Рішення від 18.02.2022 по справі 420/24459/21

Справа № 420/24459/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради визнання про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку гр. ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року №5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовослужбовцем, та в період з 21.03.2013 року по 12.05.2014 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 м. Севастополь на посаді командира відділення ВОС- 379182К.

Вказані обставини підтверджуються витягом з послужного списку.

На момент 20.02.2014 року (тобто на момент анексії Кримського півострова) позивач був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на території, яка на даний час непідконтрольна Україні.

Після подій у Криму позивач продовжував військову службу на материковій частині, а саме: у військовій частині НОМЕР_1 , м. Одеса, де він проходив службу на посаді командира відділення рдвк «Ромни» ВОС-307899К.

Під час прийняття на вказану посаду у м. Одесі позивачу було зроблено відповідний запис у його паспорті громадянина України про реєстрацію місця проживання на території військової частини за місцем проходження служби за адресою: АДРЕСА_2 .

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині 1 вказаного Закону.

Таким, чином позивач у розумінні даного закону є внутрішньо переміщеною особою.

19.09.2019 року позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5105-5000197592, якою він користувався до листопада 2021 року.

22.11.2021 року за № 64889-0 з відповідачем було прийнято рішення про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 .

Вказане рішення вмотивоване тим, що відсутня реєстрація місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені у ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а також з посиланням на п.2 Порядку оформлення і видач довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою КМУ №509 від 01.10.2014 року.

З даним рішенням позивач не згоден, вважає його незаконним та необґрунтованим.

Ухвалою від 13.12.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відзив на позовну заяву відповідач у встановлений судом строк не подав.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 08.11.2007 року по 20.02.2014 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

З 06.06.2014 року позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Вказані обставини щодо реєстрації позивача підтверджуються даними його паспорту (а.с. 5-9).

У період з 21.03.2013 року по 12.05.2014 року позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 м. Севастополь на посаді командира відділення ВОС- 379182К.

У період з 12.05.2014 року по 21.04.2017 року позивач проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 , м. Одеса на посаді командира відділення рдвк «Ромни» ВОС-307899К.

В подальшому, з 21.04.2017 року по теперішній час позивач проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 м.Одеса.

Вказані обставини щодо проходження служби підтверджуються витягом з послужного списку позивача (а.с.12-13).

19.09.2019 року Управлінням соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5105-5000197592 (а.с. 11).

22.11.2021 року з відповідачем було прийнято рішення за № 64889-0 про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 . Вказане рішення вмотивоване тим, що у позивача відсутня реєстрація місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені у ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод, внутрішньо переміщених осіб», а також з посиланням на п.2 Порядку оформлення і видач довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою КМУ №509 від 01.10.2014 року (а.с. 14-15).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 20.10.2014 №1706-VII (далі за текстом - Закон №1706), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами частин 1, 2 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.4 Закону №1706).

Відповідно до абз.1 п.2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №509 (далі за текстом - Порядок №509), для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Абзацем 8 пункту 2 Порядку №509 встановлено, що на отримання довідки мають право військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення.

Згідно п.4 Порядку №509, під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно; свідоцтво про базову загальну середню освіту; атестат про повну загальну середню освіту; документ про професійно-технічну освіту; документ про вищу освіту (науковий ступінь); довідка з місця навчання; рішення районної, районної у мм. Києві чи Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування; медичні документи; фотографії; відеозаписи тощо).

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Як встановлено судом вище, 19.09.2019 року позивачу було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за №5105-5000197592 (а.с. 11).

Ухвалюючи рішення від 22.11.2021 року № 64889-0 про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 , відповідач не зазначив жодної з підстав для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, які передбачені ч.1 ст.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень ст.12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Отже, відповідач, скасовуючи дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої позивачу, діяв не на підставі та не у спосіб, встановлені законом.

Крім того, відповідно до наведеного вище пункту 4 Порядку № 509, у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення (зокрема, військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність).

Як вбачається з оскаржуваного рішення, до заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12.09.2019 року позивачем було додано серед інших документів витяг із послужного списку, згідно якого на дату початку збройної агресії Російської Федерації проти України (20 лютого 2014 року) позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (м.Севастополь).

Вказаний послужний список позивачем було обґрунтовано надано відповідачу через відсутність у паспорті позивача відмітки про реєстрацію місця проживання на території АР Крим за місцем проходження служби.

Отже відомості про проходження служби позивачем на території, з якої здійснювалося внутрішнє переміщення (АР Крим) у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону (тимчасова окупація території), підтверджені позивачем послужним списком, який, як і трудова книжка працівника, відображає інформацію про місце роботи (служби) і посаду, дату призначення на посаду та увільнення з неї.

Таким чином, системний аналіз положень пунктів 2, 4 Порядку № 509 дає підстави для висновку, що позивачем було надано усі необхідні документи, у тому числі й ті, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці (АР Крим, м.Севастополь), з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення.

За таких обставин, позивача було законно документовано довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19.09.2019 року, і підстави для її скасування були відсутні.

Одночасно, доводи позивача щодо наявності в нього станом на 20.02.2014 року реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , суд до уваги не бере, оскільки передбачених ст.1 Закону №1706 обставин для внутрішнього переміщення з території Луганської області на момент наявності у позивача реєстрації за вказаною адресою, ще не виникло. Крім того, внутрішнє переміщення позивачем фактично здійснювалося саме з території АР Крим, про що зазначено судом вище.

Разом з тим, вказана обставина висновків суду про протиправність оскаржуваного рішення не спростовує.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач не довів суду обґрунтованість прийняття оскаржуваного рішення про відміну та зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають повному задоволенню.

Судові витрати позивачем не понесені, а тому розподілу між сторонами не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_3 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (адреса: вул. М. Говорова, 7, м. Одеса, 65058) - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 22.11.2021 року за №64889-о про відміну та зняття з обліку довідки гр. ОСОБА_1 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення в Приморському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради поновити дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 19 вересня 2019 року №5105-5000197592 гр. ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів