04 лютого 2022 року справа № 580/8415/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Гаращенка В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в судове засідання адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві до товариства з обмеженою відповідальністю «САТУРН-ТВ» про стягнення суми штрафу,
Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві через представника звернулось до суду з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «САТУРН-ТВ», в якій просить:
- стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «САТУРН-ТВ» (розташованого за адресою: Україна, 18028, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. 14-грудня, буд. 8/11 (Код ЄДРПОУ:33156447), за постановою про накладення штрафу від 23.06.2021 №49 штраф у розмірі 102000 грн. 00 коп. (сто дві тисячі гривень нуль копійок) до державного бюджету України, одержувач: ГУК у м. Києві/Шевченківському р.н/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ:37993783), Банк отримувача Казначейство України(ЕАП) Номер рахунку (ІВАН) иА518999980313060106000026011, Код класифікації доходів бюджету 21081100. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що у зв'язку з не дотриманням позивачем встановлених законом вимог щодо введення в обіг продукції, яка не відповідає вимогам Технічних регламентів, тому на позивача накладено штраф, який у добровільному порядку не сплачений, тому позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду для стягнення з відповідача в судовому порядку штрафу у сумі 102000 грн.
Ухвалою судді від 06.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи.
Відповідач повідомлений належним чином в силу ч. 11 ст. 126 КАС України, однак у встановлений судом строк відзиву проти позову не подав, про причини неподання суд не повідомив.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САТУРН-ТВ» зареєстровано як суб'єкт господарювання - юридична особа 24.09.2004.
На виконання доручень Держпродспоживслужби від 01.12.2020 №15.1-6/2/18380, на підставі повідомлення про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам та становить серйозний ризик, отриманих за допомогою національної інформаційної системи державного ринкового нагляду, Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві, на підставі наказу позивача від 21.05.2021 №1978, направлення на проведення перевірки від 21.05.2021 №1748 здійснено за ланцюгом постачання позапланову перевірку характеристик продукції ТОВ «САТУРН-ТВ».
За наслідками вказаної перевірки складено Акт перевірки характеристик продукції від 04.06.2021 №1978/233, яким встановлено факт розповсюдження продукції, а саме вентилятора ТМ «SATURN», модель ST-FN8269, s/n 03201918529, ш/к 8595150382691, країна виробник - Китай, яка відповідно до протоколів випробувань від 24.09.2020 №1358-1-2020 вказана продукція не відповідає вимогам ДСТУ EN 60335-2-80:2015 «Приладі побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-80 Додаткові вимоги до вентиляторів», ДСТУ EN 60335-2-80:2015/Зміна №1:2015, ДСТУ EN 60335-2-80:2015/Зміна №2:2015.
За наслідками перевірки позивачем складено, зокрема, постанову про накладення штрафу від 23.06.2021 №49 у розмірі 6000 неоподаткованих мінімумів, що становить у сумі на суму 102000 грн.
Позивач зазначає, що оскільки штрафні санкції відповідач не сплатив, у позивача виникли підстави для їх стягнення в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлені вимоги - вимоги щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами; неналежне застосування знака відповідності технічним регламентам - порушення правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам, встановлених законодавством; національний знак відповідності - знак, що засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які на неї поширюються. Неналежне застосування Національного знака відповідності - порушення правил застосування і нанесення Національного знака відповідності, встановлених законами України, та виданих відповідно до них інших нормативно-правових актів, у тому числі технічних регламентів.
Згідно ст. 11 Закону України «Про технічні регламенти та ознаку відповідності» продукція, що вводиться в обіг, надається на ринку або вводиться в експлуатацію, а згідно з деякими технічними регламентами - також продукція, що виготовляється та/або вводиться в експлуатацію виробником для використання у власних цілях, повинна відповідати вимогам усіх чинних технічних регламентів, які застосовуються до такої продукції, крім випадків, визначених у статті 12 цього Закону та у відповідних технічних регламентах.
Судом встановлено, що за наслідками позапланової перевірки характеристик продукції ТОВ «САТУРН-ТВ» позивачем встановлено факт розповсюдження продукції, а саме вентилятора ТМ «SATURN», модель ST-FN8269, s/n 03201918529, ш/к 8595150382691, країна виробник - Китай, яка відповідно до протоколів випробувань від 24.09.2020 №1358-1-2020 вказана продукція не відповідає вимогам ДСТУ EN 60335-2-80:2015 «Приладі побутові та аналогічні електричні. Безпека. Частина 2-80 Додаткові вимоги до вентиляторів», ДСТУ EN 60335-2-80:2015/Зміна №1:2015, ДСТУ EN 60335-2-80:2015/Зміна №2:2015.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.
З огляду на те, що відповідачем ні в ході перевірки, а ні в ході судового розгляду не надано документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію, в силу положень ст. 8 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», особою, що ввела вищевказані мийні засоби в обіг, слід вважати ТОВ «САТУРН-ТВ», яке згідно видаткової накладної №28 від 25.09.2020р. є постачальником вищевказаних мийних засобів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до особи, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі введення в обіг продукції, що становить серйозний ризик, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом періоду від одного року до трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ч. 5 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» адміністративно-господарські санкції накладаються на особу, яка ввела продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважається такою, що ввела продукцію в обіг, та/або на розповсюджувача за кожну модель, артикул чи партію продукції, яка є небезпечною, становить ризик та/або не відповідає встановленим вимогам, незалежно від кількості одиниць такої продукції та/або місць її реалізації.
Частиною 6 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України. Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг. Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою. Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення. Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Оскільки постанова Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 23.06.2021 №49 станом на час розгляду справи по суті є чинною та не скасованою, доказів сплати відповідачем визначеної суми штрафу суду не надано, тому суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача визначених вказаними постановами сум штрафів, що становить 102000 грн.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «САТУРН-ТВ» (18028, м.Черкаси, вул. 14-грудня, 8/11, код ЄДРПОУ 33156447) штраф у сумі 102000 (сто дві тисячі) грн. 00 коп. до державного бюджету України, одержувач: ГУК у м. Києві/Шевченківському р.н/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ:37993783), Банк отримувача Казначейство України(ЕАП) Номер рахунку (ІВАН) иА518999980313060106000026011, Код класифікації доходів бюджету 21081100. Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО