Рішення від 27.01.2022 по справі 640/28221/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2022 року м. Київ № 640/28221/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м.Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом ( з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 28.07.2021):

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача ГУПФУ в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 24.05.2021 №40386-153 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ;

- стягувати щомісячно з Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 пенсії в розмірі 10050,30 грн.;

- стягнути з Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 заборгованість у виплаті пенсії з квітня 2019 року у розмірі 180607,80 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва: від 06.01.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов; від 31.08.2021 залишено без розгляду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління МВС України в м. Києві в частині позовної вимоги про зобов'язання Головного управління МВС України в м. Києві видати довідку про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 та №740 (з врахуванням постанови Верховного Суду в зразковій справі від 17.12.2019 №160/8324/19); від 31.08.2021 прийнято заяву про зміну предмета позову від 28 липня 2019 року.

Позов обґрунтовано тим, що Міністерством внутрішніх справ України видано та надіслано відповідачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, станом на листопад 2019 року. Однак, відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, що зумовило звернення позивача з цим позовом до суду. Крім того, позивач посилається на те, що протиправна бездіяльність відповідачів щодо перерахунку та виплати йому пенсії у відповідності до вимог закону, призвела до наявності заборгованості щодо виплати пенсії позивачу, у зв'язку з чим, на переконання позивача, наявні підстави для стягнення такої у судовому порядку.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог та вказав, що відповідач діяв правомірно при проведенні перерахунку пенсії позивачу оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України №2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 29.01.2020).

Дослідивши письмові докази, судом встановлено.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.

Відповідно до довідки Головного управління МВС України в м. Києві від 14.06.2012 №19/89/40386 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012, за посадою старший оперуповноважений особливих доручень відділу оперативно - транспортних засобів управління оперативної служби ГУ МВС України в м. Києві становить( на день звільнення зі служби): посадовий оклад - 1100 грн, оклад за військове звання(підполковник міліції) - 130 грн, надбавка за вислугу років (30%) - 369 грн, надбавка за режимні обмеження (15%) - 165 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 799,50 грн, надбавка за оперативно-розшукову діяльність (45%) - 495 грн, премія (68%) - 2079,78 грн, всього - 5 138,28 грн.

Відповідно до копії перерахунку пенсії по інвалідності позивача з 01.05.2018, пенсію перераховано із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2800 грн, оклад за військове звання - 2200 грн, надбавка за вислугу років (35%) 1750 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 420 грн, премія (9,03%) - 647,45 грн, всього 7817,45 грн. Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення у розмірі 4690,47 грн. Підсумок пенсії - 4690,47 грн. Підстава для перерахунку: пункт 3 Постанови №103, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), перерахунок з 01.01.2016.

Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" складено довідку від 24.05.2021 №40386-153 про розмір грошового забезпечення позивача, станом на листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.05.2021 №40386-153.

У відповідь на звернення позивача, Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві листом від 13.07.2021 №2600-0340-8/13165 повідомило позивачу, що після визнання протиправним та скасуванням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 в справі №826/12704/18 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Урядом України акти, які визначають механізм перерахунку пенсій відповідних категорій військовослужбовців не приймались. Враховуючи зазначене, підстав для проведення перерахунку пенсії відсутні. Надана позивачем довідка про розмір грошового забезпечення долучена до матеріалів пенсійної справи.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Постанова №988), яка набрала чинності 02 листопада 2015 року та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою № 103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови № 103.

Отже, з 19.11.2019 з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Враховуючи викладене, позивач як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на отримання з 01.12.2019 пенсії (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, які полягають у відмові в перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки, є протиправними.

За таких обставин, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" від 24.05.2021 №40386-153, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги про стягнення щомісячно з Головного управління ПФУ в м. Києві на користь позивача пенсії в розмірі 10050,30 грн та заборгованості у виплаті пенсії з квітня 2019 року у розмірі 180607,80 грн не підлягають задоволенню з огляду на те, що стягненню підлягають лише нараховані суми пенсії, але невиплачені з вини пенсійного органу, при цьому, предметом спору у цій справі є бездіяльність пенсійного органу щодо непроведення перерахунку пенсії, а отже позов в цій частині є передчасним.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню..

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (виписка із акта огляду МСЕК від 02.03.2011 №133775), сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" від 24.05.2021 №40386-153, починаючи з 01.12.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву" від 24.05.2021 №40386-153, з урахуванням проведених раніше виплат.

У задоволенні решти позову відмовити.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління МВС України в м. Києві (ідентифікаційний код 08592201, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вулиця Володимирська , будинок 15)

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно -Кудрявська, 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.А. Донець