Справа № 740/679/22
Провадження № 3/740/346/22
іменем України
21 лютого 2022 року м. Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Карпусь І.М.,
за участю секретаря судового засідання Кубрак Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживає по АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 05 лютого 2022 року об 11 год. 55 хв. в м. Ніжині по вул. Богдана Хмельницького керував автомобілем ВАЗ 210994-20, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, клопотань про відкладення розгляду не подав. Відомості про розгляд справи Ніжинським міськрайонним судом зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, з яким ОСОБА_1 ознайомлений та копію якого він отримав, що слідує зі змісту протоколу та його підписів у відповідних графах протоколу.
Згідно ст.268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою. При цьому справа згідно ст.277 КУпАП повинна бути розглянута у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання протоколу про адміністративне правопорушення, практика ж Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження», у зв'язку з чим суд вважає можливим розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Порядок огляду водіїв на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
Згідно із п. 3, 4 розділу І Інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є: порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці, звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло , сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови , почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Водночас відповідно до п.12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п.4 розділу I цієї Інструкції (ознаки наркотичного сп'яніння), поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Тобто, огляд особи на стан наркотичного сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, відбувається виключно у медичному закладі, а не поліцейським на місці зупинки.
Порядок огляду водія на стан наркотичного сп'яніння врегульований розділом ІІІ Інструкції.
Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством (п. 3 розділу 3 Інструкції).
Відмова від огляду на стан сп'яніння особою, яка керує транспортним засобом, і має ознаки сп'яніння, має наслідком адміністративну відповідальність за ч. 1 ст.130 КУпАП.
Частиною 3 статті.130 КУпАП встановлено відповідальність за дії, передбачені ч. 1 ст.130 КУпАП, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №474890 від 05.02.2022 ОСОБА_1 05 лютого 2022 року об 11 год. 55 хв. в м. Ніжині по вул. Богдана Хмельницького керував автомобілем ВАЗ 210994-20, державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння в медичному закладі відмовився.
На відеозаписі на оптичному диску, долученому до протоколу, зафіксовано факт керування ОСОБА_1 автомобілем та відмову ОСОБА_1 на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі.
Факт накладення на ОСОБА_1 двічі упродовж року адміністративних стягнень за відмову при керуванні транспортним засобом від проходження огляду на стан сп'яніня підтверджується постановами Ніжинського міськрайонного суду від 16.07.2021 у справі №740/2668/21, від 06.10.2021 у справі № 740/5377/21, від 13.01.2022 у справі №740/7162/21, від 26.01.2022 у справі №740/27/22.
Таким чином, суд доходить висновку про доведеність дослідженими у судовому засіданні доказами наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, вчинене особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Докази, що спростовують зазначені обствини та висновки суду, станом на час розгляду справи відсутні.
При накладенні на ОСОБА_1 стягнення в частині позбавлення права керування транспортними засобами суд враховує невідбуті частини стягнення за попередніми постановами Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області.
Постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13.01.2022 на ОСОБА_1 накладено стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та приєднано невідбуту частину стягнення згідно постанови Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 06.10.2021, і визначено ОСОБА_1 загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами 12 років 9 місяців 23 дні.
При накладенні стягнення згідно із постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.01.2022 приєднано невідбуті частини стягнення згідно постанов Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 16.07.2021 та від 06.10.2021 у виді загалом 03 років 07 місяців 22 днів позбавлення права керування транспортними засобами, та визначено ОСОБА_1 загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами 13 років 07 місяців 22 дні.
Таким чином, при накладені стягнення на ОСОБА_1 постановами суду від 13.01.2022 та 26.01.2022 двічі приєднано невідбуту частину стягнення за постановою від 06.10.2021.
За таких обставин, суд враховує невідбуті частини стягнення за постановою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13.01.2022, яка на час розгляду даної справи становить 12 років 8 місяців 25 днів, та від 26.01.2022, яка, не враховуючи невідбутої частини повторно приєднаного стягнення за постановою від 06.10.2021, становить 10 років 9 місяців 27 днів, що на підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП підлягають приєднанню до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, накладеного за цією постановою.
Вирішуючи питання про конфіскацію транспортного засобу, суд виходить із положень ст.29 КУпАП, та санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП, згідно з якими передбачено конфіскацію транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні відомості про належність ОСОБА_1 транспортних засобів, а транспортний засіб ВАЗ 210994-20, державний номерний знак НОМЕР_1 , відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення належить ОСОБА_2 , транспортний засіб не може бути конфіскований.
З огляду на наведене, наявними у справі доказами згідно ст.251 КУпАП підтверджується порушення ОСОБА_1 п.2.5 Правил дорожнього руху, що є підставою для його притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 КУпАП та накладення стягнення у виді штрафу в межах санкції частини статті з позбавленням права керування транспортними засобами з урахуванням вимог ч.3 ст.30 КУпАП, без конфіскації транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на користь держави.
Керуючись ст.33, 40-1, 221, 280, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років без конфіскації транспортного засобу.
На підставі ч.3 ст.30 КУпАП до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 років, призначеного ОСОБА_1 за даною постановою, приєднати невідбуті частини стягнення згідно постанов Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 13.01.2022 - 12 років 8 місяців 25 днів, та від 26.01.2022 - 10 років 9 місяців 27 днів, визначивши ОСОБА_3 загальний строк позбавлення права керування транспортними засобами - 33 (тридцять три) роки 06 (шість) місяців 22 (двадцять два) дні.
Початок відбуття стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами ОСОБА_1 рахувати з дня набрання законної сили постановою Ніжинського міськрайонного суду від 16.07.2021 - з 27 липня 2021 року.
Стягнути з ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) грн 20 коп. судового збору на користь держави.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу сумі 102 000 (сто дві тисячі) грн.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І.М. Карпусь