Справа № 758/11951/21
19 січня 2022 року суддя Подільського районного суду м. Києва Лещенко О.В., при секретарі Конончуку Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції у м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Згідно протоколу серії ААБ №214167 від 05 липня 2021 року ОСОБА_1 05 липня 2021 року близько о 23 год. 45 хв. в м. Києві по проспекту Правди, 58 А, керуючи транспортним засобом «Volkswagen Transporter» державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Драгер «ARHK-0527» на відеофіксацію бодікамери АА00701, що підтверджує це.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення протоколу серії ААБ №214167 від 05 липня 2021 року в графі «До протоколу додаються» зазначено «відео з бодікамери АА00701», проте, як вбачається з матеріалів справи, зазначені додатки відсутні.
29.10.2021 року постановою судді Подільського районного суду м. Києва протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №214167 від 05 липня 2021 року відносно ОСОБА_1 було повернуто до Управління патрульної поліції в місті Києві для належного дооформлення.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше (ст. 251 КУпАП).
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
В той же час, ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Після дооформлення вказані недоліки не були усунені. В матеріалах справи додається довідка, в якій зазначено, що під час складання адміністративного матеріалу, працівниками патрульної поліції відеозйомка на нагрудні відеокамери не проводилася, відеозапис зазначеної події відсутній.
Таким чином, до матеріалів справи не додано доказів для доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відео з бодікамери АА00701.
Суд вважає, що вину ОСОБА_1 не доведено належним чином.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247 КУпАП,
Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Суддя О.В. Лещенко