м. Вінниця
18 лютого 2022 р. Справа № 120/15466/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Виконавчого комітету Вінницької міської ради про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач посилається на протиправність рішення відповідача за №1462 від 10.06.2021 в частині відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в м. Вінниці, біля ділянки з кадастровим номером 0510136600:02:006:0008.
З метою повторного розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 17.11.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження. Установлено строк для подання заяв по суті.
03.12.2021 стороною відповідача подано до суду відзив щодо заявлених позовних вимог, з якого слідує, що останній заперечує проти задоволення позову. Зазначено, що на адресу Вінницької міської ради надійшла заява ОСОБА_1 від 05.03.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту м. Вінниця, площею 0,1 га.
Рішенням Вінницької міської ради №495 від 25.06.2021 заявнику було відмовлено у зазначеному клопотанні у зв'язку з невідповідністю намірів вимогам містобудівної документації (зона інженерної інфраструктури, рекреаційна зона озеленених територій загального користування), ДСП №173 від 19.06.1996р., Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 04.03.1997 року, ДБН Б.2.2-12:2019 та ДБН В.2.5-16:99.
Таким чином, Вінницька міська рада, приймаючи рішення діяла на підставі та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України, оскільки згідно з планом зонування зазначена земельна ділянка перебуває одночасно під декількома обмеженнями, які виключають її використання для потреб житлового будівництва.
Також відповідач вказує, що фактично позивач оскаржує рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради №1462 від 10.06.2021, яке згідно з регламентом Вінницької міської ради вже виконало свою дію і стало підставою для прийняття рішення №495 від 25.06.2021, яке оскаржується в судовому порядку.
В підтвердження вищезазначеного, представником відповідача надано копію ухвали про відкриття провадження у справі №120/13392/21-а.
Враховуючи, що інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач звернувся до Вінницької міської ради з заявою від 05.03.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з метою подальшої передачі безоплатно у власність в межах населеного пункту м. Вінниця, площею 0,1 га, вказавши бажане місце розташування.
Рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради за №1462 від 10.06.2021 схвалено проект рішення про відмову позивачу у наданні дозволу, у зв'язку з невідповідністю намірів вимогам містобудівної документації (зона інженерної інфраструктури, рекреаційна зона озеленених територій загального користування), ДСП №173 від 19.06.1996р., Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 04.03.1997 року, ДБН Б.2.2-12:2019 та ДБН В.2.5-16:99.
Рішенням Вінницької міської ради №495 від 25.06.2021 заявнику було відмовлено у зазначеному клопотанні у зв'язку з невідповідністю намірів вимогам містобудівної документації (зона інженерної інфраструктури, рекреаційна зона озеленених територій загального користування), ДСП №173 від 19.06.1996р., Правил охорони електричних мереж, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 04.03.1997 року, ДБН Б.2.2-12:2019 та ДБН В.2.5-16:99.
Позивач оскаржує рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради за №1462 від 10.06.2021 з підстав того, що на обрану позивачем земельну ділянку не поширюються жодні обмеження.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України.
Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регулюється главою 19 Розділу IV Земельного кодексу України.
Так, положеннями статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Повноваження ради щодо питань, які виникають з приводу земельних відносин визначено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", в частині першій статті 26 якої передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (ч. 3 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
З аналізу наведених вище норм слід дійти висновку, що органом, який уповноважений розглядати клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, надання дозволу на розроблення технічної документації у випадку спірних правовідносин, є відповідна сільська, селищна, міська рада і вирішення даного питання, згідно з положеннями статей 26, 43 та 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" повинно відбуватись виключно на пленарних засіданнях цієї ради шляхом прийняття відповідного рішення, а не виконавчим комітетом.
Позивач оскаржує рішення виконавчого комітету за №1462 від 10.06.2021, яке є проектом рішення міської ради.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ст. 51 Закону, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Відповідно до ч. 6 ст. 59 Закону, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
В силу ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження, зокрема, у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
Проте до цих повноважень не відноситься питання передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб, оскільки це є виключною компетенцією міської ради.
Рішенням Вінницької міської ради від 04.12.2020 № 42 2 сесія 8 скликання затверджено Регламент Ради (далі - Регламент).
Відповідно до ст. 2.6.1 Регламенту, секретар ради разом з апаратом ради організовує підготовку питань, що вносяться на розгляд сесії.
Статтею 2.6.4 Регламенту передбачено, що візування проектів рішень міської ради здійснюється за допомогою системи електронного документообігу, зокрема, секретарем міської ради.
Відповідно до ст. 4.4.5 Регламенту, координує роботу постійних комісій міської ради секретар ради.
Відповідно до спірного рішення від 10.06.2021 №1462 виконавчий комітет схвалив підготовлений департаментом земельних ресурсів міської ради проект рішення міської ради "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянам, відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, поновлення договорів оренди, встановлення земельного сервітуту на земельні ділянки громадянам" згідно з додатком.
Відтак, рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради №1462 від 10.06.2021 не було відмовлено позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а лише схвалено проект рішення міської ради, який вирішено подати для включення до проекту порядку денного чергової сесії міської ради для розгляду.
Натомість, відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою позивачу було рішенням Вінницької міської ради №495 від 25.06.2021, що є предметом спору в іншій адміністративній справі №120/13392/21-а, провадження у якій відкрито ухвалою від 22.10.2021.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відмову у задоволені даного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволені позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 АДРЕСА_1 );
Відповідач: Виконавчий комітет Вінницької міської ради (вул .Соборна, 29, м. Вінниця, Вінницька область, 21050, код ЄДРПОУ 03084813)
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна