Справа № 560/203/22
іменем України
21 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04.12.2021 № 2200-0304-8/70554 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ "Про державну службу";
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо незарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року в органах державної податкової служби до стажу державної служби;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року в органах державної податкової служби до стажу державної служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 25.11.2021 року на пенсію державного службовця по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу", враховуючи заробітну плату державного службовця, згідно листа Головного управління ДПС в Хмельницькій області від 11.11.2021 № 98/ЗПІ/22-01-10-01-11 щодо оплати праці начальника самостійного відділу.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 25 листопада 2021 року звернулась до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу". Вказує, що 02 листопада 1994 року прийняла Присягу державного службовця та по 17 листопада 2006 року включно працювала на різних посадах державної служби в органах Державної податкової служби України. Також зазначає, що її стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, складає понад 26 років.
Відповідач подав до суду відзив, у якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що відповідно до матеріалів пенсійної справи стаж державної служби позивачки станом на 01.05.2016 року становить 9 років 11 місяців (з 01.08.1980 по 30.06.1990 - період роботи в Хмельницькому місьфінвідділі). Зазначає, що період роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року на відповідних посадах в державній податковій службі, коли позивачці були присвоєні спеціальні звання, не підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ. Вказує, що оскільки станом на 01.05.2016 року позивачка не перебувала на посаді державної служби та не мала 10 років стажу роботи на посадах державної служби, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.11.2021 року № 968250814326 ОСОБА_1 правомірно відмовлено у переведенні на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу".
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 року відкрито провадження у цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 2005 року та отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-VІ (далі - Закон № 1058-VІ).
З 20 листопада 2006 року позивачка переведена на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про державну службу."
З 31 березня 2021 року ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності згідно з Законом № 1058-VІ.
25 листопада 2021 року позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889-VІІІ).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 968250814326 від 29 листопада 2021 року ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу». В обґрунтування рішення зазначено, що оскільки позивачці було призначено пенсію по інвалідності згідно з Законом № 3723-ХІІ, підстав для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII відсутні.
Листом від 04.12.2021 року № 2200-0304-8/70554 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про рішення від 29.11.2021 року, а також зазначило, що згідно з відомостями пенсійної справи позивачки, її стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, складає 9 років 11 місяців (з 01.08.1980 по 30.06.1990 - період роботи в Хмельницькому міськфінвідділі); станом на 01.05.2016 вона не працювала на посаді, віднесеній до відповідних категорій посад державних службовців. Періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Враховуючи, що позивачці присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу", період роботи з 02.07.1990 року по 30.10.2006 року в податковій інспекції не підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи, який визначає право на пенсію відповідно до Закону № 889.
За змістом трудової книжки ОСОБА_1 :
- 01.08.1980 року призначена на посаду економіста держдоходів;
- 29.07.1981 року призначена на посаду старшого економіста відділу держдоходів;
- 26.09.1986 року призначена на посаду старшого ревізора - інспектора держдоходів;
- 29.11.1989 року призначена на посаду ревізора - інспектора І категорії;
- 02.07.1990 року прийнята по переводу на посаду старшого податкового інспектора;
- 24.09.1993 року переведена на посаду головного державного податкового інспектора відділу оподаткування державних підприємств;
- 26.10.1992 року присвоєно персональне звання "Інспектор податкової служби І рангу";
- 01.07.1994 року переведено на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу оподаткування доходів та майна юридичних осіб;
- 01.08.1994 року присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби ІІІ рангу";
- 02.11.1994 року прийняла присягу державного службовця;
- 25.11.1996 року звільнена з роботи по переводу в державну податкову адміністрацію у м. Хмельницькому;
- 26.11.1996 року призначена по переводу з державної податкової інспекції по м. Хмельницькому на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу справляння податків з юридичних осіб;
- 01.02.2002 року присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу";
- 03.08.2005 року призначена на посаду головного державного податкового ревізора-інспектора відділу податку на прибуток та інших податків і зборів (обов'язкових платежів);
- 09.11.2006 року призначена виконуючою обов'язків начальника відділу оподаткування юридичних осіб, як така, що зарахована до кадрового резерву;
- 17.11.2006 року звільнена з посади виконуючої обов'язки начальника відділу оподаткування юридичних осіб за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію по інвалідності.
Позивачка, вважаючи порушеними її права щодо переведення з одного виду пенсії на інший, звернулася з позовом до суду.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
Статтею 46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, у частині другій цієї статті зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Суд встановив, що відповідно до записів в трудовій книжці позивачка працювала з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року на посадах в органах державної податкової служби, але вказаний період відповідачем не зарахований до стажу, що дає право на пенсію державного службовця.
У цьому випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової служби.
Отже, Порядком № 283 прямо передбачено, що робота в податковому органі зараховується до стажу державної служби.
Разом із тим, спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності був Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон № 509-ХІІ).
Відповідно до статті 15 Закону № 509-ХІІ посадовою особою органу державної податкової служби за правилами може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією України. Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання.
Видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету (стаття 6 Закону № 509-ХІІ).
Абзацами 1, 2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-ХІІ) незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Отже, посадові особи податкової служби, яким присвоєно спеціальне звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Верховний Суд України раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріальною права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 08 жовтня 2013 року (справа №21-275а13) вказано, що аналіз положень статті 37 Закону № 3723-ХІІ, Закону № 509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, займали посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержували заробітну плату за рахунок державного бюджету, а отже перебували на державній службі та є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена в постановах від 03 липня 2018 року у справі № 586/965/16-а, від 18 березня 2021 року у справі № 500/5183/17.
Суд дійшов висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Отже, період роботи позивачки в органах державної податкової служби з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.
З огляду на вказане суд відхиляє доводи відповідача, що період роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року на відповідних посадах в державній податковій службі, коли позивачці були присвоєні спеціальні звання, не підлягає зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ.
Як наслідок, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивачки в органах державної податкової служби з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року.
Щодо вимоги позивачки про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ суд враховує таке.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, право на пенсію відповідно до зазначеної статті є досягнення такими особами пенсійного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини першої статті 26 зазначеного Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
З огляду на висновки суду щодо зарахування до стажу державної служби позивачки періоду роботи в органах державної податкової служби з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року, стаж державної служби позивачки на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ становить більше 20 років. Також у позивачки (враховуючи відомості трудової книжки та призначення пенсії за віком) наявний необхідний страховий стаж, передбачений абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Суд звертає увагу, що підставою для відмови у переведенні позивачки на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" є відсутність 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до посад державної служби, про що відповідач зазначив у листі від 04.12.2021 року № 2200-0304-8/70554.
Разом із тим, у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.11.2021 року № 968250814326, яким відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу", вказано, що проведення перерахунків Законом № 889-VIII не передбачено.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.11.2021 року № 968250814326, яким позивачці відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, є протиправним, а тому його слід скасувати.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивачка звернулась до пенсійного органу 25.11.2021 року, станом час звернення досягнула пенсійного віку та має необхідний загальний стаж роботи, а стаж державної служби понад 20 років на дату набрання чинності Законом № 889-VІІІ, тому наявні правові підстави для переведення позивачки з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивачки, слід зобов'язати відповідача перевести ОСОБА_1 з 25.11.2021 року на пенсію державного службовця по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ "Про державну службу", враховуючи заробітну плату державного службовця згідно з листом Головного управління ДПС в Хмельницькій області від 11.11.2021 року № 98/ЗПІ/22-01-10-01-11 щодо оплати праці начальника самостійного відділу.
За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Оскільки відповідно до вимог пункту 9 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивачка звільнена від сплати судового збору та не сплачувала його, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року в органах державної податкової служби до стажу державної служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 02.07.1990 року по 17.11.2006 року в органах державної податкової служби до стажу державної служби.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.11.2021 року № 968250814326 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу" № 889-VІІІ відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 25.11.2021 року на пенсію державного службовця по віку відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VІІІ "Про державну службу", враховуючи заробітну плату державного службовця згідно листа Головного управління ДПС в Хмельницькій області від 11.11.2021 № 98/ЗПІ/22-01-10-01-11 щодо оплати праці начальника самостійного відділу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 21 лютого 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап