Ухвала від 18.02.2022 по справі 420/16987/21

Справа № 420/16987/21

УХВАЛА

18 лютого 2022 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В. розглянувшив порядку письмового провадження клопотання представника позивача - Колективного підприємства “Будова” (від 08.02.2022 р. вхід.№ЕП/4892/22) щодо зупинення провадження по справі №420/16987/21, -

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство “Будова” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправним та скасувати Наказ Головного управління Держпраці в Одеській області № 871 від 07.07.2021 року; визнати протиправними дії Головного управління Держпраці в Одеській області з проведення позапланового заходу на підставі направлення на здійснення інспекційного відвідування №15/01-29-1450 від 07.07.2021; визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпраці в Одеській області про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення №ОД376/348/АВ/П/ТД-ФС від 19.08.2021.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/16987/21 за позовом Колективного підприємства "Будова" до Головного Управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та визнання протиправною та скасування постанови.

Ухвалою суду від 04.10.2021 р. розгляд справи №420/16987/21 за позовом Колективного підприємства "Будова" до Головне Управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та визнання протиправною та скасування постанови, вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі №420/16987/21 за позовом Колективного підприємства "Будова" до Головного Управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та визнання протиправною та скасування постанови, на тридцять днів.

Ухвалою суду від 13.12.2021 р., з урахуванням приписів п.3 ч.2 ст.183 КАС України закрито підготовче провадження по справі №420/16987/21. Призначено справу до судового розгляду по суті.

08.02.2022 р. до Одеського окружного адміністративного суду від представника позивача - Колективного підприємства "Будова" надійшло клопотання (вхід.№ЕП/4892/22) щодо зупинення провадження по справі №420/16987/21.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом;

Враховуючи наявність, передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, розгляд клопотання представника позивача - Колективного підприємства “Будова” (від 08.02.2022 р. вхід.№ЕП/4892/22) щодо зупинення провадження по справі №420/16987/21, здійснюється в порядку письмового провадження.

Так, судом встановлено, що відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19, та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020р., Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11 березня 2020р. №211 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” (зі змінами та доповненнями), якою у період з 12 березня до 22 травня 2020р. на усій території України установлено карантин, заборонивши: відвідування закладів освіти її здобувачами; проведення всіх масових заходів, у яких бере участь понад 200 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Спортивні заходи дозволяється проводити без участі глядачів (уболівальників).

Так, 11.03.2020 р. Рада суддів України у відповідному зверненні звернулася до громадян, котрі є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників сторін, а також утриматися від відвідин суду, якщо у громадян є ознаки будь-якого вірусного захворювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 р. №239 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України” до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020р. №211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (зі змінами та доповненнями) внесено зміни, з урахуванням яких у пункті 1 слова і цифри “до 3 квітня 2020 р.” замінено словами і цифрами “до 24 квітня 2020р.”.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 31 березня 2022 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”, від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” та від 22 липня 2020 р. № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.

Так, у контексті вищеокреслених обставин, Наказом Голови Одеського окружного адміністративного суду від 31 січня 2022 року № 5-ОС/Д/С “Про особливості роботи Одеського окружного адміністративного суду в умовах дії карантинних обмежень», у Одеському окружному адміністративному суді, у зв'язку із ускладненням епідеміологічної ситуації та значним поширенням захворюваності серед суддів та працівників Одеського окружного адміністративного суду, з метою забезпечення дотримання гарантованих Конституцією та законами України прав громадян на охорону здоров'я, безпечні та здорові умови праці, запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID 19, серед співробітників та відвідувачів суду, враховуючи принципи пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці та законодавчо встановлених обов'язку та відповідальності осіб, які хворіють на інфекційні хвороби чи є бактеріоносіями, вживати рекомендованих медичними працівниками заходів для запобігання поширенню інфекційних хвороб, у тому числі, рекомендовано припинити розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу; здійснювати судовий розгляд справ у порядку письмового провадження або в режим відеоконференцій поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасниками судових справ; обмежено допуск осіб до будівлі суду; встановлено особистий прийом громадян керівництвом суду; заборонено допуск до будівлі працівників суду, з ознаками респіраторних захворювань, зокрема блідістю обличчя, почервонінням очей, кашлем.

Згідно з п.1 ч.2 ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що перешкоджає прибуттю до суду, якщо його особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до одужання.

Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.

Слід зазначити, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.

При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовано законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Відтак, враховуючи вищевикладене, з метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, а також зважаючи, що судом для повного, всебічного, та об'єктивного розгляду даної справи, встановлено необхідність витребування, дослідження додаткових письмових доказів, з'ясування певних фактичних обставин по суті заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку щодо можливості задоволення вище означеного клопотання представника позивача, та застосувавши аналогію закону, з огляду, що наявна наразі ситуація у державі за своєю суттю найбільш наближена до змісту підстав, передбачених приписами п.1 ч.2 ст.236 КАС України, зупинити провадження по справі, до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Керуючись п.10 ч.1 ст.4, ч.6 ст.7, ч.9 ст.205, ч.2 ст.236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника позивача - Колективного підприємства “Будова” (від 08.02.2022 р. вхід.№ЕП/4892/22) щодо зупинення провадження по справі №420/16987/21 - задовольнити.

2. Зупинити провадження у справі №420/16987/21, за позовом Колективного підприємства "Будова" до Головне Управління Держпраці в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу, визнання дій протиправними та визнання протиправною та скасування постанови, - до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.