Ухвала від 21.02.2022 по справі 420/3661/22

Справа № 420/3661/22

УХВАЛА

21 лютого 2022 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44358689, адреса: просп.. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032), третя особа Лиманський відділ соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 33, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 лютого 2022 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації, у якому позивачка просить суд:

визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області в особі Лиманського відділу соціального захисту населення щодо припинення з 01.07.2020р. ОСОБА_1 виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області в особі Лиманського відділу соціального захисту населення продовжити виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як одинокій матері у розмірі не меншим за попередні щомісячні платежі на період карантину встановленого Кабінетом Міністрів України та на один місяць після дати його відміни;

стягнути з Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області в особі Лиманського відділу соціального захисту населення всю грошову заборгованість, що виникла у зв'язку із не продовженням ОСОБА_1 виплат державної соціальної допомоги починаючи з 01.07.2020 року.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 15.02.2022 року о 15:27:27 справа №420/3661/22 розподілена на суддю Аракелян М.М.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161,172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , суд дійшов наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи , які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Позивачка просила звільнити її від сплати судового збору на підставі п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» та пояснила, що грошові кошти будуть витрачені виключно на утримання сина, а тому вона є особою, що звернулась до суду за захистом не своїх прав, а прав іншої особи.

Згідно п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.

Суд звертає увагу, що предметом позову є питання отримання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.

За змістом ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".

Таким чином, отримання грошової допомоги є правом саме одинокої матері, а не її дитини, а тому відсутні підстави вважати, що вона звернулась як законний представник неповнолітнього сина, а тому п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» застосуванню у даному випадку не підлягає.

Крім того, позивачем у справі є сама ОСОБА_1 , а не її неповнолітній син, в інтересах якого вона діє.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" встановлено прожитковий мінімум з розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2022 року - 2481 грн.

Отже, сума судового збору за подання до адміністративного суду ОСОБА_1 адміністративного позову майнового характеру становить 992,40 грн.

Однак, позивачем до суду не надано доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі та не надано доказів наявності інших підстав для звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин позовна заява має бути залишена без руху, а позивачу наданий строк для усунення недоліків шляхом надання доказів сплати судового збору за подання позовної заяви майнового характеру у розмірі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп. або доказів наявності інших підстав для звільнення від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 171, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44358689, адреса: просп.. Шевченка, 4, м. Одеса, 65032), третя особа Лиманський відділ соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації (вул. Центральна, 33, смт. Доброслав, Одеський район, Одеська область, 67500) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви 7 днів з дня вручення копії даної ухвали позивачеві.

Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя М.М. Аракелян