Справа № 661/2416/21
Провадження № 3-в/661/5/22
17 лютого 2022 року
Суддя Новокаховського міського суду Херсонської області Червоненко Д.В., розглянувши подання начальника Мелітопольського районного відділу № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Новокаховського міського суду Херсонської області від 14 липня 2021 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт,-
встановив:
03 лютого 2022 року до суду надійшло подання начальника Мелітопольського районного відділу № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Новокаховського міського суду Херсонської області від 14 липня 2021 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.
В обґрунтування подання зазначено, що 06 грудня 2021 року до Мелітопольського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області з Каховського МВ філії ДУ «Центр пробації» в Херсонській області надійшла особова справа відносно правопорушника ОСОБА_1 для подальшого виконання вказаної постанови за територіальними ознаками.
В ході виконання даної постанови встановлено, що ОСОБА_1 з 24.06.2021 року являється військовослужбовцем за контрактом військової частини НОМЕР_1 м. Мелітополь, проходить службу на посаді водія-електрика радіолокаційної станції окремого радіолокаційного взводу, а відтак, станом на день винесення вищевказаної постанови суду, вже був військовослужбовцем.
Згідно ст. 15 КУпАП військовослужбовці несуть відповідальність за вчинення адміністративних правопорушень за дисциплінарним статутом. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт.
Вказує, що адміністративні стягнення у виді громадських робіт та суспільно корисних робіт за порядком та умовами відбування є майже ідентичними, а тому ці обставини унеможливлюють виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно-корисних робіт, призначеного постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 14 липня 2021 року, а тому просив усунути суперечливі питання, пов'язані з виконанням вказаної постанови, відповідно до ст. 304 КУпАП
ОСОБА_1 в судове засідання на розгляд подання не з'явився, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду клопотання до суду не подавав.
Представник Мелітопольського районного відділу № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Судом не встановлено підстав для відкладення розгляду подання.
Таким чином суд, дослідивши подання та додані до нього матеріали, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст .31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При вирішенні цього питання судом враховується, що згідно з положеннями ст. 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Як передбачено ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт»(далі Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п.12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ Порядку.
В пунктах 13.13, 13.14, 13.19,13.20 Порядку зазначено, що якщо після перевірки за місцем проживання порушника встановлено, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме або наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Відповідно до вимог ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24 червня 2021 року зарахований на військову службу за контрактом до військової частини НОМЕР_1 , де на даний час проходить службу, та є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, листом командира ВЧ НОМЕР_1 ОСОБА_2 , вих № 372/1/2/5/1356 від 08.11.2021 року та наданими письмовими поясненнями ОСОБА_1 ..
Згідно положень ст. 15 КУпАП військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, санітарних норм, правил полювання, рибальства та охорони рибних запасів, митних правил, вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушення тиші в громадських місцях, неправомірне використання державного майна, незаконне зберігання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, невжиття заходів щодо окремої ухвали суду, ухилення від виконання законних вимог прокурора, порушення законодавства про державну таємницю, порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, ці особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи і адміністративний арешт.
Таким чином, заборони щодо застосування до військовослужбовців адміністративного стягнення у виді суспільно-корисних робіт положення ст. 15 КУпАП не містять.
Згідно зі статтями 299, 303 КУпАП орган, який виносить постанову про накладення адміністративного стягнення, є відповідальним за звернення постанови до виконання.
Суд зауважує, що зміст діяльності після звернення постанови до виконання становить: своєчасне направлення постанови органу-виконавцю. Здійснення контролю за правильним виконанням постанови, припинення виконання постанови на підставах, передбачених ст. 302 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 302 КУпАП, за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст.183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме - виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена.
Враховуючи наведене, оскільки суд не уповноважений припинити виконання прийнятого ним рішення по суті адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, окрім як у разі виявлення обставин, передбачених пунктами 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП, та не може ініціювати притягнення особи до адміністративної чи кримінальної відповідальності, дотримуючись конституційних засад судочинства щодо забезпечення державою виконання судового рішення у визначеному законом порядку, враховуючи, що Мелітопольським районним відділом № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області не здійснено всіх заходів, передбачених діючим законодавством України для виконання постанови, приходжу до висновку, що постанова суду підлягає подальшому виконанню, у зв'язку із чим в задоволенні подання належить відмовити.
Вирішення питання щодо подальшого виконання даної постанови та прийняття рішення за результатами виконання даної постанови покладається виключно на орган, який здійснює виконання цієї постанови, що передбачено вищезазначеним Порядком, що є також підставою для відмови у задоволення подання органу пробації.
Крім того, суд не наділений правом самостійного ініціювання виду питання, яке необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови, а в самому поданні не зазначено, яке саме суперечливе питання необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови суду та яке рішення ініціатор просить прийняти.
Керуючись ст.ст.299-304, 325-1 КУпАП,-
постановив:
У задоволенні подання начальника Мелітопольського районного відділу № 1 філії ДУ «Центр пробації» в Запорізькій області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Новокаховського міського суду Херсонської області області від 14 липня 2022 року, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д. В. Червоненко