10 лютого 2022 року м. Харків Справа № 917/2085/19
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Медуниця О.Є., суддя Барбашова С.В. , суддя Попков Д.О.
за участю секретаря судового засідання Казакової О.В.
та представників сторін:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх.3283) на рішення Господарського суду Полтавської області від 14.09.2021 (суддя Мацко О.С., повний текст складено 23.09.2019) у справі №917/2085/19
за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради “Полтававодоканал”, 36020, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-А
до Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під'їзд, 1 поверх, кім. 35, код ЄДРПУО 22630473)
про визнання недійсним рішення,
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовом до Східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к від 31.10.2019 у справі № 66-2-50/4-19 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу”.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при встановленні ним тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення (відповідно до постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.11.2017 №1344, від 28.12.2017 №1576) витрати на оплату праці працівників підприємства, пов'язані з обслуговуванням вузлів обліку холодної води, які є власністю споживачів, не враховувались. Ці послуги, як вказує позивач, пов'язані з виконанням комплексу робіт, які не передбачені в складовій тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Чинним законодавством передбачено відшкодування споживачами Комунальному підприємству Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» витрат, пов'язаних з виконанням комплексу робіт, що супроводжують прийняття на абонентський облік вузлів обліку, які є власністю споживачів.
Рішенням Господарського суду Полтавської області від 07.05.2020 у справі №917/2085/19 (а.с.139 т.2), залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 15.10.2020 (а.с.58 т.3), позовні вимоги задоволено частково. Визнано недійсним та скасовано рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к по справі №66-2-50/4-19 від 31.10.2019 року про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу в частині, де:
- визнано дії комунального підприємства Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2).
- відповідно до частини другої статті 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення накладено на комунальне підприємство Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” штраф у розмірі 50 000 гривень (п.3);
- комунальне підприємство Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 р. (п.4).
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 28.01.2021 у справі №917/2085/19 (а.с.178 т.3) рішення Господарського суду Полтавської області від 07.05.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 15.10.2020 скасовано. Справу передано на новий розгляд до Господарського суду Полтавської області.
Направляючи цю справу на новий розгляд, Верховний Суд, зокрема, зазначив про те, що спір у цій справі стосується не питань включення таких витрат до складу тарифів, а обставин, пов'язаних з установленням КП “Полтававодаканал” інших умов придбання товару, які неможливо було б встановити за існування значної конкуренції на ринку, тобто стягнення зі споживачів плати за взяття на абонентський облік лічильника, яка чинним законодавством не передбачена.
За результатами нового розгляду справи, рішенням Господарського суду Полтавської області від 14.09.2021 у справі №917/2085/19 в позові відмовлено.
Вказане рішення суду мотивовано тим, що прийняття на абонентський облік засобів обліку води споживачів є функціональним обов'язком виконавця послуги в процесі надання послуг з централізованого постачання холодної води; водночас, як в період 2016-2018 років та січня-жовтня 2019 року, так і на теперішній час оплата цих послуг чинним законодавством не передбачена. Крім того, місцевий господарський суд зазначив, що за наявності у штаті позивача працівників, які здійснюють функцію контролю за процедурою реєстрації та періодичного огляду вузлів обліку, КП “Полтававодоканал” штучно створило платну послугу, пов'язану із взяттям на облік абонентів водопостачання під час прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку води населення.
Позивач із вказаним рішенням не погодився, звернувся до Східного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, в якій просить це рішення скасувати та прийняти нове, яким визнати недійсним та скасувати рішення адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 31.10.2019 №66/39-р/к у справі № 66-2-50/4-19 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” в частині визнання порушення Комунальним підприємством Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” законодавства про захист економічної конкуренції та в частині накладення штрафу в розмірі 50000 грн.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що протягом 2016-2017 років до складової тарифу на послуги КП ПОР «Полтававодоканал» з централізованого постачання холодної води та водовідведення (встановлених постановою НКРЕКП від 11.08.2016 №1414) не закладено витрати, пов'язані з обслуговуванням засобів обліку води, що прогнозовано можуть з'явитися у споживачів.
Як зазначає позивач в апеляційній скарзі, частина 2 статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачає, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, на думку позивача, законодавством передбачено надання на платній основі послуг, пов'язаних з обслуговуванням вузлів обліку, що є власністю споживачів.
Відповідач надав суду відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів позивача заперечує, зазначає, зокрема про те, що територіальним відділенням було притягнуто позивача до відповідальності за порушення законодавства при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води, а не при обслуговуванні внутрішньобудинкових мереж. Відповідач вказує на те, що нормативно-правовими актами не передбачено стягнення із споживачів окремої плати як за прийняття на абонентський облік засобів обліку холодної води, так і за їх опломбування. Відповідач вважає, що позивачем не спростовано висновків територіального відділення, зроблених під час прийняття рішення від 31.10.2019 №66/39-р/к про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Просить апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, оскаржуване рішення суду - залишити без змін.
В судове засідання 10.02.2022 позивач та відповідач не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Позивач надав суду клопотання №юр/256 від 24.01.2022 про розгляд справи без участі його представника.
Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки судом апеляційної інстанції належним чином повідомлено позивача та відповідача про дату, час та місце розгляду справи, позивач просив розглядати справу без участі його представника, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила наступне.
Листом №66/3-рк/к від 07.06.2018 Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надало Комунальному підприємству Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” рекомендації щодо припинення стягнення коштів за прийняття на абонентський облік засобів обліку холодної води із споживачів (населення) послуги з централізованого постачання холодної води, та щодо здійснення перерахунків споживачам послуги з централізованого постачання холодної води (населення), з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води, що не передбачена чинним законодавством, за період з 01.01.2016 по поточний період 2018 (а.с.136 т.1).
У зв'язку з недотриманням КП “Полтававодоканал” вказаних рекомендацій, розпорядженням Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 66/4-рп/к від 11.01.2019 розпочато розгляд справи за ознаками порушення вказаним підприємством законодавства про захист економічної конкуренції (а.с.201 т.1).
Під час розгляду справи № 66-2-50/4-19, територіальним відділенням встановлено наступне.
За результатами діяльності 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року відповідач займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуги з централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах: м.Полтава, м.Карлівка, смт.Опішня, смт. Машівка, смт.Шишаки, с.Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, та не має жодного конкурента на цьому ринку.
Протягом 2016-2018 років, січня - жовтня 2019 року для прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води споживачі послуги з централізованого водопостачання здійснювали оплату за проведення робіт, пов'язаних з взяттям на облік водомірного вузла, на підставі рахунку виконавця послуг - КП “Полтававодоканал”.
Вимога про сплату споживачами коштів, при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води визнана територіальним відділенням порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, оскільки:
-прийняття на абонентський облік засобів обліку води споживачів є функціональним обов'язком виконавця послуг в процесі надання послуги з централізованого постачання холодної води;
-у штаті КП “Полтававодоканал” наявні контролери водопровідного господарства, до обов'язків яких належить здійснення розпломбування/опломбування приладів обліку води;
-плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води входить до тарифу на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлювались КП “Полтававодоканал” постановами НКРЕКП від 11.08.2016 №1414, від 02.11.2017 №1344, від 28.12.2017 №1576, від 13.11.2018 №1397, від 28.05.2019 №804;
- КП “Полтававодоканал” штучно створило платну “послугу, пов'язану із взяттям на облік абонентів водопостачання” під час прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку води населення, що надавалась (огляд, пломбування) іншими фахівцями (техніком, слюсарем-сантехніком) та витрати на оплату праці яких, за даними підприємства, не враховані у тарифах.
За результатами розгляду справи рішенням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к від 31.10.2019 у справі №66-2-50/4-19 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу»:
- визнано, що КП “Полтававодоканал”, відповідно до частини першої статті 12 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за підсумками діяльності протягом 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах: м.Полтава, м.Карлівка, смт.Опішня, смт.Машівка, смт.Шишаки, с.Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства та не має жодного конкурента на цьому ринку;
- визнано дії КП “Полтававодоканал” щодо стягнення коштів із споживачів послуги з централізованого постачання холодної води при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частини першої статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку постачання холодної води в межах території м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку;
- відповідно до частини другої статті 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції” за порушення, зазначене у пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на КП “Полтававодоканал” штраф у розмірі 50 000 грн;
- КП “Полтававодоканал” зобов'язано припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, наведене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, та здійснити перерахунки споживачам, з яких стягувалась плата за прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у період 2016-2018 років, січня- жовтня 2019 року.
КП “Полтававодоканал” із вказаним рішенням адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к від 31.10.2019 у справі №66-2-50/4-19 не погодилось, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом про визнання його недійсним та скасування.
Судова колегія враховує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо, зокрема, на цьому ринку у нього немає жодного конкурента.
У рішенні №66-2-50/4-19 територіальним відділенням встановлено та не заперечується позивачем, що КП “Полтававодоканал” за результатами діяльності в період 2016-2018 років, січня-жовтня 2019 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого постачання холодної води в територіальних (географічних) межах м. Полтава, м. Карлівка, смт. Опішня, смт. Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну, де розташовані діючі мережі цього підприємства, як таке, що не має жодного конкурента на цьому ринку.
Позивач вказаний факт не заперечує та підтверджує, що він є монополістом.
Відповідно до п. 2 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції” зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною першою статті 13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” встановлено, що зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно п.1 ч.2 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України “Про захист економічної конкуренції” зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
В основу рішення Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66-2-50/4-19 покладено той факт, що Комунальним підприємством Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” протягом 2016-2018 років, січня - жовтня 2019 року для прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води із споживачів стягувалась плата за проведення робіт, пов'язаних з взяттям на облік водомірного вузла.
Територіальне відділення дійшло висновку, що такі дії позивача є зловживанням монопольним домінуючим становищем, оскільки споживачами сплачується “штучно створена підприємством послуга”, яка не передбачена нормативно-правовими актами.
Так, відносини щодо надання послуг з централізованого постачання холодної води споживачам (фізичним, юридичним особам), з урахуванням часових меж ринку визначених територіальним відділенням Антимонопольного комітету України (2016-2018 роки, січень-жовтень 2019 року) регулювались Законами України “Про житлово-комунальні послуги” №1875-IV (втратив чинність 01.05.2019), “Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”; «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005; наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.08.2018 № 205 “Про затвердження Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку” та наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 №270 “Про затвердження порядку прийняття приладів обліку на абонентський облік”.
Згідно ч. 2 ст. 32 Закону “Про житлово-комунальні послуги” (станом на початок спірного періоду) розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Пунктом 11 ст. 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” № 2189-VIII (в редакції від 09.11.2017) встановлено, що плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку для відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
Право на встановлення вузлів комерційного обліку фізичною особою - споживачем врегульовано, зокрема, Законом України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” та «Порядком прийняття приладів обліку на абонентський облік», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 р. № 270.
За положеннями ч.2 ст.4 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, власники (співвласники) приміщень у будівлі, в якій окремі приміщення є самостійними об'єктами нерухомого майна, у разі приєднання такого будинку (будівлі) до зовнішніх інженерних мереж або обладнання такого будинку (будівлі) системою автономного теплопостачання, автономного гарячого водопостачання, автономного водопостачання зобов'язані забезпечити оснащення належних їм приміщень вузлами розподільного обліку відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води, крім випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті.
Частиною першою статті 6 Закону Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” визначено, що обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку здійснюються оператором зовнішніх інженерних мереж відповідно до цього Закону з урахуванням вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність". Оператори зовнішніх інженерних мереж зобов'язані формувати і підтримувати в наявності обмінний фонд вузлів комерційного обліку. Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати виконавцю комунальної послуги внесків на обслуговування та заміну вузла комерційного обліку.
Згідно з частиною четвертою статті 6 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт. Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до п.11 ст.1 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку…для відшкодування витрат виконавця, пов'язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
У відповідності до частини четвертої статті 17 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” (в редакції з 01.01.2016 до 22.06.2017) періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснювалась за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
«Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» № 630, що також діяли у спірний період, передбачено, що споживач має право на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік; періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку (п.п.5;6 п.29 Правил).
У квартирі (будинку садибного типу) роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Квартирні засоби обліку беруться виконавцем на абонентський облік. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця (п. 9 Правил).
Отже, зазначена вище норма не передбачає взяття на облік квартирних засобів обліку, як окремий оплачуваний вид послуг.
Оплаті підлягають лише послуги з періодичної повірки, обслуговування, ремонту засобів обліку.
Водночас, у пункті 32 Правил № 630 визначено, що виконавець зобов'язаний: забезпечувати за заявою споживача взяття на абонентський облік у тижневий строк квартирних засобів обліку (підпункт 9); контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж (підпункт 4).
З 12.10.2018 процедура прийняття на абонентський облік вузлів комерційного обліку та вузлів розподільного обліку теплової енергії та водопостачання регулюється відповідним «Порядком прийняття приладу обліку на абонентський облік», затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 жовтня 2018 року № 270.
Відповідно до Розділу 3 вказаного Порядку вузол розподільного обліку/прилад - розподілювач теплової енергії, встановлений у приміщенні будівлі, приймається на абонентський облік виконавцем відповідної комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, яка здійснює розподіл обсягів комунальних послуг між споживачами протягом 14 календарних днів з дня надходження відповідного звернення від власника (співвласників) будівлі (для приміщення у будівлі, яке не є самостійним об'єктом нерухомого майна) або власника відповідного приміщення (якщо окреме приміщення у будівлі є самостійним об'єктом нерухомого майна).
Із наведених вище положень нормативно-правових актів вбачається, що фізична особа-споживач вправі встановити власним коштом водолічильник і надати виконавцю послуг можливість для його пломбування/розпломбування, оскільки така послуга надається виконавцем з метою обліку обсягів спожитої води.
Отже, прийняття на абонентський облік засобів обліку води споживачів є функціональним обов'язком виконавця послуги в процесі надання послуг з централізованого постачання холодної води.
Водночас, оплата цих послуг чинним законодавством не передбачена.
Наведеними вище нормативно-правовими актами не передбачено стягнення із споживачів окремої плати як за прийняття на абонентський облік засобів обліку холодної води, так і за їх опломбування.
Крім того, судова колегія враховує, що на вимогу Територіального відділення під час розгляду справи № 66-2-50/4-19 позивачем надавалась інформація щодо затвердженої наказами підприємства калькуляції вартості послуг, пов'язаних із взяттям на облік водомірних вузлів споживачів, до якої підприємством віднесено: оплату праці, нарахування на оплату праці (ЄСВ), матеріали, проїзд громадським транспортом , накладні витрати, ПДВ. Розміри вартості виходу спеціаліста до абонента по заяві (для фізичних осіб), пов'язаних із взяттям на облік водомірного вузла, затверджувались КП “Полтававодоканал” наказами: “Щодо застосування скоригованих калькуляцій вартості робіт” №50 від 28.08.2015; “Щодо затвердження калькуляцій вартості робіт і послуг, пов'язаних з іншою діяльністю служби обліку та реалізації” від 29.09.2017 №71; “Про внесення змін до наказу 71 від 29.09.2017 щодо вартості робіт і послуг, пов'язаних з іншою діяльністю служби обліку та реалізації” від 27.12.2017 №92 (а.с.49-54 т.1).
Як зазначено в оскаржуваному рішенні територіального відділення №66/39-р/к від 31.10.2019, за поясненнями КП ПОР «Полтававодоканал», під час надання послуги з виходу спеціаліста до абонента фахівцем (слюсарем/техніком) виконувався комплекс робіт, зокрема, обстеження внутрішніх мереж підключення квартирного засобу обліку води, перевірка відповідності встановленого засобу обліку технічній документації, зняття показників, виконання робіт з опломбування, складання акту виконаних робіт, взяття засобу обліку води на абонентський облік.
За даними КП ПОР “Полтававодоканал”, фахівці, що здійснювали надання послуг, пов'язаних з прийняттям на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води, займають посади техніка та слюсаря-техніка 4 розряду служби обліку та реалізації, працюють у складі структурних підрозділів, до обов'язків яких належить виконання комплексу робіт, пов'язаних з повіркою та ремонтом лічильників, контроль за роботою приладів обліку та контроль за водокористуванням. При необхідності, фахівці таких структурних підрозділів певну частку робочого часу використовують на надання послуг з прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку води.
Як стверджує позивач, відповідно до посадових інструкцій, до обов'язків вищевказаних фахівців підприємства не належить здійснення реєстрації та прийняття на абонентський облік засобів обліку холодної води споживачів (населення), а належить, зокрема, здійснення опломбування засобів обліку холодної води споживачів (населення), про що складається відповідний акт, на підстав якого засоби обліку холодної води споживачів (населення) підприємством приймаються на абонентський облік.
Також КП ПОР “Полтававодоканал” зазначало, що витрати, пов'язані із прийняттям на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води у тарифах на послугу з централізованого постачання холодної води у період з 2016 по теперішній час не враховано.
Під час розгляду справи №66-2-50/4-19 територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було досліджено нормативні документи, якими визначені завдання, права та обов'язки працівників КП “Полтававодоканал”.
Так, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 №336 затверджено «Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників», який є нормативним документом, обов'язковим з питань управління персоналом на підприємствах, установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.
Пунктом 4 розділу 1 вказаного довідника визначено, що Довідник служить основою, зокрема, для розроблення робочих інструкцій працівникам, які закріплюють їх обов'язки, права та відповідальність.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 14.06.1999 № 144 затверджено Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (зі змінами) Випуск 87 “Житлове та комунальне господарство населених пунктів”.
Згідно із вказаним довідником (розділи “Контролер водопровідного господарства”; “Кваліфікаційні характеристики робітників”; “Забирання, очищення та розподілення води по мережах»; «Збирання, відведення по мережах та оброблення рідких відходів») вказаним фахівцем виконуються наступні завдання та обов'язки: “Контролює і знімає покази водомірних лічильників усіх систем і калібрів, установлених на водопровідній мережі. Здійснює розрахунки за використану воду згідно з чинними тарифами і оформляє рахунки за установленою формою. Регулює напірні засувки вручну на водопровідних вводах, а також у колодязях. Пломбує обвідні засувки на водомірних вузлах. Визначає наявність води через несправні сантехприлади в абонентів, на вводах і на внутрішньо дворових мережах. Виявляє неоформлених абонентів. Контролює додержання абонентами правил і норм користування водопроводом.”.
В структурі тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлювалися КП «Полтававодоканал» постановами НКРЕКП від 11.08.2016 №1414, від 02.11.2017 №1344, від 28.12.2017 №1576, передбачені витрати на оплату праці фахівців підприємства (в тому числі контролерів), залучених до процесу надання послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення.
Отже, виконання оператором зовнішніх мереж, виконавцем комунальної послуги з централізованого постачання холодної води своїх безпосередніх обов'язків з процедури реєстрації вузлів обліку для використання їх показань з метою їх комерційного або розподільного обліку є функцією контролю і у зв'язку з цим не може розглядатись як окрема господарська діяльність.
Прийняття на абонентський облік засобів обліку води споживачів є функціональним обов'язком виконавця послуг в процесі надання послуги з централізованого постачання холодної води.
Таким чином, під час формування тарифу позивач закладає до нього витрати на оплату праці фахівців підприємства (в тому числі контролерів), залучених до процесу надання послуг з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які здійснюють свої повноваження відповідно до посадових інструкцій.
Враховуючи наведене, за наявності у штаті позивача працівників, зобов'язаних здійснювати вищезазначені функції, КП “Полтававодоканал” штучно створило платну послугу, пов'язану із взяттям на облік абонентів водопостачання під час прийняття на абонентський облік квартирних засобів обліку води населення, що, за даними позивача, надавалась іншими фахівцями та витрати на оплату праці яких не враховані у тарифах.
В той же час, лише після оплати споживачами рахунків “за надання послуги, пов'язаної із взяттям на облік абонентів водопостачання”, засоби обліку холодної води приймалися КП “Полтававодоканал” на абонентський облік для використання їх показань при визначенні обсягу спожитої послуги.
З огляду на наведене, судова колегія приходить до висновку, що надання позивачем додаткової платної послуги “пов'язаної із взяттям на облік абонентів водопостачання” безпосередньо пов'язане із основною діяльністю КП ПОР “Полтававодоканал” та здійснюється працівниками останнього, оплата праці яких врахована у тарифах на централізоване водопостачання та водовідведення.
Стягнення додаткової плати за свої послуги було б неможливим за наявності на ринку інших суб'єктів господарювання (конкурентів) в територіальних межах м.Полтава, м.Карлівка, смт. Опішня, смт.Машівка, смт. Шишаки, с. Стасі Диканського р-ну.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що територіальним відділення в рішенні № 66-2-50/4-19 від 31.10.2019 “Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу” повністю досліджено та правомірно встановлено факт вчинення позивачем дій, передбачених п.1 ч.2 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а саме, встановлення позивачем інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, що кваліфікується як зловживання монопольним становищем.
Позивачем не обґрунтовано та не доведено можливості встановлення таких умов (стягнення зі споживачів плати за взяття на абонентський облік лічильника, яка чинним законодавством передбачена не була) за відсутності інших суб'єктів господарювання на відповідному ринку.
З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що відсутні правові підстави для визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №66/39-р/к від 31.10.2019 року.
Позивачем не доведено наявності передбачених статтею 59 Законом України "Про захист від недобросовісної конкуренції" підстав для визнання оспорюваного рішення недійсним.
В апеляційній скарзі позивач посилається на те, що протягом 2016-2017 років до складової тарифу на послуги КП ПОР «Полтававодоканал» з централізованого постачання холодної води та водовідведення (встановлених постановою НКРЕКП від 11.08.2016 №1414), не закладено витрати, пов'язані з обслуговуванням засобів обліку води, що прогнозовано можуть з'явитися у споживачів.
Судова колегія звертає увагу, що направляючи цю справу на новий розгляд, Верховний Суд в постанові від 28.01.2021 року у цій справі вказав, що спір у цій справі стосується не питань включення витрат, пов'язаних з обслуговуванням засобів обліку води, що прогнозовано можуть з'явитися у споживачів, до складу тарифів, а стосується обставин, пов'язаних з установленням КП “Полтававодаканал” інших умов придбання товару, які неможливо було б встановити за існування значної конкуренції на ринку, тобто стягнення зі споживачів плати за взяття на абонентський облік лічильника, яка чинним законодавством передбачена не була.
Враховуючи наведене, доводи відповідача є необґрунтованими та не впливають на правову оцінку обставин цієї справи.
Як зазначає позивач в апеляційній скарзі, частина 2 статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачає, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, на думку позивача, законодавством передбачено надання на платній основі послуг, пов'язаних з обслуговуванням вузлів обліку, що є власністю споживачів.
Однак, судова колегія не погоджується із доводами позивача, оскільки територіальним відділенням притягнуто позивача до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у зв'язку із стягненням КП «Полтававодоканал» коштів із споживачів при прийнятті на абонентський облік квартирних засобів обліку холодної води (тобто встановлено інші умови надання своїх послуг), а не за встановлення плати за обслуговування вузлів обліку.
Доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків Господарського суду Полтавської області.
Приймаючи до уваги всі наведені обставини в їх сукупності, судова колегія дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги позивача без задоволення, а рішення Господарського суду Полтавської області від 14.09.2021 року у справі №917/2085/19 - без змін.
З урахуванням приписів статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.270, п.1 ч.1 ст. 275, ст.ст.276, 282, Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Полтавської області від 14.09.2021 року у справі №917/2085/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку ст.ст.287-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складено 21.02.2022р.
Головуючий суддя О.Є. Медуниця
Суддя С.В. Барбашова
Суддя Д.О. Попков