Справа № 489/216/22
Провадження № 3/489/563/22
Ленінський районний суд міста Миколаєва
Постанова
іменем України
21 лютого 2022 року місто Миколаїв
Суддя Ленінського районного суду міста Миколаєва Гриненко М.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , відповідно до протоколу фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП,
встановив:
Протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАБ №752193 від 04.12.2021 року ОСОБА_1 інкримінується, що 03.12.2021 о 11.00 годині вона за місцем мешкання: АДРЕСА_1 , ухилялась від виконання батьківських обов'язків, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України, щодо виховання свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який покинув біологічну сім'ю, займався бродяжництвом, вулицями м. Миколаєва у нічний час доби, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
ОСОБА_1 при розгляді справи в суді свою вину в інкримінованому порушенні не визнала та зазначила, що належним чином виконує свої батьківські обов'язки відносно сина ОСОБА_2 , займається його вихованням, проводить роз'яснювальну роботу з приводу необхідності ведення законослухняного способу життя та навчання.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали, що знаходяться у справі (рапорт інспектора СЮП ВП МРУП ГУНП в Миколаївській області, протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення ОСОБА_3 від 03.12.2021 року, протокол допиту свідка ОСОБА_3 , протокол допиту свідка ОСОБА_1 , заяву ОСОБА_3 від 04.12.2021, пояснення ОСОБА_2 ), суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів неповнолітніх, які зокрема регламентуються законодавством, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності. При цьому ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Таким чином, вказана норма є бланкетною адміністративно-правовою нормою, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, що наповнює норму ст.184 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення тих ознак, які мають значення для правильної правової кваліфікації зазначеного діяння.
Ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.1998 р. у справі про тлумачення терміну «законодавство» визначено, що під законодавством слід розуміти (охоплюється) закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
Вказані акти передбачають обов'язки батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, то за порушення таких батьків мають притягувати до відповідальності згідно диспозицій норм ст.184 КУпАП.
Згідно ст.12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення, окрім іншого зазначається: місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Протокол серії ВАБ №752193 від 04.12.2021 року складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП, а саме: не викладено суть адміністративного правопорушення - не зазначено в чому конкретно полягали дії ОСОБА_1 , що їх було кваліфіковано, як невиконання батьківських обов'язків відносно сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вказані обставини свідчать про відсутність в діях ОСОБА_1 будь-яких фактичних ознак правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.184 КУпАП, що є підставою для закриття провадження відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу правопорушення через недоведеність належними доказами факту невиконання нею своїх батьківських обов'язків щодо неповнолітнього сина.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, складений щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, не може бути єдиною підставою для притягнення її до адміністративної відповідальності у зв'язку з недоведеністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення, оскільки висновок особи, яка склала протокол, не підтверджується сукупністю доказів, ґрунтується на припущеннях та суб'єктивній думці і не має об'єктивного підтвердження, оскільки не підтверджений жодними доказами та спростовується комплексом встановлених обставин справи, а, отже, не відповідає вимозі його достатності, що є підставою для закриття провадження в справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 247, 252, 280, 283, 291, 294 КУпАП, суддя,
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.В. Гриненко