18 лютого 2022 року справа № 580/1717/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Національної поліції в Черкаській області до ОСОБА_1 про відшкодування вартості предметів однострою, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Національної поліції в Черкаській області з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 03.06.2021 та заяви про зменшення позовних вимог від 16.06.2021, просить стягнути з відповідача 4328 грн. 51 коп. вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач у період з 07.11.2015 по 08.02.2021 проходив службу в Національній поліції України та наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №61 о/с від 08.02.2021 був звільнений зі служби за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону «Про Національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України). Відповідач під час проходження служби отримав предмети однострою особистого користування та на час його звільнення зі служби вартість вказаних предметів однострою складає 4328 грн. 51 коп. Оскільки кошти у сумі 4328 грн. 51 коп. відповідачем не відшкодовані, вказана сума підлягає стягненню з відповідача.
Відповідач проти позову заперечив, 27.04.2021 надав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив з таких підстав:
- довідка №06/21 від 08.02.2021, якою визначено вартість предметів однострою, яка підлягає відшкодуванню, складена на підставі Норми №10 належності однострою поліцейських, які не зазначені в нормах №№1-9, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.06.2016 №530 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 08.09.2017 №767) та на підставі Норми №11 належності однострою поліцейських, які не зазначені в нормах №1-10, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.06.2020 №434; проте вказаними документами було передбачено різні норми носіння;
- арматурна картка не є належним доказом, оскільки містить виправлення від руки строків носіння предметів однострою та їх найменувань, що здійснено чорною ручкою без інформації про те, ким це зроблено, його посади та прізвища, дати внесення змін та їх засвідчення словами «виправленому вірити», не містить підпису та звання керівника; у графі для підпису відповідача про отримання предметів однострою відсутній підпис відповідача;
- позивачем не надані документи, які є обов'язковими для доведення факту видачі, дати видачі, вартості предмету, строку його носіння, а саме: копії усіх сторінок, які стосуються руху предметів однострою відповідача та відображення його якісного стану із Книги обліку документів, яка ведеться відповідно до пункту 4 розділу V11 Порядку забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2017 №772 (зі змінами); копії атестатів на предмети однострою за весь період служби відповідача; копії сторінок із реєстру арматурних карток щодо обліку арматурних карток відносно позивача за весь період служби; копії сторінок із книги складського обліку майна за відповідні дні видачі предметів однострою відповідачу, яка ведеться відповідно до пункту 17 розділу V11 забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2017 №772 (зі змінами); копії первинних документів про купівлю та приймання предметів однострою, що видані відповідачу; розрахунок відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, по сумі, яка вказана у позові (формула. Методика, прийняті до розрахунку величини та кількості тощо);
- пропонована вартість предметів однострою, строк експлуатації яких не закінчився, визначена по формулі, яка не має нормативного закріплення; первинних документів купівлі одягу не надано, що унеможливлює визначення їх вартості;
- на момент початку позивачем служби у поліції та на момент отримання ним деяких предметів однострою норма, на підставі якої позивач просить стягнути з відповідача кошти, була відсутня, оскільки набрала чинності з 28.02.2020; проте відповідач не був повідомлений про зміну істотних умов праці, якими є зміна статусу його службового одягу з безоплатного на платний, чим порушено приписи частини третьої статті 32 КЗпП України;
- Законом України «Про Національну поліцію» визначено, що поліцейський отримує однострій безоплатно; вказаним Законом не передбачено, що поліцейський для збереження ознаки безоплатності виданих речей має їх носити певну кількість часу;
- єдиним актом, який зобов'язує платити за поліцейську форму, є новоприйнятий наказ Міністерства внутрішніх справ від 24.12.2019 №1100 «Про внесення змін до Порядку забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 14.02.2020 №175/34458, прийнятий відповідно до ст. 20 Закону України «Про Національну поліцію», підпункту 59 пункту 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №877 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №823 «Про однострій поліцейських», які не надають право Міністерству внутрішніх справ України встановлювати норму, яка за своєю суттю мала б бути предметом регулювання Закону України «Про Національну поліцію» і прямо суперечить ст. 20 вказаного Закону; отже має бути застосований Закон України «Про Національну поліцію», який не передбачає відшкодування вартості предметів однострою;
- пункт 10 розділу V Порядку забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 24.09.2017 №772 (у редакції наказу від 24.12.2019 №1100) та пункт 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 04.06.2020 №434 «Про затвердження норм належності однострою поліцейських» не відповідають Конституції та законам України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї;
- майно поліції є державною власністю і належить їй на праві оперативного управління; органи поліції здійснюють володіння, користування та розпорядження майном у порядку, визначеному законом, таким чином наповнення бюджету поліції за рахунок стягнутих коштів з колишніх поліцейських за видану форму не відповідає джерелам фінансування і матеріально-технічного забезпечення поліції;
- відповідно до ст. 138 КЗпП України для покладення на працівника матеріальної відповідальності за шкоду власник або уповноважений ним орган повинен довести наявність умов, передбачених ст. 130 КЗпП України, а згідно з п. 1 ч. 1 ст. 133 КЗпП України передбачено відповідальність лише відшкодування шкоди за умисне зіпсуття, проте відповідач не псував виданий однострій і може його повернути, але позивач не приймає одяг назад.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 20.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 21.07.2021 зупинено провадження у справі №580/1717/21 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №580/1068/21.
Ухвалою суду від 18.02.2022 провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 18.02.2022 відмовлено у зупиненні провадження у справі.
Ухвалою суду від 18.02.2022 відмовлено у залишенні позову без розгляду.
Вивчивши доводи сторін, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини.
Відповідач ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції та наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №61 о/с від 08.02.2021 був звільнений зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини першої 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №61 о/с від 08.02.2021 відповідач був звільнений зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію».
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №372 о/с від 08.02.2021 відповідач має предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, залишкова вартість яких станом на 08.02.2021 року становить 4328,51 грн згідно довідки УЛМТЗ ГУНП від 08.02.2021 №05/21.
З довідки №05/21 від 01.03.2021, арматурної картки №5364, роздавальних відомостей №424, №4 квітень від 03.05.2019, №11 від 09.12.2019, вбачається, що відповідач у 2019-2020 роках отримав:
- кепі темно синього кольору (строк носіння становить 12 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 58 грн. 21 коп.);
- шапку зимову трикотажну (строк носіння становить 24 місяців, строк фактичної експлуатації 16 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 25 грн. 98 коп.);
- куртку зимову типу А (строк носіння становить 36 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 2107 грн. 28 коп.);
- напівкомбінезон (строк носіння становить 48 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 967 грн. 93 коп.);
- черевики з в/б типу А (строк носіння становить 24 місяців, строк фактичної експлуатації 23 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 58 грн. 33 коп.);
- черевики типу Б (строк носіння становить 24 місяців, строк фактичної експлуатації 16 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 183 грн. 30 коп.);
- черевики типу А (строк носіння становить 24 місяців, строк фактичної експлуатації 16 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 435 грн. 66 коп.);
- костюм (сорочка, брюки) (строк носіння становить 6 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 249 грн. 58 коп.);
- фуфайку з короткими рукавами (строк носіння становить 6 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 9 грн. 17 коп.);
- светр (строк носіння становить 36 місяців, строк фактичної експлуатації 23 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 205 грн. 83 коп.);
- сорочку трикотажну з короткими рукавами типу А (строк носіння становить 6 місяців, строк фактичної експлуатації 5 місяців, сума коштів, яка має бути сплаченою для відшкодування вартості предметів однострою - 27 грн. 27 коп.).
Загальна сума вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, складає 4328 грн. 51 коп.
Відповідач 01.03.2021 отримав копію наказу №372 від 08.02.2021, проте вартість предметів однострою не сплатив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вартості вказаних предметів.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону № 580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону № 580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону № 580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону № 580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 823 «Про однострій поліцейських».
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських (у мирний час), організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12 вересня 2017 року № 772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24 грудня 2019 року № 1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03 жовтня 2017 року за № 1224/31092 (далі - Порядок № 772).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку № 772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку № 772 одностроєм згідно із цим Порядком забезпечуються поліцейські, зокрема, які проходять службу на відповідних посадах у Національній поліції України.
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Отримання предметів однострою здійснюється на підставі відповідного рішення керівництва поліції (пункт 4 Розділу ІІІ Порядку № 772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IV Порядку № 772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу V Порядку № 772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов'язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою (абзац перший пункту 2 Розділу VII Порядку № 772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку № 772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку № 772).
Арматурні картки обліковуються в реєстрі арматурних карток. Реєстр арматурних карток нумерується, прошнуровується, скріплюється печаткою, підписується керівником підрозділу забезпечення та реєструється згідно з вимогами діловодства (пункт 13 Розділу VII Порядку № 772).
Для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). З метою уникнення безпідставної видачі предметів однострою зазначений у роздавальній відомості на предмети однострою список поліцейських перевіряється посадовою особою підрозділу кадрового забезпечення. Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця. Роздавальна відомість на предмети однострою, оформлена під час видачі поліцейським предметів однострою особистого користування, є підставою для складання акта списання встановленої форми та відображення інформації про проведену господарську операцію в бухгалтерському обліку відповідного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО. Після видачі предметів однострою особистого користування забезпечується їх управлінський облік. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою є підставою для складання акта введення в експлуатацію предметів однострою, що використовуються як інвентарне майно. В акті за потреби зазначається зведена інформація з однієї або декількох роздавальних відомостей на предмети однострою з посиланням на тотожну інформацію, що відображена в роздавальній(их) відомості(ях) на предмети однострою (пункт 16 Розділу VII Порядку № 772).
Відповідно до пункту 10 Розділу V Порядку № 772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, здійснюється з урахуванням термінів його експлуатації та у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби з таких підстав, зокрема, у зв'язку зі звільненням поліцейського зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
З системного аналізу вищенаведених норм Порядку № 772 встановлено, що в разі звільнення поліцейського зі служби у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Черкаській області №61 о/с від 08.02.2021 відповідач був звільнений зі служби в поліції за пунктом 6 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Відповідачу були видані наступні предмети однострою: кепі темно синього кольору; шапку зимову трикотажну; куртку зимову типу А; напівкомбінезон; черевики з в/б типу А; черевики типу Б; черевики типу А; костюм (сорочка, брюки); фуфайку з короткими рукавами; светр; сорочку трикотажну з короткими рукавами типу А, строк носіння яких на дату звільнення позивача не закінчився. Отже, за вказані предмети однострою відповідач має сплатити кошти на відшкодування вартості вказаних предметів на загальну суму 4328 грн. 51 коп.
На час розгляду справи кошти у сумі 4328 грн. 51 коп. на відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився не сплачені, тому вони підлягають стягненню з відповідача.
Щодо доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, суд зазначає, що вони зводяться до заперечення обов'язку відшкодувати вартість предметів однострою через відсутність прямої норми про відшкодування у Законі України «Про Національну поліцію», відсутність належних доказів на підтвердження отримання предметів однострою, недоведеність строків експлуатації, вартості предметів однострою, порушення вимог КЗпП України щодо повідомлення відповідача про зміну істотних умов праці та відсутність правових підстав для відшкодування вартості предметів однострою згідно з КЗпП України.
Щодо доводів відповідача про відсутність визначеного Законом України «Про Національну поліцію» обов'язку відшкодувати вартість предметів однострою особистого користування, то частиною четвертою статті 20 вказаного Закону передбачено, що правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України.
Тобто повноваження щодо встановлення правил забезпечення поліцейських одностроєм делеговані Міністру внутрішніх справ України.
На виконання вказаних делегованих повноважень Міністр внутрішніх справ України наказом від 12.09.2017 №772, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за №1224/31092, затвердив Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час).
Наказом Міністра внутрішніх справ України від 24.12.2019 №1100, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.02.2020 №175/34458, Порядок забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час) був викладений у новій редакції, пунктом 10 якого передбачено відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у випадку втрати, пошкодження та/або звільнення поліцейського зі служби, зокрема, у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.
Порядок №772 (в редакції наказу №1100) станом на час розгляду справи не визнаний нечинним, отже підлягає застосуванню.
Щодо посилання відповідача на відсутність належних доказів на підтвердження факту отримання предметів однострою, то згідно п. 16 р. V11 Порядку №772 для видачі однострою поліцейським на підставі облікових даних арматурних карток оформлюється в одному примірнику роздавальна відомість на предмети однострою (додаток 12). Роздавальна відомість на предмети однострою вважається виконаною, якщо згідно з нею здійснено видачу предметів однострою вказаним у ній поліцейським, повністю або частково відповідно до зазначеної кількості, її підписано всіма передбаченими посадовими особами, а дані про видачу внесено до арматурних карток поліцейських, яким було видано предмети однострою. Виконана роздавальна відомість на предмети однострою має бути передана до бухгалтерської служби органу (закладу, установи) поліції, ЗВО у строк не більше 30 днів з моменту здійснення в ній первинного запису про видачу предметів однострою поліцейським, але не пізніше останнього дня звітного місяця.
Пунктом 17 розділу V11 Порядку №772 передбачено, що відпуск предметів однострою зі складу для забезпечення поліцейського, відповідно до норм належності в межах одного органу (закладу, установи) поліції, ЗВО, здійснюється за роздавальною відомістю на предмети однострою.
Отже належним доказом, який підтверджує одержання відповідачем предметів однострою, є роздавальна відомість.
З наявних в матеріалах справи копій роздавальних відомостей1 №4 за квітень 2019 від 03.05.2019, №11 за листопад 2019 від 09.12.2019, №424 від 21.10.2020 на предмети однострою вбачається, що вони містять підписи відповідача про одержання предметів однострою, отже факт отримання ним предметів однострою підтверджений належними доказами.
Суд зауважує, що відповідач також не заперечує факт отримання предметів однострою, посилаючись при цьому на недоліки арматурної картки, ненадання позивачем Книги обліку документів, яка ведеться відповідно до пункту 4 розділу V11 Порядку №772 з відображенням руху предметів однострою відповідача, копій атестатів на предмети однострою за весь період служби відповідача; копій сторінок із реєстру арматурних карток щодо обліку арматурних карток відносно позивача за весь період служби; копій сторінок із книги складського обліку майна за відповідні дні видачі предметів однострою відповідачу, яка ведеться відповідно до пункту 17 розділу V11 забезпечення поліцейських одностроєм (у мирний час), копій первинних документів про купівлю та приймання предметів однострою, що видані відповідачу.
Проте арматурна картка, реєстри арматурних карток, атестати на предмети однострою, книга обліку документів та книга складського обліку є обліковими документами, які відповідно до п. 1 р. V11 Порядку №772 ведуться з метою контролю за збереженням однострою та використанням його за призначенням, а також отримання достовірних даних про наявність, рух, якісний стан однострою та заходи щодо забезпечення ним органів (закладів, установ) поліції, ЗВО та поліцейських, і факт видачі предметів однострою конкретному поліцейському не підтверджують, тому посилання на вказані облікові документи як на докази, що підтверджують факт отримання відповідачем предметів однострою, є необгрунтованим.
Щодо вартості предметів однострою, то вона зазначається у роздаточній відомості на предмети однострою, форма якої передбачена додатком №12 до Порядку №772, і відповідач був обізнаний про їх вартість в момент їх отримання.
Щодо строку експлуатації предметів однострою, то вони визначені відповідно до Норм належності однострою поліцейських (у мирний час), затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22.02.2016 №530 та Норм належності однострою поліцейських (у мирний час), затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04.06.2020 №434, і доказів невідповідності зазначених у довідці №05/21 строків носіння (експлуатації) вказаним наказам відповідач не надав.
Щодо розрахунку обсягу коштів, який має бути сплачений для відшкодування вартості кожного з предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, то вартість визначена шляхом простого арифметичного обрахунку, виходячи з вартості предметів однострою, строку їх носіння (експлуатації) та строку фактичного носіння за формулою, вказаною у графі 9 довідки №05/21, доказів неправильного обрахунку відповідач не надав.
Посилання відповідача на ту обставину, що він у порушення КЗпП України не був повідомлений про зміну умов праці після прийняття наказу №1100 про зміни до Порядку №772 є необгрунтованим, оскільки згідно ст. 60 Закону України «Про Національну поліцію» проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Щодо матеріальної відповідальності, то матеріальна відповідальність поліцейських врегульована Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» від 03.10.2019 №160-1Х.
Отже норми КЗпП України на вказані правовідносини не розповсюджуються.
Інші доводи відповідача зводяться лише до незгоди із відшкодуванням вартості предметів однострою, тому не мають значення для справи.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов Головного управління Національної поліції в Черкаській області задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Головного управління Національної поліції в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18036, код ЄДРПОУ 40108667) 4328 (чотири тисячі триста двадцять вісім) гривень 51 копійок вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО