Рішення від 18.02.2022 по справі 480/10145/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року Справа № 480/10145/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/10145/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Сумській області , в якому просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Сумській області щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за червень 2020 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.07.2020.

2. Зобов'язати Головне управління ДФС у Сумській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується дпя перерахування пенсії ОСОБА_1 за червень 2020 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військоврслужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.07.2020.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звертався до відповідача із запитом щодо додаткових видів грошового забезпечення, які нараховувались та виплачувались за аналогічною посадою. Відповідачем повідомлено, що в червні була нарахована та виплачена надбавка за особливості проходження служби у розмірі 20% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, а також за аналогічною посадою була нарахована премія в розмірі 20% від посадового окладу. Тому, позивач вважає, що в нього з 01.07.2020 виникло право на перерахунок пенсії. Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2020 з визначеним розміром посадового окладу та окладу за військовими званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, на відповідний коефіцієнт, із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.07.2020 основного розміру пенсії. Проте, відповідач відмовив у видачі такої довідки через відсутність на те правових підстав. Не погоджуючись із такою відповіддю, позивач звернувся з позовною заявою до суду.

Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що розмір посадового окладу та окладу за спеціальне звання з березня 2018 по сьогоднішній день не змінювався, при цьому зазначає, що посадовий оклад складає 7330, 00 грн., а оклад за військовим (спеціальним) шанням «полковник» (присвоєне наказом ДПА України від 29.04.2005 № 668-о) складає 1480, 00 грн.

У постановах Верховного Суду від 11 лютого 2021 року по справі №200/3757/20-а та справі №240/11952/19 колегія суддів прийшла до висновку про те, що згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року.

Крім цього, Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №480/5496/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ДФС у Сумській області враховано висновки Верховного Суду викладені в постановах від 11 лютого 2021 року по справі №200/3757/20-а та справі №240/11952/19 щодо застосування положень пункту 4 Постанови №704, у редакції до внесення змін Постановою № 103 та пункту 3 розділу II Закону України від 6 грудня 2016 року № 1774-УІІІ, які полягають у тому, що згідно з Постановою №704 розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за спеціальним (військовим) званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є саме розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 1 січня 2018 року.

Отже, відповідач вважає, що вимоги позивача є необгрунтованими та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, оскільки законодавчо чітко встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року (а.с. 30-33).

Від позивача до суду надйшла відповідь на відзив. Позивач вважає, що відповідачем не спростовані аргументи, викладені в позові, тому просить задовольнити його в повному обсязі (а.с. 37-38).

Ухвалою суду від 21.01.2022 були витребувані у Головного управління Пенсійного фонду України копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об'єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, з 2009 року йому призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-XII) у розмірі 89% суми грошового забезпечення (а.с. 54).

У червні 2021 року позивач звернувся до ГУ ДФС у Сумській області із запитом про надання публічної інформації щодо додаткових видів грошового забезпечення, яким нараховувались і виплачувались за аналогічною посадою. З листів ГУ ДФС у Сумській області від 16.06.2021 № Б/212/ЗПІ/18-97-08 та від 29.06.2021 №Б/224/ЗПІ/18-97-08 позивач дізнався, що в червні 2020 року за аналогічною посадою, збільшено грошове забезпечення: вперше нарахована і виплачена надбавка за особливості проходження служби в розмірі 20% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років. Також в червні 2020 за аналогічною посадою нарахована премія в розмірі 20% від посадового окладу.

Вважаючи, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2020, він звернувся до ГУ ДФС у Сумській області із заявою про видачу оновленої довідки станом на червень 2020 року та направити її до ГУ ПФУ в Сумській області.

ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_1 було надано нову довідку від 09.09.2021 за № 241/18-97-08-40 про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2020 для перерахунку пенсії з 01.07.2020 (а.с. 24).

Проте, позивач, вважаючи що розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням має обраховуватись з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, а не з 01.01.2018, не погодився з такою довідкою та 17.09.2021 знову звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2020 з визначеним розміром посадового окладу та окладу за спеціальними званнями щляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 на відповідний коефіціент, з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку пенсії з 01.07.2020.

Листом від 01.10.2021 за №Б/345/ДЗН/18-97-08 відповідач відмовив ОСОБА_1 у видачі такої довідки (а.с. 22).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин між сторонами, далі по тексту Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Порядок № 45), відповідно до пункту 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі №826/3858/18, на задоволення відповідних позовних вимог, визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45.

Проте, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", зокрема, до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, а відтак з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка діяла до зазначених змін.

Між тим, алгоритм дій, котрий повинні вчинити, зокрема, ГУ ПФУ в Сумській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45, не змінився.

Разом з тим питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера, та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008року №45, повідомляють орган ПФУ.

Отже, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

При цьому обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки, а саме довідки станом на 05.03.2019, оскільки саме з 05.03.2021 року виникли підстави для перерахунку пенсій та перерахунок здійснюється саме з 01.04.2019, першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Аналогічні висновки містяться в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

З матеріалів справи судом встановлено, що за зверненням позивача, Головним управлінням ДФС у Сумській області було складено оновлену довідку від 09.09.2021 за №241/18-97-08-40 (а.с.24) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 01.06.2020.

Проте, позивач, вважаючи що розмір посадового окладу та окладу за спеціальним званням має обраховуватись з використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020, а не з 01.01.2018, не погодився з такою довідкою та 17.09.2021 знову звернувся до відповідача з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.06.2020 з визначеним розміром посадового окладу та окладу за спеціальними званнями щляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2020 на відповідний коефіціент, з урахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для перерахунку пенсії з 01.07.2020 (а.с. 21). Листом від 01.10.2021 відпвідач відмовив позивачу у видачі такої довідки (а.с. 22).

Суд зазначає, що після 05.03.2019 року Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення щодо підвищення розміру грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а отже у Головного управління ДФС у Сумській області відсутні підстави для виготовлення оновленої довідки станом на іншу дату, аніж на 05.03.2019 та відповідно у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.07.2020 на підставі довідки, виданої станом на іншу дату, аніж станом на 05.03.20219 року.

А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, у відповідача відсутні підстави для видачі довідки про грошове забезпечення станом на 01.06.2020, тому позовна заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.Б. Діска