Дата документу 16.02.2022
Справа № 937/1320/22
Провадження № 2-о/937/156/22
2022 рік
16 лютого 2022 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючої: судді Дараган Л.В.
за участю секретаря судового засідання: Францевої Н.О.
учасники справи:
заявники - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
представник заявників - адвокат Ігнатов Євген Євгенович,
заінтересована особа - Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту народження, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
В заяві зазначено, що заявники перебувають у фактичних шлюбних відносинах, від яких у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась дитина жіночої статі - донька ОСОБА_3 . Однак, пологи відбулися на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим в м. Сімферополь, де заявникам було видане свідоцтво про народження дитини, але зразка Російської Федерації. В теперішній час заявники звернулися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою реєстрації на території України народження своєї дитини. Однак, отримати свідоцтво про народження дитини заявники не можуть, оскільки у них відсутні визначені українським законодавством документи, що підтверджують факт народження дитини, а наявне свідоцтво про народження дитини, яке було видано заявникам на тимчасово окупованій території, є незаконним та не створює правових наслідків на території України. Заявники просять суд встановити факт народження у батьків - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
В судове засідання заявники та їх представник не з'явилися, в заяві зазначено про розгляд справи за їх відсутності, заяву підтримують в повному обсязі.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, однак надав письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, заперечень по справі не мають.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи та здійснення судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, виданого 09 жовтня 2015 року відділом реєстрації шлюбів м. Сімферополя Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, 09 жовтня 2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, прізвища чоловіка - ОСОБА_4 та дружини - ОСОБА_4 , про що 09 жовтня 2015 року складено запис акту про укладення шлюбу № 2013. Зазначене свідоцтво про укладення шлюбу видане зразка Російської Федерації та завірене відбитком печатки Російської Федерації.
Згідно свідоцтва про народження, виданого 24 червня 2021 року відділом реєстрацій народжень м. Сімферополя Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , є донькою ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .. Зазначене свідоцтво про народження видане зразка Російської Федерації та завірене відбитком печатки Російської Федерації.
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Відповідно до ст. 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка підписана Україною 21 лютого 1990 року, ратифікована 27 лютого 1991 року, набрала чинності для України 27 вересня 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Так, в березні 2014 року територія АР Крим була анексована Російською Федерацією та на території АР Крим було запроваджене законодавство Російської Федерації.
Тому зазначені вище свідоцтво про укладення шлюбу та свідоцтво про народження відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків. В зв'язку з чим заявники не можуть зареєструвати народження своєї дитини.
Судом було встановлено, що реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану держави Україна не проводилась.
Оцінюючи подані заявниками документи, які були видані на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, суд враховує, що народження дитини у громадян України на окупованій території є юридичним фактом, що є наслідком виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав новонародженої людини.
Таким чином, суд вважає доведеним факт, що має юридичне значення, - народження у батьків - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надасть заявникам можливість отримати у державних органах України свідоцтво про народження їх дитини, батьки якої є громадянами України.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи забрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи, що встановлення даного факту, що має юридичне значення, заявникам необхідно для державної реєстрації народження їх дитини, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви та встановлення факту народження дитини.
Керуючись ст.ст. 19, 263 - 265, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту народження, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, Україна, у батьків ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження дитини.
Суддя: