про залишення позовної заяви без руху
15 лютого 2022 р. м. ХерсонСправа № 540/1096/22
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Станіславська сільська рада Білозерського району Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду із адміністративним позовом до Станіславської сільської ради Білозерського району Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Станіславської сільської ради від 23.01.2020 № 744/1071 "Про відмову в затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства";
- зобов'язати Станіславську сільську раду затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення площею 1,9848 га за межами населеного пункту на території Станіславської сільської ради та відвести (надати) земельну ділянку у власність ОСОБА_1 .
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Строки звернення до суду визначені статтею 122 КАС України.
Частиною 1 ст. 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 122 КАС України визначено, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із аналізу зазначених положень процесуального законодавства слідує, що законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Як вбачається із позовної заяви та доданих до неї матеріалів, позивач 12.12.2019 звернулася до відповідача із заявою (зареєстрована відповідачем 16.12.2019) про затвердження проекту землеустрою, однак від відповідача не надходило рішень, прийнятих у відповідності до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в України" або листів, повідомлень відносно результатів розгляду проекту землеустрою щодо спірної земельної ділянки. Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до адвоката для отримання правничої допомоги, внаслідок чого відповідачу був направлений адвокатський запит від 06.08.2021 про надання інформації щодо розгляду заяви позивача від 12.12.2019 про затвердження проекту землеустрою. 14.08.2021 позивач отримала лист-відповідь сільської ради на запит адвоката та копію рішення відповідача від 23.01.2020 №744/1071 "Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства".
Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Враховуючи строки розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою (14 днів), шестимісячний строк звернення до суду слід обраховувати з 30.12.2019 (орієнтована дата закінчення строку розгляду клопотання позивача). Відповідно останнім днем звернення до суду є початок липня 2020 року. Натомість позов до суду поданий лише 10.02.2022, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства.
Частиною 6 ст. 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. ч. 1,2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин пропуску такого строку.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України,
ухвалила:
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху..
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/1096/22 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя О.Й. Кисильова