Справа № 560/3417/19
19 лютого 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши заяву щодо судового контролю по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі.
Покликається на те, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 грудня 2019, яке набрало законної сили 27 січня 2020 року, суд визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у проведені перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язав відповідача перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням проведених раніше виплат. На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведений перерахунок пенсії за "двоскладовою формулою", у зв'язку з чим розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку зменшився, відтак виплату пенсії продовжено у попередньому розмірі.
В подальшому позивач звернувся до суду з заявою в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій та бездіяльності, вчинених відповідачем у зв'язку з виконанням судового рішення.
21 жовтня 2020 суд визнав протиправним перерахунок пенсії ОСОБА_1 , здійснений всупереч висновкам суду, оформлений розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №870226 від 27.02.2020. Також суд визнав протиправним та скасував вказане розпорядження Головного управління та зобов'язав подати звіт про виконання рішення суду. Зазначена ухвала залишена без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2021.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіт про виконання рішення суду не надходив.
Позивач звернувся із заявою про встановлення судового контролю у вигляді подання звіту про виконання рішення суду. Покликається на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області продовжує ухилятись від виконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Головне управління подало відзив на заяву, де покликається на те, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача відповідно до рішення суду, однак оскільки розмір пенсії став нижчим від того, який був розрахований до виконання рішення, розмір пенсії залишився на попереднього рівні. Просить відмовити у встановленні судового контролю.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України)
Судом встановлено, що відповідач звіт про виконання рішення суду не подав, а до відзиву на заяву позивача не надані будь-які докази, які підтверджують дійсне виконання рішення суду, зокрема проведення будь - якого перерахунку пенсії позивача за визначеними законом методиками або порядками.
Суд відхиляє посилання на можливість судового контролю виключно до прийняття рішення у справі, оскільки зі змісту КАС України це не вбачається. Верховний Суд також неодноразово зазначав про право суду вживати заходи судового контролю на будь-якій стадії судового процесу.
Враховуючи це, суд вважає необхідним повторно зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду. У звіті повинне бути наведене зрозуміле та докладне пояснення вчиненого пенсійним органом розрахунку/перерахунку із посиланням на застосовані ним нормативні акти та норми закону, які встановлюють порядок дій під час проведення вказаного розрахунку/перерахунку.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - задоволити.
ПОВТОРНО зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 15 - денний строк з дати отримання ухвали
подати звіт про виконання рішення суду у цій справі
а також зрозуміле докладне пояснення ( розшифрування) вчиненого пенсійним органом розрахунку/перерахунку із посиланням на застосовані нормативні акти та конкретні норми закону ( підзаконних актів), які встановлюють порядок дій під час проведення вказаного розрахунку/перерахунку, а також передбачають відповідні числові показники, формули, коефіцієнти, які підлягають врахуванню.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок