Рішення від 27.01.2022 по справі 640/70/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2022 року м. Київ № 640/70/21

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду Кураїни в м.Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі- відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення індексації розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, суми індексації та інших доплат до його пенсії на підставі пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році"(далі - Постанова №124) з 20.02.2019 та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" (далі - Постанова №251);

- зобов'язати відповідача з 01.03.2019 провести індексацію розміру пенсії та суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до його пенсії на підставі пункту 6 постанови № 124 з 20.02.2019 та проводити в подальшому перерахунки та індексації згідно постанови № 251.13.01.2021

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовано протиправністю відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії на підставі судового рішення у справі № 826/16457/18 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії у відповідності до положень Постанови № 124 та Постанови № 251.

У письмовому відзиві на позовну заяву ОСОБА_1 відповідач проти неї заперечує та просить суд відмовити у її задоволенні з огляду на те, на виконання судового рішення справі № 826/16457/18 відповідачем проведено у грудні 2019 року перерахунок пенсії позивача у порядку встановленому судовим рішенням. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.012018 встановлено у фіксованому розмірі 11 808,43 грн. При цьому, судовим рішенням не було зобов'язано відповідача проводити перерахунок пенсії позивача з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що діяв відповідно до чинного законодавства, а тому підстави для проведення індексації пенсії позивача - відсутні.

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.06.2019 у справі №826/16457/18 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії щодо виплати йому пенсії в раніше встановленому розмірі, а саме 11 808,43 грн з 01.10.2017.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.06.2019 - змінено, шляхом викладення абзацу другого її резолютивної частини в такій редакції: "Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вчинити дії щодо виплати пенсії ОСОБА_1 в раніше встановленому розмірі, а саме - 11808 грн 43 коп, з 01 січня 2018 року». В іншій частині рішення суду першої інстанції - залишено без змін.

29.05.2020 та 17.07.2020 позивач звернувся із заявами до відповідача про проведення індексації його пенсії у 2019 та 2020 роках на підставі Постанов №124 та №251.

Листом від 19.08.2020 № 18683-19087/Р-02/8-2600/20 відповідач, повідомив позивача про те, що судовим рішенням у справі № 826/16457/18 зобов'язано відповідача вчинити дії щодо виплати пенсії позивачу в раніше встановленому розмірі, а саме - 11808,43 грн, з 01.01.2018. Відповідачем у грудні 2019 року здійснено перерахунок пенсії позивача, в порядку, встановленому судовим рішенням. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 встановлено у фіксованому розмірі 11808,43 грн. Зобов'язання проводити перерахунок з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в рішенні суду відсутнє.

Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо проведення індексації пенсії у 2019 та 2020 роках, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), постановами № 124 та № 251.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 124 у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = П сзп (1) : П сзп (2) х 100 % - 100 %,

де П сзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

П сзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Згідно з пункту 2 Постанови № 251 у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Як вже було зазначено, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.11.2019 у справі № 826/16457/18 пенсія позивачу виплачується з 01.01.2018 у розмірі 11808,43 грн.

При цьому, будь-яких обмежень чи заборон щодо здійснення перерахунків та індексації пенсії позивача вказаним рішення суду не встановлено.

Як свідчать матеріали справи, при розгляді заяв про перерахунок пенсії відповідачем застосовувався розмір пенсії у твердій сумі у розмірі 11808,43 грн визначений за рішенням суду, як такий, що є граничним.

Викладене свідчить про протиправне обмеження територіальним органом Пенсійного фонду України можливість проведення перерахунку пенсії позивача із застосуванням вищевказаної суми за рішенням суду як граничної суми пенсії, оскільки наведене не встановлено статтею 42 Закону №1058-IV та прийнятими на їх реалізацію постановами Кабінету Міністрів України.

Зважаючи на дискреційні повноваження пенсійного органу, суд дійшов висновку, що права позивача підлягають поновленню саме шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути його заяви, які були подані для проведення перерахунку пенсії на підставі статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Постанов №124 та №251.

Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн (квитанція від 22.12.2020 №65474).

Оскільки позов задоволено частково, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору за в розмірі 700,00 грн рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, які полягають у застосуванні при розгляді заяв ОСОБА_1 від 29.05.2020 та від 17.07.2020 щодо проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році"з 20.02.2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", обмежувальної величини пенсії у розмірі 11808,43 грн як граничної суми пенсії, що може виплачуватись позивачу, застосування якої відображено у листі від 19.08.2020 №18683-19087/Р-02/8-2600/20.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві повторно розглянути заяви ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат та надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році", без обмеження перерахованої суми пенсії розміром 11808,43 грн та без застосування вказаної суми як граничної суми пенсії, що може отримуватись ОСОБА_1 .

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві 700,00 грн (сімсот гривень).

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.А. Донець