18 лютого 2022 року ЛуцькСправа № 140/10768/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач1), Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (далі - ГУ ПФУ у Рівненській області, відповідач2) про визнання протиправними дій щодо відмовив зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2, для призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 01.09.2018 по 30.06.2021; зобов'язання зарахувати позивачу до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 період роботи з 01.09.2018 по 30.06.2021 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», для здійснення призначення пенсії на пільгових умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити признання і виплату пенсії з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 11.07.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 30.07.2021 позивач звернулася до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на що 06.08.2021 отримала рішення про відмову у призначенні пенсії від 05.08.2021 №032150003182, де було зазначено, що позивачу не зараховано до страхового стажу періоди роботи з 01.09.2018 по 20.06.2021, оскільки в системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про сплату страхових внесків за вказаний період.
Вважає такі дії відповідача неправомірними з огляду на таке.
Із довідки про доходи, виданої позивачу страхувальником (роботодавцем) - ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з 01.09.2018 по 30.06.2021 вбачається, що останній що щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески для нього. Водночас з індивідуальних відомостей про застраховану особу слідує, що страхові внески ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за позивача за період з 01.09.2018 по 30.06.2021 не зараховано.
Також з довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.07.2021 №136 зазначено, що в період роботи з 14.05.2011 по теперішній час на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивач перебувала на посаді гірник (роботи на поверхні на виробничій дільниці), яка віднесена до Списку №2. Крім того відповідно до витягів з наказів по даній шахті №10-к від 26.01.2010, №24 від 26.01.2015 та №25 від 24.01.2020 про результати проведення атестації робочих місць посада гірник відноситься до Списку №2.
Позивач вважає, що факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового та пільгового страхового стажу періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 та призначенні пільгової пенсії за віком згідно з ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі та відповідно до статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.22).
У відзиві на позовну заяву від 22.10.2021 №0300-0802-5/42595 (а.с.25-28) представник відповідача1 позовних вимог не визнав, та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 30.07.2021 звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розглянувши заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та додані до неї документи, рішенням від 05.08.2021 №032150003182 ГУ ПФ України у Рівненській області відмовило позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
ГУ ПФ України у Рівненській області не зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 01.09.2018 по 30.06.2021 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», оскільки згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) ОСОБА_1 за вищевказаний період відсутня інформація про сплату єдиного внеску про загальнообов'язкове державне соціальне страхування даним страхувальником, тобто страхові внески не сплачені, а тому відсутні підстави для зарахування до загального та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоду роботи позивача з 01.09.2018 по 30.06.2021 на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля». Крім цього, подані позивачем довідки та витяги з наказів про результати проведення атестації робочих місць, видані ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», не можуть бути належними доказами, в розумінні статей 72-76 КАС України, на підставі яких можна зробити висновок про сплату страхових внесків.
За змістом статей 1, 11, 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов'язок сплати таких внесків покладено на страхувальників, яким у даному випадку є ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля». До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов'язань платника єдиного внеску в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно поданих документів, страховий стаж позивача становить 33 роки 3 місяці 15 днів, в тому числі пільговий стаж становить 7 років 3 місяці 8 днів, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (менше 10 років).
Враховуючи наведене, підстав для зарахування до загального та спеціального (пільгового) страхового стажу вказаного періоду роботи немає, а тому рішення ГУ ПФ України у Рівненській області про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є правомірним, оскільки грунтується на вимогах норм чинного законодавства.
Ухвалою суду від 10.12.2021 залучено до участі у справі як другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (а.с.31).
У відзиві на позовну заяву від 10.01.2021 №1700-0902-7/853 (а.с.34-36) представник відповідача2 позовних вимог також не визнав, та просив відмовити в їх задоволенні, з посиланням на аналогічну позицію яку зазначив у своєму відзиві відповідач1.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходили. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , 30.07.2021 звернулася до ГУ ПФ України у Волинській області, із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.37).
До заяви були додані наступні документи: диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідка з ДПІ про облік як суб'єкт підприємницької діяльності; довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; документи про виконання роботи, яка дає право на певний вид пенсії; заява про призначення (перерахунок) пенсії; заява про спосіб виплати пенсії; інший документ; паспорт громадянина України; свідоцтво про шлюб; трудова книжка (а.с.37-зворот)
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Рівненській області визначено органом, уповноваженим розглянути заяву позивача.
Рішенням від 05.08.2021 №032150003182 ГУ ПФ України у Рівненській області відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
У рішенні зазначено, що пенсійний вік, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 55 років. Вік заявниці на час звернення з заявою становить 55 років. Страховий стаж особи становить 33 роки 3 місяці 15 днів.
Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, визначений п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 10 років. Пільговий стаж особи становить 7 років 3 місяці 8 днів.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 01.09.2018 по 30.06.2021, оскільки в системі персоніфікованого обліку відсутні відомості про сплату внесків за вказаний період (а.с.12,39).
Позивач, не погодившись з таким рішенням у зв'язку з чим звернулася за захистом своїх прав та інтересів до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановами Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 та від 24.06.2016 №461 (зі змінами) затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Список №1).
Розділ І Списку №1 має назву Гірничі роботи (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд).
Підрозділом 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (далі - підрозділ 1) розділу І Гірничі роботи Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді) в переліку яких значиться: гірник підземний та електрослюсар підземний.
Згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637.
Згідно з пунктом 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує стаж та характер роботи є трудова книжка, при цьому, у разі відсутності відомостей у ній, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств.
Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 06.08.1984, позивач 01.04.2011 була переведена учнем гірника по виборці породи (наказ №49 від 21.03.2011) та з 14.05.2011 у зв'язку з складанням іспитів присвоєна і переведена по професії гірничий робітник ІІ розряду по виборці породи (наказ №69 від 16.05.2011) де працює по даний час (а.с.9-10).
Довідкою ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.07.2021 №136, яка міститься в матеріалах справи, підтверджено те, що позивач з 14.05.2011 працювала та працює по даний час ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією гірник, що передбачено Списком №2 (а.с.18).
Крім того, позивачем відповідачу надано копії витягів з наказів №10-к від 26.01.2010, №24 від 26.01.2015, №24 від 24.10.2020 по ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» Про результати проведення атестації робочих місць, якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України Про пенсійне забезпечення призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком №2, та в якому професії гірник віднесено до Списку №2 (а.с.19, 19-зворот).
З даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 форми ОК-5 вбачається, що позивач у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» працює з 1999 року та по сьогоднішній день за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата (а.с.14-16).
Крім того, з наданої до матеріалів справи довідки про доходи ОСОБА_1 від 15.09.2021 №1029/8.4/01-19, виданої ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», вбачається, що позивач працювала (та працює на даний час) у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» на посаді вибірник породи, якій з вересня 2018 року по червень 2021 року була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався та сплачувався ЄСВ (а.с.17).
Разом з тим, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до страхового та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 для призначення пенсії по віку на пільгових умовах періоду роботи позивача з 01.09.2018 по 30.06.2021 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці, з довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.07.2021 №136 та з довідки про доходи позивача від 15.09.2021 №1029/8.4/01-19, виданих ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», в період з 01.09.2018 по 30.06.2021 позивач працювала у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався та сплачувався ЄСВ.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що в спірний період з 01.09.2018 по 30.06.2021 позивач виконувала гірничі роботи в шахті за Списком №2, їй була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися та сплачувалися страхові внески; ОСОБА_1 була включена до звітності ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів, при цьому, відсутність даних про сплату роботодавцем страхових внесків за вказані періоди роботи позивача не може бути підставою для відмови позивачу у зарахуванні до страхового стажу вказаних періодів роботи, тому у відповідача2 були відсутні підстави не зараховувати до її страхового та спеціального (пільгового) стажу за Списком №2 періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП "Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021, у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків по ЄСВ.
Таким чином, дії ГУ ПФ України у Рівненській області щодо не зарахування до страхового та спеціального (пільгового) стажу позивача періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 слід визнати протиправними.
Щодо призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;
Згідно з матеріалами пенсійної справи, пенсійним органом в ході розгляду поданих позивачем документів до страхового стажу ОСОБА_1 зараховано 33 роки 03 місяці 15 днів, в тому числі пільгового стажу за Списком №2 07 років 03 місяці 08 днів.
Таким чином, із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоду роботи позивача на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 (2 роки 9 місяців), спеціальний (пільговий) страховий стаж роботи позивача за Списком №2 становитиме більше 10 років.
Станом на 30.07.2021 (день подання заяви про призначення пенсії) ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , було 55 років.
Таким чином, з зарахуванням до страхового та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021, позивач набуває право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, відповідно до пункту 1 статті 45 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Оскільки, позивач із заявою про призначення пенсії за віком до ГУ ПФУ у Волинській області звернувся 11.07.2021, тобто не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою належного пенсійного віку (55 років), то призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно з статтею 114 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням спірних періодів слід проводити з 11.07.2021.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
У відповідності до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності суд враховує, чи прийняті (вчинені) вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа №802/2236/17-а).
Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При вирішенні даного спору суд враховує, що спір у цій справі виник щодо не зарахування до страхового (пільгового) стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду роботи позивача з 01.09.2018 по 30.06.2021 у ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля», а позивач фактично оскаржує не дії щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу вказаного періоду роботи, а рішення ГУ ПФУ у Рівненській області від 05.08.2021 №032150008182, яким відмовлено у призначенні пенсії з підстав відсутності необхідного страхового стажу та не зараховано спірний період роботи з 01.09.2018 по 30.06.2021 в ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля до страхового стажу позивача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позову та вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФ України у Рівненській області від 05.08.2021 №032150008182 про відмову позивачу у зарахуванні до страхового та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоду роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 та призначення пільгової пенсії за віком; зобов'язання ГУ ПФ України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового страхового стажу періоди роботи позивача з 01.09.2018 по 30.06.2021 на ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та призначити позивачу пільгову пенсію за віком згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 11.07.2021.
Щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Порядок і правила розподілу судових витрат визначені статтею 139 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивач сплатила судовий збір в сумі 908,00 грн., що підтверджується копією квитанції №0.0.2255190375.0 від 06.09.2021 (а.с.6).
Відтак, суд дійшов висновку, що на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Рівненській області (яким винесено протиправне рішення) необхідно стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області від 05 серпня 2021 року №032150003182 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоди роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 та призначення пільгової пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №2 періоди роботи на ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з 01.09.2018 по 30.06.2021 та призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію за віком згідно з статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням даного спеціального (пільгового) страхового стажу з 11 липня 2021 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Короленка, будинок 7, код ЄДРПОУ 21084076) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський