Ухвала від 27.01.2022 по справі 908/955/15-г

номер провадження справи 24/35/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

27.01.2022 Справа № 908/955/15-г

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Тетяни Анатоліївни при секретареві судового засідання Вака В.С., розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” про заміну сторони виконавчого провадження в справі № 908/955/15-г

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” (вул. Антоновича, буд. 46-46А, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 30600592)

до відповідача: Державного підприємства “Донецька залізниця” (вул. Артема, буд. 68, м. Київ, 83000, ідентифікаційний код 01074957),

про стягнення суми

зацікавлена особа: Акціонерне товариство “Українська залізниця” (вул. Єжи Гедройця, буд. 5, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код 40075815)

орган виконання: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (бул. Машинобудівників, буд. 32, м. Краматорськ, Донецька область, 84313)

учасники справи:

від заявника (стягувача): не з'явився;

від боржника: не з'явився;

від боржника (правонаступника): не з'явився;

орган виконання: не з'явився

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Запорізької області звернулось Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” із заявою № 13 від 10.01.2022 про заміну боржника у виконавчому провадженні з виконання наказу про примусове стягнення Господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 у справі № 908/955/15-г - Державного підприємства “Донецька залізниця” (ідентифікаційний код 01074957) на правонаступника - Акціонерне товариство “Українська залізниця” (ідентифікаційний код 40075815).

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.01.2022, заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 908/955/15-г передано на розгляд судді Азізбекян Т. А.

Ухвалою суду від 17.01.2022 прийнята заява до розгляду та призначено судове засідання на 27.01.2022.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи неявку представників сторін, судовий процес 27.01.2022 ведеться без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Представники сторін в судове засідання не прибули. Про час та місце судового засідання з розгляду заяви повідомлені відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України.

Неявка учасників справи не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження згідно з ч. 3 ст. 334 ГПК України.

З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути заяву по суті за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали заяви, суд встановив таке.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 23.04.2015 по справі № 908/955/15-г позовні вимоги задоволено частково. Вирішено стягнути з Державного підприємства “Донецька залізниця” (83000 , м. Донецьк , вулиця Артема , 68 ; код ЄДРПОУ 01074957) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” (83086, м. Донецьк, вулиця Артема, 7; кореспонденцію направляти за адресою: 49000, м. Дніпропетровськ, проспект Карла Маркса, б. 77; код ЄДРПОУ 30600592) суму 32 648 грн. 55 коп. вартості недостачі (втраченого) вантажу, суму судового збору у розмірі 1772 грн. 80 коп.

На виконання вказаного рішення, яке набрало законної сили 18.05.2015, Господарським судом Запорізької області видано відповідний наказ.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 20.12.2018 задоволено заяву ТОВ “Лемтранс” від 06.12.2018 № 1656 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення до виконання наказу та видачу дублікату наказу від 18.05.2015 у справі № 908/955/15-г. Поновлено пропущений строк для пред'явлення наказу Господарського суду Запорізької області про примусове стягнення від 18.05.2015, виданого на виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 23.04.2015 у справі № 908/955/15-г, про стягнення з Державного підприємства “Донецька залізниця” на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” 32 648 грн. 55 коп. вартості недостачі (втраченого) вантажу, суму судового збору у розмірі 1 772 грн. 80 коп. Видано дублікат наказу Господарського суду Запорізької області про примусове стягнення від 18.05.2015 та встановлено строк для пред'явлення наказу Господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 по справі № 908/955/15-г до виконання - з 20.12.2018 по 20.12.2021.

Дослідивши матеріали справи, подану заявником заяву про заміну сторони виконавчого провадження та докази, надані на її обґрунтування, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч., ч. 1, 5 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилась, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно із ч. 3 ст. 3 Закону України “Про акціонерні товариства” акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.

У відповідності до ч. 15 ст. 37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ “Укрзалізниця”) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Відповідно до ч., ч. 3, 6, 7, 9 ст. 2 Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” товариство утворюється як акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту) (ч. 3). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту (ч. 6). Оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється Товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання (ч. 7). Під час утворення Товариства, формування його статутного капіталу та припинення Державної адміністрації залізничного транспорту України і підприємств залізничного транспорту, у тому числі під час відступлення права вимоги, переведення боргу, проведення реорганізації, не застосовуються положення законодавства щодо: необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов'язанні (переведення боргу), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; права кредиторів вимагати у зв'язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов'язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків; неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами; проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємств залізничного транспорту; проведення екологічного аудиту підприємств залізничного транспорту (ч. 8). Одночасно з прийняттям рішення про утворення Товариства Кабінет Міністрів України формує комісію з утворення Товариства, до складу якої входять представники Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі. Комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту Товариства для подання Кабінетові Міністрів України. Зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту. Розмір статутного капіталу Товариства визначається під час його утворення згідно із зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування (ч. 9).

Пунктом 2 розділу III “Перехідні та прикінцеві положення” цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Державну реєстрацію Акціонерного товариства “Укрзалізниця” здійснено 21.10.2015.

Згідно зі Статутом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України “Питання публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” від 02.09.2015 № 735, Акціонерне товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких Державне підприємство “Донецька залізниця”. Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.

При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників. При цьому, в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.

Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності.

У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника - Акціонерного товариства “Укрзалізниця”. Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.

При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов'язків.

Таким чином, законодавець встановив для кредиторів юридичних осіб, які припиняються шляхом злиття, інші гарантії захисту законних інтересів їх прав, аніж встановлені ст. ст. 105 та 107 ЦК України. Такий підхід зумовлений унікальним статусом АТ “Укрзалізниця” для економіки України як монополіста на ринку перевезень залізничним транспортом, будь-які процеси реорганізації якого не повинні перешкоджати роботі такого підприємства, зокрема перевезенням вантажів та пасажирів. Права кредиторів можуть вважатись належним чином захищеними закріпленням в ч. 6 статті 2 Закону України “Про особливості утворення АТ “Укрзалізниця” положень про правонаступництво АТ “Укрзалізниця” щодо усіх прав та обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.

Відповідно до ч. 15 ст. 37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” (в редакції, що діяла станом на 21.10.15 (дата проведення державної реєстрації АТ “Укрзалізниця”), злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті злиття.

Законом про особливості утворення Укрзалізниці, постановою КМУ № 200 передбачено наступні передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складання передавального акту; 2) затвердження статуту юридичної особи (АТ “Укрзалізниця”), 3) державна реєстрація АТ “Укрзалізниця”; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.

Враховуючи, що відповідно до ч. 6. ст. 2 Закону про особливості утворення Укрзалізниці товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов'язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, а кредиторам не надавалось право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому ст. 107 ЦК України, тобто всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до АТ “Укрзалізниця”, датою виникнення універсального правонаступництва АТ “Укрзалізниця” щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21.10.2015, з якої воно фактично є правонаступником ДП “Донецька залізниця”.

Такий висновок підтверджується і змістом ст. 3 Закону про особливості утворення Укрзалізниці, яким встановлено обмеження в діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту, що реорганізовуються. Закон передбачає, що з дня прийняття рішення КМУ про утворення АТ “Укрзалізниця” і до його державної реєстрації Державна реєстрація залізничного транспорту України, підприємства залізничного транспорту, господарські товариства, 100 % акцій (часток, паїв) яких належать державі та вносяться до статутного капіталу Товариства, не мають права без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту вчиняти правочини, які можуть призвести до відчуження майна, вартість якого становить більше 5 % балансової вартості активів державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту на день затвердження останнього балансового звіту; скорочувати чисельність працівників; здійснювати випуск цінних паперів, надавати позики; передавати нерухоме майно в оренду; передавати майно в заставу або безоплатне користування; придбавати акції (частки, паї) у статутному (складеному) капіталі господарських товариств.

Враховуючи, що такі обмеження встановлені саме до дати державної реєстрації АТ “Укрзалізниця”, слід дійти висновку, що з дати державної реєстрації саме АТ “Укрзалізниця” має право на здійснення господарської діяльності та укладення відповідних правочинів, а не державні підприємства, які припиняються.

Стаття 5 Закону про особливості утворення Укрзалізниці передбачає, що АТ “Укрзалізниця” провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії. Отже, уже з дня державної реєстрації АТ “Укрзалізниця” мало право здійснювати будь-які види господарської діяльності, які потребували ліцензій чи дозволів, на підставі ліцензій та інших дозвільних документів, отриманих підприємствами залізничної галузі, які знаходилися в процедурі припинення, включаючи ДП “Донецька залізниця”.

З огляду на викладене вище Акціонерне товариство “Українська залізниця” є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”.

Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 по справі № 910/5953/17, в п. 64 якої зазначено, що АТ “Укрзалізниця” є правонаступником ДП “Донецька залізниця” з дати державної реєстрації АТ “Укрзалізниця” - 21.10.2015.

Відповідно до ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Частиною 5 статті 16 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв'язок матеріального і процесуального права. При цьому положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступництва, а також стадію судового процесу, на якій може бути здійснено таке правонаступництво.

Серед підстав заміни кредитора у зобов'язанні стаття 512 ЦК України визначає правонаступництво. Таке універсальне правонаступництво передбачено, зокрема, статтею 104 ЦК України, згідно з положеннями якої юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Водночас чинне законодавство не містить загальної норми щодо моменту виникнення універсального правонаступництва юридичної особи.

Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований статтею 107 ЦК України, відповідно до положень якої після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

Разом із тим, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов'язаннями.

Зважаючи на викладене та те, що положеннями статей 104, 107 ЦК України не визначений момент переходу прав та обов'язків від юридичної особи, яка припиняється у зв'язку з реорганізацією, такий момент не може пов'язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи.

Подібний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 04.11.2020 у справі № 922/817/18.

Частинами 1 і 2 ст. 334 ГПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

Враховуючи встановлені вище обставини, наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви ТОВ “Лемтранс ” про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 № 908/955/15-г та наявність підстав для заміни боржника у виконавчому провадженні № 67426302 (приєднаного до зведеного виконавчого провадження) з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 № 908/955/15-г, а саме Державне підприємство “Донецька залізниця” його правонаступником - Акціонерним товариством “Українська залізниця”.

Керуючись ст., ст. 52, 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Лемтранс” про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 № 908/955/15-г задовольнити.

2. Замінити сторону виконавчого провадження № № 67426302 (приєднаного до зведеного виконавчого провадження) з примусового виконання наказу господарського суду Запорізької області від 18.05.2015 № 908/955/15-г, а саме: боржника - Державне підприємство “Донецька залізниця”, (83000, м. Донецьк, вул. Артема, 68, код ЄДРПОУ 01074957) його правонаступником - Акціонерним товариством “Українська залізниця”, (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815).

3. Копію даної ухвали направити всім учасникам справи.

Повний текст ухвали складено та підписано 21.02.2022.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Т.А. Азізбекян