельних ділянок за адресою м. Київ, вул. Предславинська, 35; витребувано у Державній фіскальній службі України відомості про перелік банківських рахунків причетних товариств; проведено тимчасовий доступ у ТОВ «КАТЕРПІЛЛЕР» до документів, які стосуються об'єкту будівництва за адресою м. Київ, вул. Предславинська, 35; проведено тимчасовий доступ у Господарському суді м. Києва до матеріалів господарської справи №910/995/18 за позовом ТОВ «Катерпіллер» до ПАТ «КЗ «Радар»; витребувано у Північному офісі Держаудитслужби завірену копію аудиторського звіту №07-32/356 від 17.05.2019, проведеного фахівцями служби стосовно діяльності ПАТ «КЗ «Радар»; витребувано інформацію з КМУ, ФДМУ, ДК «Укроборонпром», ПАТ «КЗ «Радар» щодо внесення нерухомого майна до статутного капіталу при приватизації; проведено тимчасові доступи до документів реєстраційних справ ПАТ «Київський завод «Радар», ТОВ «Катерпіллер», ТОВ «Спецмехбуд 21»; проведено огляд інтернет сторінок сайту ПАТ «КЗ «Радар»; отримано відомості про перетин державного кордону особами, причетними до вчинення злочину; отримано відомості від ПФУ про працівників юридичних осіб причетних до знищення корпусів Заводу; призначено екологічну експертизу до проведення якої залучено експертів Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса»; отримано висновок екологічної експертизи Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса» № 17900 від 14.09.2021, згідно якого на земельній ділянці за адресою: м. Київ вул. Предславинська, 35, є в наявності ознаки негативного антропогенного впливу господарської діяльності людини; призначено судову експертизу з питань землеустрою, до проведення якої залучено експертів ДНДЕКЦ МВС України; отримано висновок експертизи ДНДЕКЦ МВС України № СЕ-19-20/30947-ДЗ від 12.11.2020, відповідно до якого фактичне використання земельної ділянки не відповідає цільовому призначенню, правовстановлюючим документам та нормативно-правовим актам; призначено оціночно-земельну експертизу, до проведення якої залучено експертів ДНДЕКЦ МВС України; отримано висновок експертизи ДНДЕКЦ МВС України № СЕ-19-20/37633-ОЗ від 08.11.2021 за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи. Згідно вказаного висновку інвестиційна вартість земельної ділянки за адресою: м. Київ вул. Предславинська, 35, становила до 67700000 грн.; призначено комплексну експертизу щодо встановлення, в тому числі, негативних наслідків для обороноздатності держави та ЗСУ внаслідок знищення виробничих корпусів ПАТ «КЗ «Радар», яке виконує оборонні замовлення, до проведення якої залучено експертів Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса». Експертиза до цього часу триває; призначено інженерно-будівельну експертизу, до проведення якої залучено експертів ІСТЕ СБУ, з метою встановлення який вид будівництва (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт тощо) фактично виконується на земельній ділянці за адресою: м. Київ, вул. Предславинська 35. Експертиза до цього часу триває; на підставі ухвали слідчого судді проведено огляд земельної ділянки за участі експертів; на підставі ухвали слідчого судді проведено обшук в АТ «КЗ «Радар»; ухвалою Київського апеляційного суду від 05.07.2021 накладено арешт на земельну ділянку; ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва скасовано арешт, накладений ухвалою Київського апеляційного суду від 05.07.2021; витребувано дані супутникового моніторингу змін земельної ділянки упродовж 2018-2019 років; допитано як свідка ОСОБА_5 , який показав, що земельна ділянка відноситься до категорії земель: промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, що відповідно до п.4 Закону України «Про використання земельно оборони» землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення та житла без зміни їх цільового призначення». Слід зазначити, що згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю» статтю 20 ЗК України доповнено ч.5 такого змісту: «види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель «крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою». «Земельні ділянки, що належать до земель оборони використовуються виключно згідно із Закону України «Про використання земель оборони». Виходячи з викладеного земельна ділянка, яка зазначена у вищевказаних містобудівних умовах, згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету із земельних ресурсів України від 23.07.2010 №548 повинна мати один з кодів виду цільового використання земель з 15.01 до 15.10 (землі оборони). Однак, зазначена земельна ділянка відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку має код використання 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, для експлуатації та обслуговування адміністративних, виробничих та складських будівель та споруд, який відповідає землям промисловості. Таким чином, використання норм Закону України «Про використання земель оборони» не можливе до вказаної земельної ділянки без зміни її цільового призначення. Вище вказане свідчить про повну невідповідність «Містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки» нормам містобудівного та земельного законодавства. З приводу фотокопій документів, одержаних в Департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції України у м. Києві свідок показав наступне. 23.04.2019 Державною архітектурно-будівельною інспекцією України ТОВ «Катерпіллер» видано дозвіл № ІУ 113191130989 на «Реконструкція майнового комплексу» за адресою: м. Київ, вул. Предславинська, 35. Однак, відповідна проектна документація, розроблена ТОВ «Інтеліт Проект», щодо об'єкту «Реконструкція майнового комплексу на вул. Предславинська, 35 у Печерському районі м. Києва» не містить жодних відомостей безпосередньо про реконструкцію майнового комплексу, а містить виключно проект нового будівництва багатоквартирного житлового будинку підвищеної комфортності з підземним паркінгом; допитано колишнього Голову правління - генерального директора ПАТ «КЗ «Радар» ОСОБА_6 , який показав, що у ВАТ «Київський завод «Радар» працював з 1978 року. У 1993 році призначений заступником директора заводу з економічних питань, заступником голови правління - директором з питань економіки. У 2004 році він очолив Правління і став генеральним директором ВАТ «Київський завод «Радар», та продовжив подальші структурні перетворення підприємства. На посаді він вів виважену фінансово-господарську політику, що дозволило укласти низку вигідних для підприємства угод та успішно їх виконувати. Серед них контракти на поставку радіолокаційних станцій і комплексів «Буран» та «МНРЛС» для літаків АН-140, АН-148, АН-74-ТК-200, АН-74-ТК-300, прицільно-пошукових комплексів «Осьминіг» для вертольотів К-27, К-28, головок самонаведення на авіаційні ракети класу «повітря-повітря», бортових автоматизованих систем посадки літаків «Курс-93М». За його правління жодних пропозицій щодо відчуження земельних ділянок Заводу до мене не надходило. Земельна ділянка на які розташований завод відноситься до категорії земель промисловості. У 2018 році з інтернету свідку стало відомо, що почався процес знищення виробничих корпусів за для подальшого будівництва. Дізнавшись про це свідок зустрівся з ОСОБА_7 , який тоді очолював ДК «Укроборонпром», який повідомив, що цими питання займається НАБУ. Після звільнення ОСОБА_8 і призначення Вороніна на посаду Голови правління Заводу він намагався з ним домовитися про зустріч, але вона так і не відбулась. З Вороніним та ОСОБА_9 свідок не знайомий, про їх професіоналізм та компетенцію нічого показати не може. Ознайомившись з протоколом засідання правління від 25.12.2015 року зазначив, що всі учасники, окрім ОСОБА_10 , є особами, які тривалий час працювали на Заводі, які між ними відносини свідку не відомо, окрім зазначеного вище. Станом на час його звільнення з Заводу виробничі корпуси №1,2,2а,3,3а,3б,4,511 знаходились в робочому стані, ознак їх аварійності не було, як і підстав для списання через невикористання у виробничому процесу. На скільки він пам'ятає станом на серпень 2011 року у цих корпусах було розміщено: цех №22, який здійснював обробку металевих виробів, ремонтно-механічний цех №7, енергоцех №4 (ремонт та обслуговування електрообладнання заводу) відділ комплектації і кооперації, відділ матеріально-технічного забезпечення, відділ праці та заробітної плати, а також склади цих відділів. Завод виготовляв і безпосередньо реалізовував головки самонаведення для ракети Р27 на замовлення заводу « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який поставляв вже зібрані ракети, різних покупцям, у тому числі Міністерству оборони України. Безпосередньо у цеху №22 виготовлялись окремі деталі для цих головок самонаведення. Ремонтно-механічний цех №7 здійснював ремонт та обслуговування верстатів, що задіяні у виробничому процесі Заводу. На скільки свідку відомо, за відсутності виробництва на Заводі «Артем» головок самонаведення для ракет Р27 та припинення їх виробництва на Заводі Радар, неможливе буде постачання заводом «Артем» цих ракет на замовлення покупців, у т.ч. Міністерства оборони України, що призведе до неможливості оснащення літаків наших повітряних сил цими ракетами, оскільки в Україні інші підприємства ці ракети не випускають. В Російській Федерації виготовляється ракета, яка фактично є конкурентним товаром відносно ракети Р27. Тобто гіпотетично РФ вигідна ліквідація виробництва Україною власних ракет, оскільки це призведе до набуття ними монопольного становища на цьому сегменті ринку; допитано в якості свідків працівників АТ «КЗ «Радар» ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 про обставини знищення корпусів Заводу; допитано в якості свідків колишніх працівників ДК «Укроборонпром» ОСОБА_21 ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 про обставини знищення корпусів Заводу; допитано в якості свідка директор оцінювача ТОВ «Стоун Брідж» ОСОБА_27 про обставини оцінки земельної ділянки АТ «КЗ «Радар»; допитано в якості свідка директора ТОВ «Спецбудінвест 17» ОСОБА_28 ; допитано в якості свідка представника ТОВ «Катерпіллер» ОСОБА_29 при проведенні торгів щодо пайової участі в будівництві з АТ «КЗ «Радар»; допитано в якості свідка директора ТОВ «Константа бізнес центр» ОСОБА_30 ; допитано в якості свідка головного інспектора будівельного нагляду ДАБІ України ОСОБА_31 ; допитано в якості свідка засновника ТОВ «ІБК Груп 2014» ОСОБА_32 ; проведено інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії.

Строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні завершується 29.01.2022, однак завершити досудове слідство до вказаного строку не представляється можливим, у зв'язку з тим, що до цього часу тривають завчасно призначені комісійна та інженерно-будівельна експертизи, при цьому строки завершення цих експертиз не залежить від органу досудового розслідування та регламентуються діючим законодавством у відповідній сфері.

У клопотанні слідчий зазначає, що висновки вказаних експертиз мають важливе доказове значення у кримінальному провадженні, для їх проведення у межах цього досудового розслідування необхідний додатковий час. Разом з тим, приймаючи до уваги суттєву завантаженість експертних установ та тривалість проведення експертиз, необхідність достатнього часу для аналізу висновків експертів після їх отримання органом досудового розслідування, можливість виникнення після аналізу висновків експертів підстав для проведення додаткових слідчих (розшукових) дій, направлених на повне та всебічне досудове розслідування, строк досудового розслідування має бути продовжений на строк, що забезпечить виконання завдань кримінального провадження, у зв'язку з чим слідчийпросить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000178 від 29.07.2020 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 113, ч.1 ст.357, ч.1 ст.366, ч. 2 ст. 367 КК України до дванадцяти місяців.

В судове засідання старший слідчий будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не з'явився, однак від слідчого ОСОБА_33 надійшла до суду заява про розгляд клопотання у його відсутність. При цьому повідомив, що клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Дослідивши клопотання слідчого та дослідивши долучені до клопотання матеріали, слідчий суддя дійшла наступного висновку.

Як встановлено в судовому засіданні, у ГСУ СБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000178 від 29.07.2020 за ознаками злочинів, передбачених ст. 113, ч. 1 ст. 357, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України

Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22020000000000178 від 29.07.2020 закінчується 29.01.2022 року, при цьому в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу.

Відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.

Згідно з положеннями ч.2 ст.219 КПК України - строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч.1 ст.294 КПК України - якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу. Відповідно до ч.4 ст.219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

1) одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку у випадках, передбачених пунктами 1 і 2 частини третьої цієї статті;

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Як вбачається з матеріалів клопотання, в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження необхідно провести ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема: до цього часу тривають завчасно призначені комісійна та інженерно-будівельна експертизи, при цьому строки завершення цих експертиз не залежить від органу досудового розслідування та регламентуються діючим законодавством у відповідній сфері.

Враховуючи конкретні обставини кримінального провадження, необхідність проведення та завершення процесуальних дій, наведених у клопотанні, а також те, що строк досудового розслідування кримінального провадження №22020000000000178 спливає 29.01.2022, а провести вищевказані процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об'єктивних причин, слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для продовження строку досудового розслідування.

Разом з тим, виходячи зі змісту клопотання, слідчий суддя вважає доцільним клопотання задовольнити частково та продовжити строк досудового розслідування на шість місяців, оскільки такий строк є найкоротшим для здійснення та завершення вказаних у клопотанні процесуальних дій і сприятиме проведенню досудового розслідування у розумні строки.

Керуючись ст.ст.26, 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України підполковник юстиції ОСОБА_3 , погоджене прокурором першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22020000000000178 від 29.07.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.113, ч.1 ст.357, ч.1 ст.366, ч.2 ст.367 КК України - задовольнити частково.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22020000000000178 від 29.07.2020 на шість місяців.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_34