Рішення від 18.02.2022 по справі 440/16044/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/16044/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" до Державної служби України з безпеки на транспорті, Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

29 листопада 2021 року позивач Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" (надалі - позивач, СТОВ "Говтва") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про визнання протиправною та скасування постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що працівниками Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області зафіксовано порушення нормативно допустимого навантаження на здвоєну вісь автомобіля під час перевезення вантажів, у зв'язку з чим Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки Полтавської області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року. Позивач не погоджується з постановою Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року та вважає її протиправною, посилаючись на те, що порушення законодавства про автомобільний транспорт ним не допускалося, предметом перевезення був сипучий вантаж, який є рухомим під час руху транспортного засобу, а тому його маса є несталою в різних точках автомобіля. Позивач також посилається на відсутність методики виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі та зауважує, що зважування проводилось невідомим обладнанням, на вимогу водія надати підтвердження проведення відносно такого обладнання метрологічної атестації та копії відповідного свідоцтва відмовлено.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/16044/21, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.

10 січня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 45-50/, у якому представник відповідачів просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що 22.10.2021 при проведенні рейдової перевірки, місце перевірки: перехрестя доріг а/д М-03, 346 км+700 м, відповідно до направлення на перевірку №015044 від 18.10.2021 інспекторами управління Укртрансбезпеки перевірено транспортний засіб (далі - ТЗ) марки КАМАЗ д.р.н. НОМЕР_1 , який належить СТОВ "Говтва", за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 . Під час перевірки виявлено перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів, а саме, навантаження на здвоєну вісь ТЗ - 18,22 т при допустимих 16 т. За результатами перевірки складено: акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0067115 від 22.10.2021, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу №050133 від 22.10.2021, розрахунок плати за проїзд великовагових транспортних засобів (додаток до акту №0067115, надалі - розрахунок), та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезення пасажирів чи вантажів автомобільним транспортом №250673 від 22.10.2021. Відповідач вважає, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 22.11.2021 №189932 прийнята обґрунтовано, за порушення, яке мало місце, із дотримання процедури, визначеної законодавством України про автомобільний транспорт.

24 січня 2022 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву /а.с. 84-87/, зміст якої повністю відтворює зміст позовної заяви та у якій зазначено, що відповідачем не спростовано наведені позивачем аргументи та не наведено достатніх доказів законності та обґрунтованості оскаржуваної постанови.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Говтва" зареєстроване як юридична особа 22.04.1992, основним видом економічної діяльності якого є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур /а.с. 96-97/.

СТОВ "Говтва", як автомобільним перевізником, здійснювалося перевезення вантажу за товарно-транспортною накладною №5535-0001349 від 22.10.2021, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 15/.

22.10.2021 на ділянці автодороги М-03, 346 км+700 м посадовими особами Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку №015044 від 18.10.2021 /а.с. 54/ проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки КАМАЗ, номерний знак НОМЕР_1 , за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , а також напівпричіпу марки НЕФАЗ, номерний знак НОМЕР_2 , власником яких є СТОВ "Говтва", що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів /а.с. 16, 17, 65, 66/.

За результатами перевірки складено акт №250673 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.10.2021 /а.с. 11, 52/, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0067115 від 22.10.2021 /а.с. 60/, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №050133 від 22.10.2021 /а.с. 59/.

У акті №250673 від 22.10.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від зафіксовано порушення СТОВ "Говтва" вимог абз. 15 ч. 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм більше ніж на 10%, але не більше ніж на 20% під час перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу /а.с. 52/.

У акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0067115 від 22.10.2021 /а.с. 60/ та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №050133 від 22.10.2021 /а.с. 59/ зафіксовано навантаження на здвоєну ось 18,22 т при нормативно допустимому 16 т.

11.11.2021 Слобожанським міжрегіональним управління Укртрансбезпеки Полтавської області направлено на адресу позивача повідомлення №95109/3.1/24-21 від 11.11.2021 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, призначеної на 10:00 22.11.2021 /а.с. 53/, яке отримано позивачем 15.11.2021 /а.с. 98-99/.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті заступником начальника Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області М.І. Чепуренком винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22.11.2021, якою стягнуто з СТОВ "Говтва" адміністративно-господарський штраф у сумі 17000 грн. /а.с. 51/.

В обґрунтування вказаної постанови зазначено, що 22.10.2021 а/д М-03 км 346+700, ТЗ КАМАЗ, д.н. НОМЕР_1 допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, відповідальність за що передбачена абзацом 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Позивач не погодився з постановою Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22.11.2021 та звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку оскаржуваній постанові Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22.11.2021, суд дійшов таких висновків.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема, встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 /надалі - Порядок №1567/.

Згідно з пунктом 3 Порядку №1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19 Порядку №1567).

Відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на території Харківської, Полтавської та Сумської областей у період з 18.10.2021 по 24.10.2021 /а.с. 71/ у період з 18.10.2021 по 24.10.2021 Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки Полтавської області проводило перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України: Харківської, Полтавської та Сумської областей.

18.10.2021 видано направлення №015044 на рейдову перевірку транспортних засобів автомобільних перевізників всіх форм власності з 18.10.2021 по 24.10.2021 /а.с. 54/.

Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Як встановлено судом, 22.10.2021 на ділянці автодороги М-03, 346 км+700 м посадовими особами Укртрансбезпеки на підставі направлення на рейдову перевірку №015044 від 18.10.2021 /а.с. 54/ проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки КАМАЗ, номерний знак НОМЕР_1 , за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , а також напівпричіпу марки НЕФАЗ, номерний знак НОМЕР_2 , власником яких є СТОВ "Говтва", що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів /а.с. 16, 17, 65, 66/.

У акті №250673 від 22.10.2021 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від зафіксовано порушення СТОВ "Говтва" вимог абз. 15 ч. 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм більше ніж на 10%, але не більше ніж на 20% під час перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу /а.с. 52/.

У акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0067115 від 22.10.2021 /а.с. 60/ та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю №050133 від 22.10.2021 /а.с. 59/ зафіксовано навантаження на здвоєну ось 18,22 т при нормативно допустимому 16 т.

На підтвердження проведення габаритно-вагового контролю 22.10.2021 транспортного засобу НОМЕР_1 відповідачем надано до суду копію документу про зважування від 22.10.2021 о 17:32, сформованого ваговим комплексом (вага №2050) за результатами зважування транспортного засобу НОМЕР_1 у режимі: динамічний /а.с. 61/.

Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", "Про міліцію", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N1306 (далі - Правила дорожнього руху), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року N 30 (далі - Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів), Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року N 879.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.

Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Таким чином, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Згідно з частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

За приписами статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок № 879/.

Згідно з підпунктами 3, 4, 5 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 3, ст. 75), після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Відповідно до пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Згідно з пунктом 9 Порядку №879 у стаціонарних пунктах, розташованих на автомобільних дорогах загального користування, встановлюється цілодобовий режим роботи. Режим роботи стаціонарних пунктів, розташованих у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків, відповідає режиму роботи таких об'єктів.

Згідно з приписами п.п. 9, 15 п. 2 розділу ІІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю повинен мати: стаціонарні ваги для точного зважування транспортних засобів у русі; документом про відповідність та/або свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ цих Вимог пересувний пункт габаритно-вагового контролю повинен бути укомплектований таким: 1) вимірювальним (зважувальним) обладнанням вагових параметрів повної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу; 2) вимірювальним обладнанням для вимірювання габаритних параметрів великогабаритних транспортних засобів; 3) комп'ютерною технікою; 4) засобами зовнішнього освітлення; 5) джерелом автономного живлення для забезпечення роботи транспортного засобу спеціалізованого призначення; 6) документом про відповідність та/або свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки.

Пунктом 12 Порядку № 879 встановлено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (пункт 13 Порядку №879).

Із аналізу наведених норм слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

За визначенням статті 1 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" документ про відповідність - декларація (в тому числі декларація про відповідність), звіт, висновок, свідоцтво, сертифікат (у тому числі сертифікат відповідності) або будь-який інший документ, що підтверджує виконання заданих вимог, які стосуються об'єкта оцінки відповідності.

Технічний регламент у законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 94 від 13.01.2016, встановлює вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - засоби вимірювальної техніки), коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.

Дія цього Технічного регламенту поширюється на засоби вимірювальної техніки, перелік яких наведено у додатку 1, зокрема, Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь, процедури оцінки відповідності - B+D, або B+F, або G.

У наданому відповідачами до суду документі про зважування транспортного засобу НОМЕР_1 від 22.10.2021 зазначено номер вагів № 2050 /а.с. 61/.

На підтвердження утримання зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю у робочому стані відповідачами надано до суду копію декларації про відповідність №2050 на прилад 20ВА-Д-2-1WWS-0,9, зав. номер 2050, ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д, у якому зазначено, що ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2016 № 94. Призначений орган ООВ "Метрологія" ННЦ "Інститут метрологія" провів випробування в рамках оцінки відповідності по модулю F, протокол випробувань №6/0076/14.П.362.F/09-20 від 17.09.2020 і видав сертифікат №UA.ТR.113-0076/14F-20 від 17.09.2020. Додаткова інформація: Ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 94, за модулем В (перевірка типу). Сертифікат перевірки типу №UA.ТR.113-0076/14F-20 від 11.09.2020 /а.с. 63/.

Разом з тим, наданий відповідачами до суду сертифікат відповідності №UA.ТR.113-078-18 версія 2 від 11.09.2020, виданий 17.09.2020 ООВ "Метрологія" ННЦ "Інститут метрології" на ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д, чинний до 16.09.2021 /а.с. 62/.

Таким чином, станом на час проведення перевірки та зважування транспортного засобу, 22.10.2021, використане відповідачем зважувальне обладнання не мало чинного сертифікату відповідності, оскільки наданий до суду сертифікат відповідності №UA.ТR.113-078-18 версія 2 від 11.09.2020, виданий 17.09.2020 ООВ "Метрологія" ННЦ "Інститут метрології" на ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д, втратив чинність 17.09.2021, а тому не є належним та допустимим доказом на підтвердження перебування використаних для зважування вагів автомобільних для зважування в русі ВА-Д, зав. номер НОМЕР_3 , у робочому стані.

Отже, документ про зважування транспортного засобу НОМЕР_1 від 22.10.2021 ваги № 2050 /а.с. 61/ був роздрукований за результатом зважування на вагах, сертифікат відповідності на які на час здійснення такого зважування (22.10.2021) втратив чинність.

Відповідно до приписів частини 1, 2 статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 374 "Про затвердження переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці" до категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці відносяться автоматичні зважувальні прилади: ваги безперервної дії для сумарного обліку; ваги дискретної дії та бункерні ваги для сумарного обліку; ваги для зважування розділених вантажів; вагові дозатори дискретної дії; прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь; залізничні платформні ваги; контрольні ваги.

Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.10.2016 № 1747 затверджено міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, зокрема, автоматичні зважувальні прилади: ваги безперервної дії для сумарного обліку міжповірочний інтервал 1 рік, ваги дискретної дії та бункерні ваги для сумарного обліку міжповірочний інтервал 1 рік, ваги для зважування розділених вантажів міжповірочний інтервал 1 рік, вагові дозатори дискретної дії міжповірочний інтервал 1 рік, прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь міжповірочний інтервал 1 рік, залізничні платформні ваги міжповірочний інтервал 1 рік, контрольні ваги міжповірочний інтервал 1 рік.

Відповідачами не надано до суду доказів здійснення періодичної повірки вагів, що використовувалися 22.10.2021 для здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу ВІ0226НА.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідачами не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що станом на час проведення перевірки та зважування транспортного засобу (22.10.2021) використане відповідачем зважувальне обладнання перебувало у робочому стані та могло використовуватися для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.

Таким чином, відповідачами не доведено факт порушення СТОВ "Говтва" абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу, за яке з позивача стягнуто штраф у сумі 17000 грн. постановою Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року, а отже, не доведено правомірності оспорюваної постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року.

Зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що постанова Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року прийнята відповідачем не на підставі, не у спосіб, що визначені законодавством України, та необґрунтовано, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України” (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Таким чином, позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" обґрунтовані та підлягають задоволенню.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 26828 /а.с. 6/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 27/.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, при задоволенні позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" (вул. Полтавська, 96, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 13952156) до Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008), Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Полтавської області про застосування адміністративно-господарського штрафу №189932 від 22 листопада 2021 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Говтва" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич