Рішення від 21.02.2022 по справі 909/1282/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.2022 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1282/21

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Шкіндер П.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу

за позовом: Івано-Франківської окружної прокуратури, вул. Василіянок, буд. 48,м. Івано-Франківськ,76018 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті пр.Перемоги, 14 м.Київ, 03135

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехкомплект-Захід" вул. Фермерська, буд.21, с.Підгір'я, Богородчанський район, Івано-Франківська область,77706

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в сумі 10 654 грн 11 коп.

без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ

Керівник Івано-Франківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехкомплект-Захід"" і просить суд стягнути 10654,11грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету. Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує на ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 04.01.2022 року прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження та ухвалив здійснювати розгляд справи відповідно до приписів ст.252 ГПК України за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами та встановив сторонам строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням. Вказаною ухвалою надано відповідачу строк подачі суду (протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів з дня вручення цієї ухвали) відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду).

Ухвалою суду від 04.01.2022 позивач повідомлений про відкриття провадження у справі, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відповідач про відкриття провадження у справі теж повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Відзив на позов не надав.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Як вбачається із ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.

Частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України визнано , що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Крім того, судом взято до уваги, що обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

До Івано-Франківської обласної прокуратури надійшли матеріали перевірки Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки № 49518/25/24-21 від 25.06.2021 з приводу допущеної заборгованості ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» на суму 318,50 євро по акту № 0011385 від 05.02.2021 за перевищення вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без відповідного дозволу або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.

Інспекторами Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 05.02.2021 при проведенні рейдової перевірки на автомобільній дорозі Івано-Франківськ - Надвірна Т 09-06 у с.Пнів здійснено заходи державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

За наслідками габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки Volvo Fm84R, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» складено акт №0011385 від 05.02.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

У акті зафіксовано, що на автодорозі Т 09-06 Івано-Франківськ - Надвірна с. Пнів, вказаний автомобіль перевищив вагові параметри, а саме: повна маса фактично складала - 44,300 т при нормативно допустимій повній масі 40 т, що відповідно на 4,3 т перевищує нормативні. Вказане підтверджується чеком про зважування транспортного засобу № 02580 від 05.02.2021.

За результатами проведеної перевірки посадовими особами Управління складено довідку № 0009281 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 05.02.2021, у якій зафіксовано результати перевищення нормативних вагових параметрів на 4,30 т, а саме: допустима повна маса становить 40 т, тоді як фактична - 44,300 т.

Згідно акту № 0011385 відстань між першою та другою віссю - 2 м, а між третьою та четвертою віссю - 1,5 м,. Керуючись вимогами пункту 22.5 Правил дорожнього руху України ці осі є строєними, оскільки відстань між ними не перевищує 2,5 м.

Осьове, нормативно допустиме, навантаження на строєні осі становить 16т., а відповідно до вказаного вище акту навантаження на першу вісь становить 8,3 т, на другу 9,6 т, в сукупності маса 1 -2 строєних осей становить 17,9т, та перевищує нормативно допустиме навантаження на 1,9 т. Фактичне навантаження на третю вісь -13,75 т, на четверту 12,65 т, в сукупності маса 3-4 строєних осей становить - 26,4 т, що на 10,4 т перевищує допустиме навантаження.

відповідно до товарно-транспортної накладної № 0000225 від 05.02.2021 вага щебня, що відпущено ОСОБА_1 становить 40.100 тон.

Інспекторами Управління складено розрахунок № 03 від 05.02.2021 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Згідно розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 03 від 05.02.2021 нараховано плату за проїзд в розмірі 318,50 Євро, що станом на день проведення розрахунку відповідно до курсу НБУ євро/гривня на 05.02.2021 становить 1 євро/33,4509 грн, що складає 10 654,11 грн.

У зв'язку з вищенаведеним, нарахована плата в розмірі 10 654,11 грн за проїзд автомобіля марки Volvo Fm84R, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Спецтехкомплект-Захід», що 05.02.2021 здійснював перевезення вантажу - щебінь із м. Надвірна Івано-Франківської області до місця знаходження замовника ТОВ «Перетин Смаків» з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Листом Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 15.02.2021 за № 12015/25/24-21 на адресу ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» направлено копії акту № 0011385 від 05.02.2021, розрахунку № 03 від 05.02.2021, довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0009281 від 05.02.2021, чек зважування № 02580 від 05.03.2021. Вказаним листом ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» повідомлено про необхідність сплатити протягом 30 календарних днів коштів за проїзд великоваговим транспортним засобом з перевищенням нормативних параметрів без відповідного дозволу, про що слід було повідомити Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.

ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» не здійснено оплату за проїзд великовагових та/або великогабаритних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 318,5 Євро, що еквівалентно 10654,11грн та не проінформовано Західне міжрегіональне управління "Укртрансбезпеки" у передбачений законодавством термін.

Отже, предметом даного спору є вимога прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.

Як визначено ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

За змістом ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою КМУ № 198 від 30 березня 1994 р., перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Відповідно до п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою КМУ № 30 від 18 січня 2001 р., рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою КМУ № 879 від 27 червня 2007 р. (далі - Порядок).

В підпункті 3 п. 2 Порядку визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4 п. 2 Порядку).

Згідно з п. 28 Порядку, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10 жовтня 2001 р. № 1306, за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

За змістом п. 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Згідно з пунктом 3 Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

З наявних в матеріалах справи документів вбачається, що інспекторами Західного міжрегіонального управління "Укртрансбезпеки проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу Volvo Fm84R, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» .

За результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 318,50 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня становить 10654,11грн.

Відповідно до п. 26 Порядку, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

В п. 31-1 Порядку визначено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Однак, незважаючи на повідомлення відповідача про заборгованість та необхідність здійснення оплати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу дорогами загального користування в розмірі 10654,11грн., ТОВ «Спецтехкомплект-Захід» у визначений п. 31-1 Порядку строк, зазначеної оплати не здійснило. Відтак, вимога прокурора про стягнення з відповідача плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу підлягає задоволенню.

Згідно з ст. 129 ГПК України, судовий збір суд покладає на відповідача.

Керуючись статтями 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити;

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехкомплект-Захід" вул. Фермерська, буд.21, с.Підгір'я, Богородчанський район, Івано-Франківська область,77706

(ЄРДПОУ 421776834) на користь Державного бюджету України (отримувач ГУК у Івано-Франківській області/ТГ Ів.-Фр./22160100, код отримувача СДРПОУ 37951998, номер рахунку (IBAN) UA538999980313101216000009612, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22160100) - плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 10654,11грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецтехкомплект-Захід" вул. Фермерська, буд.21, с.Підгір'я, Богородчанський район, Івано-Франківська область,77706

(ЄРДПОУ 421776834) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11 м. Івано-Франківськ 7601, ідентифікаційний код 03530483) - 2 270грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 21.02.2022

Суддя Шкіндер П.А.