Рішення від 21.02.2022 по справі 120/15385/21-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 лютого 2022 р. Справа № 120/15385/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИННАСТІЯ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Держпраці у Вінницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИННАСТІЯ" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що під час перевірки щодо дотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки виявлено порушення, що є підставою для застосування заходів державного нагляду (контролю).

З метою виконання позивачем покладених на нього завдань останній звернувся до суду з позовом щодо застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборон:

- експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальні крани і машини (кран-балка); обладнання призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах; системи газопостачання природним газом; рухоме обладнання, що працює під тиском (балони кисневі - 4 од., пропан-бутановий - 1 од.);

- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах; зберігання балонів; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; експлуатація водозбірних споруд; зварювальні, газополумяні роботи; обслуговування верстатів з обробки деревени і металів.

Ухвалою від 16.11.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Цією ж ухвалою надано строк для подання заяв по суті.

Копію ухвали відповідач отримав 08.12.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням за №2100107507525.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи, однак своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

У період з 27.10.2021 по 28.10.2021 на підставі наказу Управління Держпраці у Вінницькій області від 26 жовтня 2021 року № 1179-0, головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС Чекіним М.В., проведено позапланову перевірку у сферах дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИННАСТІЯ", що знаходиться за адресою: 23034, Вінницька обл., Барський р-н, село Мальчівці, вул. Щорса, буд. 1А, ЄДРПОУ 30804386.

Перевіркою встановлено наступні порушення.

1. Роботодавець не отримав дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (пункти 7,10 група А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого Постановою КМУ від 03.02.2021р. №77), а саме: вантажопідіймальні крани і машини (кран-балка); обладнання призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що є порушенням вимог статті 21 Закону У країни № 2694 "Про охорону праці", пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107;

2. Роботодавець не отримав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (пункт 3,10, 20 додатку 2 група А Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107), а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах; зберігання балонів; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, що є порушенням вимог статті 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці", пункту 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

3. Роботодавець не подав до територіального органу Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на (пункти 4,9 групи Б Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого Постановою КМУ від 03.02.2021р. №77) а саме: системи газопостачання природним газом; рухоме обладнання , що працює під тиском (балони кисневі - 4 од., пропан-бутановий - 1 од.), що є порушенням вимог статті 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці", пункту 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

4. Роботодавець не подав до територіального органу Держпраці декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (пункти 3,13, 19,20 додатку 2 група Б, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107), а саме: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; експлуатація водозбірних споруд; зварювальні, газополумяні роботи; обслуговування верстатів з обробки деревини і металів, що є порушенням вимог статті 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці", пункту 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107.

На виконання вимог ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності" позивачем, за результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства, складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 28.10.2021 за № ВН 450/468/АП, який підписано директором ТОВ "ДИННАСТІЯ" Хімічем М.І. Примірник вказаного акта також був вручений директору ТОВ "ДИННАСТІЯ".

Управління Держпраці у Вінницькій області винесено припис від 28.10.2021 за № ВН 450/468/АП про усунення порушень та виконання заходів та припису від 30.03.2021, що складений за результатами попередньої перевірки.

В приписі від 28.10.2021 зазначено, що з 14 виявлених під час попередньої перевірки порушень на початок цієї усунено 12.

Враховуючи, що відповідачем вимоги приписів залишені без виконання, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

В розумінні статті 1 Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7 Положення №96).

В силу статті 4 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон № 2694-XII), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Зокрема, підпунктом 16 пункту 4 Положення № 96 передбачено, що Держпраці здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та перевірки їх знань.

Згідно з підпунктом 5 пункту 6 вказаного Положення, Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Приписами норми частини першої статті 39 Закону № 2694-XII передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Частиною п'ятою статті 4 Закону № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Із аналізу вищенаведених норм видно, що підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.

Із положень статті 21 Закону № 2694-XII випливає, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).

Згідно з матеріалами справи, за результатами проведеної перевірки виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства, зокрема:

- не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи та на роботи вибухопожежонебезпечних зонах; зберігання балонів; вантажно- розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки: вантажопідіймальні крани і машини; обладнання призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, що вказує на порушення статті 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці», порушення п.6, п.п. 3,10,20 додатку 2 група А Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107, п.п 7,10 група А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого Постановою КМУ від 03.02.2021р. №77;

- на підприємстві виконуються роботи: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; експлуатація водозбірних споруд; зварювальні, газополумяні роботи обслуговування верстатів з обробки деревини і металів. На підприємстві експлуатуються (застосування) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки: системи газопостачання природним газом; рухоме обладнання , що працює під тиском (балони кисневі - 4 од., пропан-бутановий - 1 од.) без подання роботодавцем декларації до управління Держпраці у Вінницькій області, що вказує на порушення На підприємстві виконуються роботи: роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; експлуатація водозбірних споруд; зварювальні, газополумяні роботи обслуговування верстатів з обробки деревини і металів. На підприємстві експлуатуються (застосування) машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки: системи газопостачання природним газом; рухоме обладнання , що працює під тиском (балони кисневі - 4 од., пропан-бутановий - 1 од.) без подання роботодавцем декларації до управління Держпраці у Вінницькій області, що вказує на порушення статті 21 Закону України № 2694 "Про охорону праці", п.21; п.п. 3,13, 19,20 додатку 2 група Б, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. №1107, п.п.4,9 група Б Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 03.02.2021 №77.

На час розгляду справи, доказів виконання вимог припису щодо усунення порушень відповідачем суду не надано.

Вирішуючи питання наявності підстав для вжиття заходів реагування в частині зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, суд зважає на те, що в силу правил статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.

Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

Станом на дату розгляду даної справи порушення, які стали підставою для звернення позивача з даним позовом для застосування заходів реагування відповідач не усунув, не спростував документально відсутність факту їх вчинення та існування, відтак позов підлягає задоволенню в заявленому обсязі.

Згідно частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує на наступне.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Разом з тим, оскільки позивачем не понесені витрати по залученню свідків і проведенню експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИННАСТІЯ" у вигляді заборон до повного їх усунення:

- експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, а саме: вантажопідіймальні крани і машини (кран-балка); обладнання призначене для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах; системи газопостачання природним газом; рухоме обладнання, що працює під тиском (балони кисневі - 4 од., пропан-бутановий - 1 од.);

- виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах; зберігання балонів; вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; експлуатація водозбірних споруд; зварювальні, газополумяні роботи; обслуговування верстатів з обробки деревени і металів.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити: Управління Держпраці у Вінницькій області (21050, м. Вінниця, вул. Магістратська, 37, код ЄДРПОУ - 39845483); Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИННАСТІЯ" (23034, Вінницька область, Барський район, с. Мальчівці, вул. Щорса, 1А, код ЄДРПОУ - 30804386).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна