Постанова від 31.01.2022 по справі 752/296/22

Справа № 752/296/22

Провадження №: 3/752/1779/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.01.2022 м. Київ

суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., вивчивши та проаналізувавши матеріали, що надійшли

відУправління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції (м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9)

пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП

відносно за участюОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 (за відомостями протоколу про адміністративне правопорушення) місце проживання - АДРЕСА_1 ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

До Голосіївського районного суду міста Києва Управлінням патрульної поліції у м. Києві передано матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 205761 від 21.12.2021, в якому зафіксовано, що 10.11.2021 у м. Києві по вул. Академіка Заболотного, 31-ж громадянин ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом МАЗ, номерний знак НОМЕР_1 , зі спеціалізованим причіпом - пр- платформою ПЛ 1312, номерний знак НОМЕР_2 , перед початком руху не перевірив надійність кріплення вантажу, внаслідок чого пр-платформи випала бетонна шпала, на яку здійснив наїзд транспортний засіб DAF, державний номерний знак НОМЕР_3 , з напівпричепом Fryenauf, державний номерний знак НОМЕР_4 , в результаті якого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Такими діями ОСОБА_1 порушив п. 22.2, п. "а " п. 22.3 Правил дорожнього руху. Дії кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.

Проаналізувавши та детально дослідивши матеріали, що надійшли від вказаного органу, суд (суддя) вважає за належне повернути їх для належного оформлення, зважаючи на таке.

У ч. 2 ст. 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Вимоги до змісту протоколу та оформлення про адміністративне правопорушення закріплені у ст. 256 КУпАП, де вказано, що у ньому зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; відомості про заподіяння матеріальної шкоди (у разі її наявності).

Відповідно до п. 15 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Згідно п.п. 1 п. 1 розділу 9 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом № 1395 від 07.11.2015, де зазначено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додається схема місця долрпожньо-транспортної пригоди, яку підписують учасники дорожньо-транспортної пригоди та поліцейський.

Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, серед іншого, протоколом про адміністративне правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Протокол про адміністративне правопорушення від 21.12.2021 серед своїх додатків не містить схеми місця дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 10.11.2021, що свідчить недотримання вимог п.п. 1 п. 1 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства Внутрішніх Справ України № 1395 від 07.11.2015.

Так, у п.п. зазначеної Інструкції закріпачено, що у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого, серед іншого, додаються схема місця дорожньо-транспортної пригоди, яку підписують учасники та поліцейський.

З аналізу приписів КУпАП слідує, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд (суддя) повинен вжити всіх передбачених законодавством заходів для повного, всебічного й об'єктивного встановлення обставин, на підставі належних і достовірних доказів з'ясувати, чи мала місце подія та склад адміністративного правопорушення, зокрема, шляхом дослідження протоколу про адміністративне правопорушення, установити інші факти, що впливають на правильне вирішення справи.

На переконання судді перевірка обставин встановлення особи, відносно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення, об'єктивне з'ясування наявності чи відсутності у діях особи складу конкретного адміністративного правопорушення, всебічне з'ясування фактичних обставини, що кваліфіковані за ст. 124 КУпАП, повний та об'єктивний розгляд справи з дотриманням встановлених законом строків для накладення адміністративного стягнення, дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності потребує дослідження схеми дорожньо-транспортної пригоди, яка сталась 10.11.2021 та складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 205761 від 21.12.2021, або ж отримання відомостей про причини її відсутності.

У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

У п. 24 постанови Пленуму Верхового суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" від 23.12.2005 № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

З огляду на викладене протоколи про адміністративне правопорушення разом з приєднаними до них матеріалами підлягають поверненню до органу, який їх подав для належного оформлення.

Керуючись ст. 7, 251, 256, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 205761 від 21.12.2021, складений відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, а також інші матеріали, що надійшли разом з ним, повернути до Управління патрульної поліції у м. Києві для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Бушеленко